Să oferi o nouă viață vechiului tău telefon e ca o joacă

MihaelaC
Community Manager

Salut tuturor!

Ați văzut spotul TV al noii campanii despre protecția mediului? Mie îmi place mult, este simpatic și emoționant, îmi aduce aminte de jucariile pe care le iubeam în copilărie 🙂

Campania este construită în jurul unor programe și inițiative pentru a oferi telefoanelor o nouă viață, încurajând returnarea acestora prin programele de Buy-Back, reciclarea sau repararea acestora precum și achiziționarea de telefoane recondiționate.

Și încă un lucru interesant, un quiz pentru testarea cunoștințelor despre mediu și desigur puteți câștiga premii. Puteți vedea spotul, citi mai multe detalii despre campanie și să participați la concurs în pagina campaniei.

Voi ce faceți cu telefoanele pe care nu le mai folosiți?

Eu fie le-am vândut pentru a fi folosite de altcineva mai departe, fie le-am oferit membrilor familiei, dacă au avut nevoie. Nu a fost cazul să nu mai funcționeze, dar dacă aș ajunge acolo aș opta pentru reparare sau reciclare 🙂

22 Răspunsuri 22

DanielaH
Moderator
Într-adevăr emoționant spotul. Iar jocul e super funny și instructiv. Vi-l recomand cu drag. Eu personal fac parte dintre cei 3/10 români care dau telefonul vechi prietenilor sau rudelor să îl folosească (în cazul meu băiatului).

Ascary
Campion certificat
La fel ca si tine Mihaela si ca Daniela,ori le-am vandut ori le-am daruit. Mai am vreo cateva uitate prin sertare. Tot zic ca le duc in Orangeshop,dar nu pentru buyback fiindca nu se incadreaza,dar macar sa fie reciclate. Foarte cool pagina despre responsabilitatea sociala,promovata de Orange. https://responsabilitate-sociala.orange.ro/o-planeta-mai-verde/inovatie-reciclare-mediu/

iuiu88
Cunoscător
Saluuut ! Am inceput sa particip la jocul cu intrebari si fiind super bine formulat si avand doar 2 optiuni de raspuns, imi e super usor sa invat lucruri noi si sa retin informatia ( De exemplu, nu aveam idee ca un modem consuma cat un frigider ). Respect mai mult Orange pentru ca se implica in sanatatea si sustenanta planetei . Cand am un telefon pe care nu il mai folosesc, il dau mai departe bunicilor mei sau fratelui meu mai mic .

DanielaH
Moderator
@Ascary, statistica spune ca 50% dintre români preferă să păstreze telefoanele vechi în casă, prin sertare :). Recunosc, chiar m-a surprins acest procent. Și, interesant, 4% le aruncă la gunoi precum alte obiecte obișnuite.

Jay
Campion certificat
Eu le-am dat părinților, in general.. Pe cele mai vechi le-am dat la reciclat la festivaluri, anul trecut, Neversea si Untold.. pentru borsete lucrate si de persoane cu dizabilități, borsete însoțite de ochelari de soare.. ☺ Acum mai am 3, cred, pe care nu le mai folosesc, BB8520 Purple, Samsung J6 si Samsung A3 2017.. inca nu m-am gândit ce voi face cu ele.. Mai am un A3 2017, care (desi inca il folosesc), este posibil sa-si fi gasit proprietarul putin mai devreme fata de cum intenționam eu, dar, intenția era sa ajungă la mama.. Am început sa i-l las mamei pentru ca am instalat pe el 2 aplicatii pentru ea.. si, cum e reticenta la acest gen de telefoane, iar aplicațiile au nevoie de net.. i l-am lăsat cu tot cu număr, deocamdată.. Telefonul sta mai mult acasă, il ia doar cand merge la un anumit supermarket si e tare încântată ca știe sa-l deblocheze si sa folosească aplicația..

delfinas
#StarMember
Pe unele, eu le-am dat mamei, tata prefera unul cu butoane, pe sina... cred ca il va folosi pana se va strica telefonul. Pe altele, le-am pastrat, ele reprezinta o istorie personala, din 1998, cand am primit primul mobil, un Telital second hand. Un sigur telefon am vandut si-mi pare rau, era celebrul Nokia 3310, care arata si functiona ca unul nou, desi il folosisem vreo 3 ani...

Vio73
#StarMember
Eu le vând sau le dau soției, tatălui, socrilor, etc. Am mai dat câte unul și pe la câte o persoană fără posibilități.

Jay
Campion certificat
Pentru mine BB a fost cel mai cu moț.. Printre telefoanele date mamei, a fost și Nokia 3310.. in timp, i-am dat câteva modele de Nokia.. intotdeauna mi s-au părut intuitive și rezistente.. pana s-au lăsat producătorii de meserie.. Cel mai rău mi-a părut de un Nokia 3100, pe care l-a uitat pe un raft intr-un supermarket.. la ce față avea de supărare, n-am mai certat-o.. a scapat :)) Am sunat "deținătorul" sa-i ofer o recompensa, dar, n-a vrut sa-mi audă vocea.. asa ca am sunat imediat si am blocat cartela.. avea peste 30 de euro pe ea... 🙂

FLo1
#StarMember
Interesant, frumos, dar desi suntem de acord cu aceste principii, oare cati dintre noi le si respecta in viata de zi cu zi? Concret: Pai sa-mi scot "modemul / router-ul" din priza pentru mine echivaleaza cu deconectarea casei de la sistemul de monitorizare. Similar ar fi si la @Ascary :) Pe de alta parte, telefoane reconditionate si vandute de mine altora.... fara numar. Motivatie: decat aruncat la tomberon, mai bine faci fericit un om. Similar si cu alte produse din gama TV / Audio / Video / Electrocasnice. BTW: Draguta ideea interactivului. Exista punctaj mai mare decat raspunsul corect la toate intrabarile / variantele? :)) . @DanielaH: Romanul este comod. De aceea "pastreaza prin sertare" vechituri. Nu pentru ca le-ar folosi el intr-o viata oarecare, ci (asemeni caprei vecinului) daca nu le foloseste si intrucat nu primeste mult la buyback, atunci sa nu le foloseasca nici altii.

