Plata cu smartwatch Samsung

Danyel
Începător
Salut. Am 2 smartwatch Samsung S3 frontier și Samsung Galaxy watch 46mm.
Permit plati?
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Salut Daniel. Din nefericire aplicatia Samsung Pay nu este inca disponibila in Romania. Aceasta este o problema arhicunoscuta si pentru care Samsung a primit numeroase sesizari. Asteptam de ani buni deblocarea Samsung Pay si pentru tara noastra. Singurele ceasuri cu care poti plati in Romania sunt Garmin, Fitbit si Apple (cele care au NFC).

8 Răspunsuri 8

FLo1
#StarMember
@Danyel: Bun venit in Comunitate. Pai daca au NFC, de ce sa nu permita? Desigur. Chiar ambele au functia NFC inclusa deci nu e o problema pentru plati.

Danyel
Începător
Are NFC dar cardurile bancare cum le înregistrez în smartwatch sau aplicație pentru smartwatch?

FLo1
#StarMember
@Danyel: la fel ca si pe smartphone. Sau care parte a procesului nu o intelegi?

FaraUnID
Campion certificat
Nu utilizez Samsung, dar cred ca ai nevoie de Samsung Pay configurat ca si portofel electronic si imperecheat cu ceasul respectiv.

DanielaH
Moderator
@Danyel, avem aici o discuție despre Samsung Pay: https://comunitate.orange.ro/questions/2198123-folositi-samsung-pay. Sper să te ajute. Ca alternativă, poți folosi aplicația Orange Pay în care să înrolezi cardul Orange Money.

Ascary
Campion certificat
Salut Daniel. Din nefericire aplicatia Samsung Pay nu este inca disponibila in Romania. Aceasta este o problema arhicunoscuta si pentru care Samsung a primit numeroase sesizari. Asteptam de ani buni deblocarea Samsung Pay si pentru tara noastra. Singurele ceasuri cu care poti plati in Romania sunt Garmin, Fitbit si Apple (cele care au NFC).

Danyel
Începător
Are NFC s3 frontier si galaxy watch 46 mm am inteles samsung pay nu este disponibil in ROMANIA folosesc orange pay si functioneaza foarte bine pe samsung s10 plus

Ascary
Campion certificat
Si eu tot un Frontier S3 am si am incercat diverse chestii (rootare,apk-uri,cont-uri exterioare) sa ii fac serviciul Pay accesibil si in Romania,din pacate nu am reusit nici macar sa ma apropii de vreo solutie. Ca si tine folosesc Orange Pay dar pe un Note9. Merge excelent.