Migrare la PrePay - numarul face parte dintr-un pachet de servicii OrangeLove

foxfacto2
Începător
Buna ziua, doresc sa fac o portare de la un abonament la YOXO PrePay (fara perioada contractuala in momentul acesta) si primesc urmatoarea eroare "numarul tau face parte dintr-un pachet de servicii love".
Solicitarea scoaterii numarului din pachetul Love, se poate face din cont / online?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@foxfacto2: Numarul tau care-l doresti trecut pe Yoxo nu este liber de abonament, fiind conditionat de pachetul LOVE pe care-l ai. Daca vrei Yoxo pe acel numar, mai intai reconfigurezi pachetul LOVE fara acel numar, dupa care reiei procedura pentru pentru Yoxo cu numarul liber de contract. Contacteaza Orange in acest sens prin apel la 300, chat Djingo sau email. Detalii pe www.orange.ro/contact Pe de alta parte, Yoxo este tot un fel de abonament. Nu exista Yoxo prepay. Revino pe topic cu stadiul modificarilor daca este cazul.

11 Răspunsuri 11

FaraUnID
Campion certificat
Portare inseamna sa vii din alta retea, ori pentru yoxo asta, din cat spune Orange, trebuie sa existe deja un numar de telefon activ in reteaua Orange sau sa aplici pentru un numar nou direct din aplicatie.

foxfacto2
Începător
Portare de la abonament Orange (fara perioada contractuala) la prepay Yoxo, ai citit până la capăt întrebarea? Pentru că eu nu vad răspunsul..dacă faci posthunting mai bine nu răspunzi

FaraUnID
Campion certificat
1. Sa ne intelgem de la bun inceput: Titulu topicului este Portare la PrePay - OrangeLove - PORTARE inseamna sa schimbi operatorul, dar sa pastrezi numarul de telefon. Spre exemplu pleci de la Telekom la Digi si dar pastrezi numarul de telefon initial. 2 "doresc sa fac o portare de la un abonament la YOXO PrePay" - Care Yoxo prepay? - Yoxo se vrea a fi un abonament hibrid pe o platforma prepay dispnibil exclusiv online. Nu te poti porta in reteaua aceluiasi operator. Spre exemplu nu exista porate din abonament in prepay sau invers in cardul aceluiasi operator. Ceea ce vrei tu numeste repozitionare de abonament sau migrare (si nu portare) catre un alt plan tarifar. Nu este problema mea daca tu confunzi termenii!

FLo1
#StarMember
@foxfacto2: Numarul tau care-l doresti trecut pe Yoxo nu este liber de abonament, fiind conditionat de pachetul LOVE pe care-l ai. Daca vrei Yoxo pe acel numar, mai intai reconfigurezi pachetul LOVE fara acel numar, dupa care reiei procedura pentru pentru Yoxo cu numarul liber de contract. Contacteaza Orange in acest sens prin apel la 300, chat Djingo sau email. Detalii pe www.orange.ro/contact Pe de alta parte, Yoxo este tot un fel de abonament. Nu exista Yoxo prepay. Revino pe topic cu stadiul modificarilor daca este cazul.

foxfacto2
Începător
Conform informațiilor de pe site/ numărul este liber de contract de mult timp, abonamentul pentru TV este sub contract pentru inca 5-6 luni (pe site nu vad menționat că ar fi legate unul de altul / facturile sunt separate), perioada contractuala a fost diferită etc. Voiam să evit mersul in magazin )așteptatul cu zecile de minute sa iau legătura cu operatorii și pe lângă astea as fi preferat sa rămână o dovadă, un email automat cu o Nr de înregistrare etc.

FaraUnID
Campion certificat
@FLo_1 Nu-ti mai bate capul, ca omul nostru vrea sa se porteze din Orange in Orange. Plus ca-i spune destul de clar de ce nu-l lasa sa se porteze la PrePay - OrangeLove "numarul tau face parte dintr-un pachet de servicii love" "Solicitarea scoaterii numarului din pachetul Love, se poate face din cont / online?" - Solicitarea scoaterii numarului din pachetul Love inseamna ca se va sparge in mod automat si pachetul LOVE, adica se vor modifica termenii contractuali iar pretul serviciilor ramase se va majora. Din acest motiv sistemul nu te lasa sa te portezi la PrePay - OrangeLove!

foxfacto2
Începător
Asta am scris și eu mai sus, eu am întrebat dacă se poate face solicitarea de scoatere a numărului online / din cont ...dar se pare că e greu sa citești până la capăt

FaraUnID
Campion certificat
Sistemul nu te lasa sa scoti acel numar din LOVE, din motivele enumerate aici. Trebuie sa reziliezi tot pachetul LOVE si dupa aceea te poti porta la PrePay - OrangeLove. Solicitarea de reziliere LOVE se poate face din cont, dar tot trebuie sa mergi in magazin pentru a preda echipamentele.

FLo1
#StarMember
@FaraUnID: Stiu, si eu gresesc si incurc borcane de multe ori, dar de aceea intrebam si suntem aici in Comunitate: invatam, ne perfectionam, indrumam, iar acolo unde putem mai si ajutam. Altfel este doar timp pierdut. __________________________ @foxfacto2: Eu m-as intreba altceva: Sunt dispus sa "sparg" un Love doar pentru a trece numarul pe Yoxo? Testeaza Yoxo cu un prepay sau numar nou si daca ti se va parea ok pentru tine, dupa cele 5-6luni cand expira obligativitatea TV-ului poti trece cu Yoxo si cu numarul de abonament din Love. Pana atunci posibil sa poti avea chiar mai mult de 1 yoxo/cont (cum e acum).

Vio73
#StarMember
Dacă îl vei scoate din pachetul Love, vei avea creșteri la alte abonamente sau vei pierde alte bonusuri, poate chiar să se piardă pachetul Love. Nu știu dacă se merită să faci așa ceva, mai ales că acum se dă din My Orange un bonus luna de 100 GB pentru fiecare număr de voce.

FaraUnID
Campion certificat
@FLo_1 Acest topic este deja un tipar si discutam de un principiu, pentru ca situatii de acest gen apar atat in magazine cat si in apelurile la Serviciul Clienti. Situatii in care un utilizator solicita Portare la PrePay - OrangeLove - Yoxo Prepay, toate acestea in aceeasi retea. Dupa care acelasi utilizator vine si deschide un topic in care racneste pe faptul ca agentii din magazin sunt nesimtiti, iar consultantii de la Serviciul Clienti i-au inchis telefonul in nas si ca s-a trezit cu abonamentul modificat si majorat din senin. Cine nu are toata imaginea de ansamblu, va arata cu degetul catre consultanti si va spune "saracu' om, cum sa faca un consultanta asa ceva" sau "plangere ANOPC/ ANCOM ca asa ceva nu se face" sau "reziliere si portare este solutia". Plecand de la o situatie de genul acesta, imi vine in minte un banc in care un sofer merge cu masina in service si-l intreaba pe mecanic: Sofer - Puteti sa-mi puneti ABS la trabant? Mecanic - Evident! Plus airbag, controlul tractunii, controlul stabilitatii, pilot automat.... Sofer - Va bateti joc de mine? Mecanic - Da' cine a inceput-o !?!?!?