Laura_cio
Senior
Eu am păstrat telefoanele ca rezerva, in caz ca se defectează vreun telefon al vreunui membru al familiei. Alteori le-am dat membrilor familiei.

FaraUnID
Campion certificat
Pentru cine nu a inteles exact substratul acestor campanii denumite generic "Buy Back" si derulate de foarte multi retaileri prezenti pe plaiuri mioritice, situatia sta cam asa: Incepand cu anul 2016, statul român este obligat de legislația europeană să recicleze un anumit procent (undeva pe la 50%) din cantitățile de deșeuri provenite din ambalaje. Ca țară membră a Uniunii Europene, România are obligația asumată de a colecta și recicla, anual, undeva pe la 80 000 de tone deșeuri provenite din echipamente electrice și electronice - DEEE. Asta insemna ca fiecare locuitor trebuie, la nivet teoretic, sa colecteze selectiv, in vedrea reciclarii, cca 4 kg de DEEE. Aceste cifre nu au fost atinse, in mod real, niciodata astfel ca toate rapoartele care au ajuns pe masa CE au avut cifrele umflate pentru a se atinge sau macar pentru a se apropia de baremul minim impus. Problema este ca Uniunea Europeana s-a cam prins cum merge treaba in Romania si a venit cu un avertisment clar: Dacă până la sfârșitul anului România nu va pune la punct o infrastructură de colectare a deșeurilor, țara va intra în procedura de infringement, iar sancțiunile se vor ridica la peste 200.000 de euro pe zi. Voi ce credeti, se va atinge acel barem? Sunteti dispusi sa facem un pariu pe treba asta? Prin urmare aceste campanii derulate de Orange, Altex, Flanco precum si programele nationale de tip "Rabla" derulate de ministerul mediului, plus spatiile de colectare selectiva dim marile centre comerciale / supermarket / hipermarket au rolul de a mai drege putin busuiocul. Un lucru ramane cert: Acele valori impuse de UE nu se vor atinge niciodata in mod real, in Romanica noastra. In alta ordine de idei si daca va intrebati ce anume se intampla cu deseuri DEEE colectate in vederea reciclarii... Am citit relativ recent faptul ca o companie cu sediul in Canada - Geep Canada pe numele ei - a vândut aproximativ 100.000 de produse Apple colectate in vederea reciclarii. Apple estimeaza faptul ca produsele destinate reciclarii si reintroduse in circuitul comercial cantaresc cel putin 5 tone. Asa ca, daca se intampla sa achizitionati un produs resigilat / reconditionat / ambalaj original deschis / SH, iar acel produs pare a fi pe treaba lui si putin zuzu, amintiti-va de aceasta postare.

Diana
Cunoscător
In general , imi place sa daruiesc ceea ce eu nu utilizez , doar vreo doua mobile le-am ''vandut'' pe sume modice ca nu au dorit persoanele altfel , am daruit si telefoane noi la cunoscuti , nu parintilor, care desi au peste 75 ani, au smartphon-uri dinainte sa-mi iau eu(sunt fan Nokia) , mai am si prin sertar , dar nu le-as da , modele deosebite de Nokia,de colectie , iar copilul a avut mereu cea mai noua tehnologie

delfinas
#StarMember
Deseurile menajere le sortez de aproape 10 ani, fara a astepta o rasplata, vecinii ma stiu cum car plasticele, hartia la "clopote", pe strada, nu la ghena blocului. Telefoanele vechi nu sunt deseuri pt mine, mai ales ca majoritatea inca functioneaza, asa ca nu ma indur sa le arunc, fac parte din istoria mea. Ce am dat mamei e tot in familie, adica tot neinstrainat. 😉 Mai am un strabunic al laptopului, e cu valiza cu tot, am si un ZX Spectrum (pt cunoscatori), un videorecorder, walkman, casete video si audio, pick-up, viniluri, pot sa deschid un muzeu... 🙂

Neaplicabil
Foarte dragut spotul publicitar. Gadget-urile mele vechi in general ajung la cunoscuti/apropiati/parinti/familie. Iar daca trebuie reparate, de cele mai multe ori le repar singur. Cu conditia sa nu aiba probleme la placa de baza sau sa fi luat contact cu apa (water damage). In rest, problema mai mare e de achizitionare a componentelor ce trebuie inlocuite decat de reparatie in sine. In general gasesti tutoriale pe YouTube cam pentru orice, un set de surubelnite de precizie si alte unelte pentru desfacut telefoane nu sunt foarte scumpe, si atunci singura chestie ramane dorinta ta de a invata si de a-ti repara singur device-ul. Si mai ales daca e un model mai cunoscut, n-ai probleme sa gasesti un "how to". Dupa asta, nu e decat o chestiune de atentie, indemanare, si rabdare. Oricum, foarte misto initiativa!