Google Maps primește funcție de navigare asistată de Realitate Augumentată

FaraUnID
Campion certificat

Una Calda - Google adaugă opțiune pentru navigare AR cu ajutorul camerei foto, Google Maps inserând indicații vizuale sugestive, direct pe ecranul telefonului mobil.

Una Rece - Facilitatea va fi disponibila momentan doar pe Android 11 și doar cu unele telefoane din seria Pixel.

Funcționalitatea AR Live View Location Sharing îți permite să arăți prietenilor locația ta exactă, marcată hărțile Google Maps. Atunci când cineva dorește să te găsească, nu trebuie decât să activeze avatarul tău, afișat pe hartă. În loc de instrucțiuni pentru navigare Google Maps, orientarea către locația ta va putea fi realizată și cu ajutorul indicațiilor vizuale afișate direct pe ecran, suprapuse peste imaginea obținută cu ajutorul camerei foto a telefonului mobil.

Funcția de navigare cu ajutorul tehnologiilor de realitate augmentată (AR) este complementată cu tehnologia Smart Replies, care ar trebui să ușureze comunicarea prin mesaje instant auto-inserând răspunsul potrivit. Deocamdată, această funcționalitate este limitată la limba Engleză și poate fi accesată doar din unele aplicații de chat, folosind tastatura Gboard.

Telefoanele Pixel pot oferi acum și sugestii de aplicații, bazate pe modul și momentul în care folosești aplicațiile deja instalate pe telefon. De exemplu, telefonul cu Android 11 va sugera automat instalarea Google Maps, dacă stilul tău de viață presupune călătorii frecvente. Vizând perioada serii, recomandările ar putea include aplicații populare pentru streaming video și alte selecții pentru petrecerea timpului liber, care te-ar putea ajuta să te relaxezi după o zi încărcată.

Lista telefoanelor compatibile cuprinde seriile Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 și Pixel 4 XL.

Sursa - https://www.go4it.ro/content/internet/google-maps-primest...

Trebuie precizat totusi faptul ca functia de Realitate Augmentată nu este disponibila chiar pe orice telefon cu Android. Prin urmare, chiar daca aceasta facilitate va fi adaugata "by defalut" in Google Maps, intr-un viitor apropiat, nu va fi accesibila chiar pentru toata lumea.