Huawei p40 lite 5G este un telefon bun?

Mary_13
Junior
A achiziționat cineva telefonul Huawei p40 lite 5g? Este un telefon bun?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

"Este un telefon bun?" - Depinde ce intelegi tu prin bun si care sunt asteptarile tale.

Personal nu detin acest telefon (pentru nu am 5G in localitate) dar am urmarit cu interes informatiile si feedback-ul furnizat de cei care l-au achizitionat.

In momentul de fata este cel mai accesibil telefon 5G adus pe canale oficiale in Romania. Huawei P40 Lite 5G este un telefon echilibrat cu plusuri si minusuri dar net superior lui fratelui P40 Lite.

1. PLUSURI

  • Procesorul de pe Huawei P40 Lite 5G, un Kirin 820, a scos in teste rezultare mai bune comparativ cu Qualcomm Snapdragon 765 (care echipeaza printre altele OnePlus Nord https://comunitate.orange.ro/questions/2375941-oneplus-nord-aka-oneplus )
  • Camera foto Huawei P40 Lite = 48 Mpx vs Huawei P40 Lite 5G = 64 Mpx;
  • Camera video Huawei P40 Lite = 1080p vs Huawei P40 Lite 5G = 4K;
  • Display-ul lui P40 Lite 5G este mai bun decat cel de pe P40 Lite prin prisma faptului ca are o rezolutie mai buna, o densitate pixel-per-inch mai mare si suporta HDR 10;
  • Fata de Huawei P40 Lite, modelul P40 Lite 5G are Reverse charging pe 5W;
  • Pretul, in jurul sumei de 1700 lei cu mentiunea ca pertul lui Huawei P40 Lite 5G este partial sustinut de guvernul chinez. Din acest motiv telefonul este extrem de accesbibil raportat la nivelul de echipare si performanta.

2. MINUSURI

  • Lipsa pachetului Google;
  • Display-ul este un doar LTPS IPS LCD, dar la 1700 lei nu putem emite pretentii de OLED si 5G;
  • Spatele telefonului desi arata foarte bine, cel putin in varianta Crush Green, este construit din material plastic si nu din material ceramic sau metal.

6 Răspunsuri 6

And04
Senior
Salutare si bun venit in comunitatea Orange Romania! Personal nu detin acest telefon dar topicul din acest link poate iti va fi de folos . :) https://comunitate.orange.ro/questions/2336685-huawei-p40-lite-5g

Razvan
#StarMember
Din recenziile colegilor de pe alt forum, se pare că este un telefon capabil și ieftin pentru acces 5G. Însă nu cuplează 256 QAM pe 2CA LTE (B3+B7), astfel încât viteza maximă pe 4G nu sare de 300Mbs. În schimb pe 5G se apropie de 1 Gbs pe dl. Dacă ai în plan să pui și GMS peel, este destul de dificil de realizat, însă aplicațiile uzuale instalate din magazinul propriu Huawei și alte site-uri, merg foarte bine. Succes!

Vio73
#StarMember
Eu cred că este un telefon foarte bun în raportul calitate preț, mai ales că este cunoscut faptul că Huawei produc telefoane foarte bune pe partea radio și care fac poze excelente. Am văzut că are un preț de aproximativ 1600-1800 lei și chiar dacă nu are incluse serviciile GMS, totuși e o variantă de luat în seamă pe partea de 4g și 5g, unde am văzut că stă foarte bine ( din prezentările făcute de alți colegi). Deocamdată App Gallery nu include toate aplicațiile necesare unui utilizator mai pretențios, iar acest lucru este un minus, dar sunt și destule lucruri pozitive care compensează acest aspect oarecum.

FaraUnID
Campion certificat

"Este un telefon bun?" - Depinde ce intelegi tu prin bun si care sunt asteptarile tale.

Personal nu detin acest telefon (pentru nu am 5G in localitate) dar am urmarit cu interes informatiile si feedback-ul furnizat de cei care l-au achizitionat.

In momentul de fata este cel mai accesibil telefon 5G adus pe canale oficiale in Romania. Huawei P40 Lite 5G este un telefon echilibrat cu plusuri si minusuri dar net superior lui fratelui P40 Lite.

1. PLUSURI

  • Procesorul de pe Huawei P40 Lite 5G, un Kirin 820, a scos in teste rezultare mai bune comparativ cu Qualcomm Snapdragon 765 (care echipeaza printre altele OnePlus Nord https://comunitate.orange.ro/questions/2375941-oneplus-nord-aka-oneplus )
  • Camera foto Huawei P40 Lite = 48 Mpx vs Huawei P40 Lite 5G = 64 Mpx;
  • Camera video Huawei P40 Lite = 1080p vs Huawei P40 Lite 5G = 4K;
  • Display-ul lui P40 Lite 5G este mai bun decat cel de pe P40 Lite prin prisma faptului ca are o rezolutie mai buna, o densitate pixel-per-inch mai mare si suporta HDR 10;
  • Fata de Huawei P40 Lite, modelul P40 Lite 5G are Reverse charging pe 5W;
  • Pretul, in jurul sumei de 1700 lei cu mentiunea ca pertul lui Huawei P40 Lite 5G este partial sustinut de guvernul chinez. Din acest motiv telefonul este extrem de accesbibil raportat la nivelul de echipare si performanta.

2. MINUSURI

  • Lipsa pachetului Google;
  • Display-ul este un doar LTPS IPS LCD, dar la 1700 lei nu putem emite pretentii de OLED si 5G;
  • Spatele telefonului desi arata foarte bine, cel putin in varianta Crush Green, este construit din material plastic si nu din material ceramic sau metal.

Alinaalibei19
Începător
Da un prieten

DanielaH
Moderator
@Alinaalibei19, bun venit în Comunitate! Ți-a povestit prietenul tău ceva despre telefonul lui? Ce părere are? Este mulțumit de el?