Roaming durată 123 zile

Mugur
Începător
Am primit un mesaj precum că am utilizat serviciul de roaming timp de 123 zile, ceea ce este total eronat.
Am activat roaming in 14 iulie 2020 și suntem în 27 septembrie...
Mesajul de la orange:
Salut! Iti reamintim ca oferta de care beneficiezi este disponibila in roaming in Spatiul Economic European numai pentru calatorii ocazionale. Intrucat cartela ta SIM a fost folosita majoritar in roaming, pentru apeluri, SMS, in ultimele 4 luni(123 de zile), conform politicii de utilizare rezonabila, incepand de maine si pana cand cartela va fi folosita majoritar in Romania, tarifele de roaming in tarile din SEE vor fi urmatoarele: 0.032 /min apelat catre SEE, 1.29/min apel catre alte tari, 0.0085/min primit, 0.0119/SMS (tarife in euro credit). Foloseste-ti cartela in reteaua Orange Romania in urmatoarele 2 saptamani pentru a evita suprataxarea. Mai multe detalii in Politica de utilizare rezonabila a Serviciilor Roaming SEE pe www.orange.ro/roaming
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Nu se refera ca ai folosit resursele 123 de zile în roaming ci, ca din cele 123 de zile deja ai folosit resursele de roaming timp de mai mult de jumătate din aceste zile si, deoarece raportarea se face pentru ultimele 123 de zile, timp în care resursele trebuie sa fie folosite majoritar in tara, conform politicii SEE, tu nu mai ai cum sa te încadrezi.. Găsești informațiile in topicul de mai jos și in poza.. https://comunitate.orange.ro/questions/2314589-functionare-roaming-see

5 Răspunsuri 5

Jay
Campion certificat
Salut! Nu se refera ca ai folosit resursele 123 de zile în roaming ci, ca din cele 123 de zile deja ai folosit resursele de roaming timp de mai mult de jumătate din aceste zile si, deoarece raportarea se face pentru ultimele 123 de zile, timp în care resursele trebuie sa fie folosite majoritar in tara, conform politicii SEE, tu nu mai ai cum sa te încadrezi.. Găsești informațiile in topicul de mai jos și in poza.. https://comunitate.orange.ro/questions/2314589-functionare-roaming-see

Vio73
#StarMember
Salutare! Din păcate, aceasta este politica pentru roaming la toți operatorii și nu prea ai ce să faci. Părerea mea este că poți folosi o cartelă locală fără probleme. Dacă te referi la faptul că nu ești în afară și ai primit acest mesaj, atunci poți reclama acest fapt la Serviciul Clienți! Succes!

FLo1
#StarMember
@Mugur: O zi de utilizare (fie roaming, fie in tara) se considera ziua in care ai trimis/apelat cel putin un mesaj/apel. Doar simpla prezenta a numarului in tara sau in roaming fara a fi folosit nu se considera zi de activitate. Activitatea se raporteaza la perioada predominanta din ultimile 123 zile.

Dan_50
Începător
Foarte interesat sunt si eu. Sunt intr-o situatie asemanatoare. Vad raspunsul de la expertul Jay si o poza atasata.Ei bine acolo nu se discuta decat de cartele prepay. Iar eu am abonament si in reclame scrie clar ca e roaming nelimitat. Deci nu stiu de ce dar ma simt asa,pacalit,mintit. Ori e nelimitat ori e 123 zile limitat?

DanielaH
Moderator
@Dan, politica de utilizare rezonabilă este valabilă și pentru abonamente. Utilizarea resurselor de roaming este considerată rezonabilă atât timp cât serviciul de roaming este folosit doar pentru călătorii ocazionale în afara teritoriului României. Ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie efectuat majoritar in România. Uite aici mai multe detalii https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828