Daca am un telefon in rate pe abonament, pot achizitiona inca un telefon in rate pe alt abonament?

Adri_E_
Junior
Buna! Am doua abonamente, pe unul din ele am si un telefon în rate, am achitat de fiecare data la timp. Celălalt mai are doua luni și expira perioada contractuala. Intrebare: daca am deja un telefon in rate pe un abonament, mai pot achizitiona inca un telefon în rate pe celalalt abonament? Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Din ce stiu eu poti lua un telefon cu 6 luni inainte sa expire perioada minima contractuala, dar, sa nu ai rate pe acest numar, pentru ca nu se poate lua un telefon in rate pana nu se achita ratele actuale.. Eu n-am facut achizitii in rate, dar, simulari din cont am mai facut si nu parea sa fie o problema faptul ca incerc sa cumpar 2 telefoane in rate pe 2 numere diferite de telefon, deoarece la ultima prelungire de abonament (4 abon) am achizitionat doar pe unul singur telefon.. Conform conditiilor de eligibilitate, daca poti prelungi un abonament cu un numar de luni egal cu numarul de rate, poti lua telefon in rate, iar tu ai un abonament pe care il poti prelungi cu 24 de luni.. Si, avand in vedere ca mai ai 2 luni pana la expirarea perioadei minime contractuale, poti face o simulare din contul My Orange sa-ti si confirmi asta.. In functie de istoricul fiecarui client, nu doar corectitudinea in relatia cu Orange ci si valoarea achizitiei, au fost cazuri cand s-a solicitat un avans.. "Conditiile de eligibilitate pentru achiziția unui telefon in rate pe factura Orange: - vechime de cel puțin 18 luni dacă ești abonat/ cel puțin 24 luni dacă ești utilizator PrePay - să nu fi avut abonamentul suspendat pentru neplată în ultimele 12 luni/ să fi fost un utilizator activ PrePay în fiecare lună din ultimul an - să îți prelungești contractul cu o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate/ să contractezi un abonament de voce sau date mobile pe o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate - să ai/să contractezi un abonament compatibil, din oferta curentă - să fi avut până în prezent o conduită corectă în relația cu Orange România" Informatiile le gasesti in topicul acesta.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

7 Răspunsuri 7

Jay
Campion certificat
Din ce stiu eu poti lua un telefon cu 6 luni inainte sa expire perioada minima contractuala, dar, sa nu ai rate pe acest numar, pentru ca nu se poate lua un telefon in rate pana nu se achita ratele actuale.. Eu n-am facut achizitii in rate, dar, simulari din cont am mai facut si nu parea sa fie o problema faptul ca incerc sa cumpar 2 telefoane in rate pe 2 numere diferite de telefon, deoarece la ultima prelungire de abonament (4 abon) am achizitionat doar pe unul singur telefon.. Conform conditiilor de eligibilitate, daca poti prelungi un abonament cu un numar de luni egal cu numarul de rate, poti lua telefon in rate, iar tu ai un abonament pe care il poti prelungi cu 24 de luni.. Si, avand in vedere ca mai ai 2 luni pana la expirarea perioadei minime contractuale, poti face o simulare din contul My Orange sa-ti si confirmi asta.. In functie de istoricul fiecarui client, nu doar corectitudinea in relatia cu Orange ci si valoarea achizitiei, au fost cazuri cand s-a solicitat un avans.. "Conditiile de eligibilitate pentru achiziția unui telefon in rate pe factura Orange: - vechime de cel puțin 18 luni dacă ești abonat/ cel puțin 24 luni dacă ești utilizator PrePay - să nu fi avut abonamentul suspendat pentru neplată în ultimele 12 luni/ să fi fost un utilizator activ PrePay în fiecare lună din ultimul an - să îți prelungești contractul cu o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate/ să contractezi un abonament de voce sau date mobile pe o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate - să ai/să contractezi un abonament compatibil, din oferta curentă - să fi avut până în prezent o conduită corectă în relația cu Orange România" Informatiile le gasesti in topicul acesta.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

Razvan
#StarMember
Da, poți lua telefon în rate pe celalalt abonament. Condiția este să nu ai restanțe la plata celuilalt telefon și să nu mai rate de plătit pe abonamentul actual.

FaraUnID
Campion certificat
In cazul oricarui imprumut (credit bancar, card cumparaturi, rate direct in magazin, etc) normele BNR sunt destul de clare si impun respectarea unui anumit grad de indatorare si asigurarea unui venit minim de subzistenta. - Gradului maxim de îndatorare este stabilit de BNR la 40% din venitul net in cazul creditelor in lei. - Valoare cheltuielilor de subzistenta este calculata in functie de mai multi factori (membrii familiei, persoana aflate in intretinere, alte venituri din chirii / drepturi de autor, etc) si pot diferi usor de la o institutie la alta. Daca prin accesarea unui nou credit valoarea totala a ratei lunare (credit 1 + credit 2) nu depaseste gradul maxim de indatorare si se asigura acel venit minim de subzistenta, nu ar trebui sa fie probleme.

Adri_E_
Junior
Mulțumesc!!!

Vio73
#StarMember
Eu am deja telefoane în rate pe mai multe numere, deci poți să iei fără grijă, dacă te încadrezi!

VasT
Explorator entuziast
Da, corect! Asa am si eu. Daca te incadrezi in tiparul stabilit de departamentul marketing. Nu are legatura cu banca nici cu BNR. Acesti factori influenyeaza ratele prin MyReserve din Orange Money. Ratele directe pe factura nu au legatura nici cu veniturile tale. Operatorul i-ti ofera o suma maxima ca si credit in functie de ptofilul tau ca si client. Sa zicem maxim 1500 lei am zis doar asa eu am mai putin. Difera de la client la client.

VasT
Explorator entuziast
Poți lua două sau mai multe telefoane cu plata in rate. Depinde de creditul maxim pe care ți-l acordă Orange. Este diferit de la client la client. Însă există unele reguli că de ex. rata sa nu depășească valoarea abonamentului, totalul ratelor sa nu depășească limita maximă acordată de operator. Asta spun din propria experiență. Iar tipul abonamentului sau prelungirea după condițiile stabilite de Orange le poți afla dintr-o un magazin Orange sau sunând la 300 din rețeaua Orange.