Posibil spam pe mail adresa mms.orange.ro

Krmen
Începător
Bună, de ceva timp primesc aproape săptămânal pe mail niste mesaje care par a fi de la orange, adresa exactă este 0744xxxxxx@mms.orange.ro si care ma anunță că am primit un mms cu mesajul ,,Va așteptăm mâine la ora 14" (acesta este ultimul mesaj). Este atasata si o poza cu sigla orange si un mesaj cu notiuni legate de confidențialitate. Bănuiesc că ar fi un mesaj spam dar as vrea sa fiu sigura.
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Poate fi spam, poate expeditorul a gresit numarul de telefon, poate numarul tau de telefon se afla intr-o baza de date folosita pentru marketing online. E greu sa ne pronuntam fara a avea prea multe informatii. Cat timp discutam despre un mesaj nesolicitat, acesta intra in categoria SPAM, indiferent cine este expeditorul. Spre exemplu, daca eu primesc un mesaj de pe utilizator@yahoo.com, acel mesaj este spam, chiar daca vine din serverele Yahoo (n.b. @yahoo.com) din simplul motiv ca eu nu-l cunosc pe utilizator@yahoo.com si nici nu am solicitat infomatii de la el. Albumul MMS este disponibil si de pe PC, la adresa https://mms-album.orange.ro/vasportal/index.action Logheaza-te utilizand datele contului Orange si daca acolo nu ai nimic, inseamna ca a fost un scam, spam, phishing, etc.

8 Răspunsuri 8

FLo1
#StarMember
@Karmen: Bun venit in comunitate. Daca bine imi amintesc, cand primeai un mesaj MMS si nu-l puteai deschide pe telefonul tau, aceea era forma prin care Orange te anunta de mesajul primit pentru a-l accesa de pe calculator. Acum, de ce este trimis ca MMS in loc de SMS, asta doar expeditorul poate stii, dar poate fi si din cauza unui continut de imagine sau fisier multimedia in mesaj. Eu zic ca poti si sa verifici acel numar de telefon, dar daca ti-e indiferent, la fel de bine il poti bloca (adauga la numere blocate). Ar trebui sa nu mainprimesti mesajele de pe acel numar. Revino in acest topic sa ne spui care este stadiul problemei.

Vio73
#StarMember
Bun venit în Comunitate! Escrocii se pot erija sub diverse forme și încearcă să ne păcălească. În ultima vreme, apar tot felul de lucruri, chiar concursuri la care ești deja câștigător și despre care s-a mai discutat pe alte topicuri. Dacă nu este ceva care să te încurce la acel mms, eu zic să-l ignori, pur și simplu.

FLo1
#StarMember
@Vio73: Acesta nu era concurs. Era un mesaj de tip mms pe care il primeste dub forma de email pentru ca telefonul nu este configurat sau nu primeste formatul original de mms. Simplu. ____________________ @Karmen : pe ce tip de telefon primesti mesajul? Este smartphone sau model mai vechi, poate chiar monocrom. Pe cele din urma mesajele MMS intotdeauna se primeau sub aceasta forma.

Ascary
Campion certificat
....@mms.orange.ro este adresa Orange deci nu e spam. Pur si simplu "adrisantul" nu are configurat telefonul pentru MMS :) E-mail-ul este generat automat pana destinatarul va primi MMS-ul Pentru configurare click aici: https://www.orange.ro/help/setri-mms-145

FaraUnID
Campion certificat
Poate fi spam, poate expeditorul a gresit numarul de telefon, poate numarul tau de telefon se afla intr-o baza de date folosita pentru marketing online. E greu sa ne pronuntam fara a avea prea multe informatii. Cat timp discutam despre un mesaj nesolicitat, acesta intra in categoria SPAM, indiferent cine este expeditorul. Spre exemplu, daca eu primesc un mesaj de pe utilizator@yahoo.com, acel mesaj este spam, chiar daca vine din serverele Yahoo (n.b. @yahoo.com) din simplul motiv ca eu nu-l cunosc pe utilizator@yahoo.com si nici nu am solicitat infomatii de la el. Albumul MMS este disponibil si de pe PC, la adresa https://mms-album.orange.ro/vasportal/index.action Logheaza-te utilizand datele contului Orange si daca acolo nu ai nimic, inseamna ca a fost un scam, spam, phishing, etc.

Krmen
Începător
Multumesc pt raspunsuri. Telefonul e un Samsung Galaxy A8, este cnfigurat pt a primi mms-uri, de aceea mi se parea ciudat. Am verificat numarul pe internet si apare un singur detaliu la un moment dat despre acel nr cum ca ar vinde pe okazii utilaje agricole, in rest nimic. Oricum o sa trec mailul respectiv la blocate.

Vio73
#StarMember
@Flo, nu am spus de concursuri, ci că pot fi și din acelea. Ar fi bine să fie de la Orange, dar tot apar unele neconcordanțe, dacă telefonul este configurat să primească MMS-uri.

MihaelaC
Community Manager

@Krmen acum că ai blocat mailul respectiv este totul în regulă?

Dacă te-a ajutat unul dintre răspunsurile primite de la membrii comunității, îl poți marca "Soluție" pentru a fi de folos și altor membri.