Exista posibilitatea sa vizualizez unde s-a conectat un numar de telefon la internet?

cdi
Începător
Exista posibilitatea sa vizualizez unde s-a conectat un numar de telefon la internet, ce site-uri a accesat, asa cum exista Detalii convorbiri sa fie ceva de genul Detalii Date ?
1 Soluţie acceptată‚

Salut, cdi! Din pacate nu avem acces la informatiile solicitate. Nu exista un istoric al datelor si nu putem vedea pe ce site-uri sau unde te conectezi.

9 Răspunsuri 9

FLo1
#StarMember
Ai sanse cautand prin datele contului respectiv, adica prin history-ul si "prajiturelele" aferente urmelor lasate de multe site-uri de tracking. Altfel date de ”server orange” ... no way. In plus mai pot fi conexiuni WiFi, ca banuiesc ca si acelea te-ar interesa. Re-edit: Sau..... daca ai o aplicatie / lista cu IP-uri si zona aferenta pe care acele IP-uri dinamice o deserveste... problema e ca rezolvata, indiferent ca e internet mobil sau fix.

cdi
Începător
Eu ma refeream din contul de My Orange, sa imi puna Orange la dispozitie informatiile astea.

FLo1
#StarMember
@cdi: din contul de MyOrange, aceste informatii ar putea face referire doar la "date mobile" (nu WiFi). In principiu nu cred ca ar fi complicat, dar nu se va face in viitorul apropiat. De exemplu cei de la Orange daca discuti cu ei iti vor putea spune oricand unde si cum ai folosit ca locatie traficul de net. Dar ca sa devina o lista de "export" catre user.... nu va fi posibil momentan.

Jay
Campion certificat
Orange nu cred ca poate sa pună la dispoziție o astfel de lista, pentru asta ar trebui sa primească acces la tot ce face o persoana cu propriul telefon, ceea ce nu este in regula din punctul meu de vedere și, chiar și asa, nu stiu daca poate urmări ce face toată lumea pe internet.. si, probabil, ar intra in conflict cu regulamentul GDPR.. e doar o parere, nu cunosc toate cazurile în care se aplica acest regulament..

FLo1
#StarMember
@Jay: GDPR-ul n-are treaba aici. Este vorba despre acces la informatiile personale, nu ale altora. La ale altora bineinteles ca nu ai acces, nici macar cu numele asociat unui numar. Despre locul unde "circula" acel numar.... e deja SF.

Jay
Campion certificat
@Flo, am înțeles ca nu vrea acces la informațiile altor persoane, dar, ca sa-ti spuna Orange pe unde ai intrat, înseamnă să se bage în treburile tale.. adica sa te urmărească, de aceea am spus de GDPR.. Nu stiu cat de posibil este sa urmărești toti clientii si cati dintre ei ar fi de acord sa fie urmăriți.. Nu stiu cati dintre ai eu locatia pornita..

FLo1
#StarMember
Offf @Jay, dar nu trebuie Orange sa intre in intimitatile mele. El oricum deja e parte din viata mea. Si pe de alta parte, ca sa vezi ca Orange stie ce faci si pe unde te plimbi, depune o sesizare cum ca n-ai avut semnal in ziua ora si minutul in locatia (X,Y)... si situatia iti va fi confirmata daca e adevarat. Ce alta dovada mai clara ca stie unde esti ar fi nevoie? :)) End of story... ca ne abatem de la topic. 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Trebuie sapat destul de adanc in sistem pentru a putea oferi astfel de informatii. Nu cred ca Orange pune la dispozitia clientului final informatii de genul acesta, fara a exista o solicitare din partea autoritatilor. Ca si alternativa, poti instala un program de monitorizare a conexiunii la internet care sa salveze intr-un jurnal log-uri privind site-urile accesate. Unele filtre de control parental pot face acest lucru.

Salut, cdi! Din pacate nu avem acces la informatiile solicitate. Nu exista un istoric al datelor si nu putem vedea pe ce site-uri sau unde te conectezi.