Ce inseamna perioada activa pentru optiunea de 8 euro?

alex19051988
Junior
Pentru optiunea de 8 euro vreau sa sa stiu daca pot folosi minutele si internetul timp de 60 de zile sau ce inseamna perioada activa de 60 de zile ca la 5 euro sau 6 euro perioada activa este 30 de zile.
1 Soluţie acceptată‚

alex19051988
Junior

Am incercat sa va apelez telefonic, insa din pacate apelurile nu s-au efectuat cu succes.

"In primul rand, va confirm faptul ca orice optiune orange poate fi utilizata pe o perioada de valabilitate de maxim 30 de zile.
Perioada de activitate permite utilizarea serviciilor si dupa expirarea optiunii, in cazul in care pe cont aveti credit.
Astfel, daca veti face reincarcare cu optiune de 8 euro, resursele pot fi utilizate pe o perioada de valabilitate de 30 de zile, iar ulterior daca veti avea credit pe cont, conform perioadei de activitate oferite veti putea sa consumati din acesta.

Mai multe detalii privind perioada de gratie si perioada de activitate puteti afla accesand link-ul: https://www.orange.ro/help/perioada-de-activitate-si-de-g...

In cazul in care perioada de activitate a unui numar se termina, acesta intra automat in perioada de gratie si nu veti mai putea efectua apeluri, dar se vor putea primi (in cazul in care numarul PrePay se afla in roaming nu veti mai putea primi).

Pe viitor ne puteti contacta ca si in cazul de fata, prin intermediul paginii noastre de internet, sau prin apel la Serviciul Clienti la numarul 300 respectiv 0374300300 daca sunteti in roaming."

Acesta este raspunsul primit de la Orange deci nu am avantaj in plus daca incarc cu 8 euro sau 6 euro eu tot 30 de zile trebuie sa folosesc minutele si internetul.

9 Răspunsuri 9

Jay
Campion certificat
Salut! Perioada activa inseamna exact ce spui si tu, ca poti apela, da sms-uri si folosi internetul 60 de zile, cu condiția să ai credit, adică să nu-l termini mai devreme de 60 de zile.. https://www.orange.ro/help/ce-nseamn-perioad-de-activitate-i-perioad-de-graie-47

tomaciprian
Cunoscător
Începând de la opțiunea de 5 euro până la cea de 12, valabilitatea opțiunii este de 30 zile (din momentul în care se activează optiunea respectivă ai la dispoziție 30 de zile în care poți folosi minutele,SMS-urile & internetul pe mobil) Atunci când numărul nu se mai reîncarcă cu o opțiune directă sau credit intră în perioada de gratie de 60/300 zile,dacă va trece de acest număr de zile numărul va fi dezactivat.

Razvan
#StarMember
Contul tău este activ (poți efectua apeluri, trimite sms sau internet), dacă reîncarci cu credit de 8 euro și consumi exclusiv din acesta.

alex19051988
Junior
La fel este si daca pun doar optiunea de internet 8 euro adica daca mai am internet sa pot folosi si dupa ce trec cele 30 de zile daca perioada activa este de 60 de zile.

FLo1
#StarMember
@alex19051988: Bun venit in Comunitate. Precum poti vedea in screenshot-ul atasat, ai SIM-ul activ 60 de zile, dar resursele aferente optiunii sunt valabile doar 30 de zile. Daca incarci credit suplimentar sau alta optiune se poate folosi acel credit inca 30 de zile, SIM-ul fiind activ pana la 60 de zile. Revino in comunitate cu detalii daca raspunsul nu a fost suficient de clar.

FaraUnID
Campion certificat
- Fiecare optiune de voce de minim 4 euro sau date de minim 5 euro are perioada activa 30 zile (n.b. trebuie mentionat faptul ca la Orange cele 30 zile inseamna in realitate 29 de zile); - Daca reincarci direct credit de minim 7 euro fara activezi alta optiune, acel credit are perioada de valabilitate de 60 zile; - Daca reincarci direct credit de minim 12 euro fara sa activezi alta optiune, acel credit are perioada de valabilitate de 90 zile; - Daca reincarci direct credit de minim 19 euro fara sa activezi alta optiune, acel credit are perioada de valabilitate de 120 zile; - Daca reincarci direct credit de minim 100 euro fara sa activezi alta optiune, acel credit are perioada de valabilitate de 150 zile; Perioada activa inseamna intervalul de timp in care numarul este activ, adica poate trimite SMS, poate efectua apeluri, poat accesa internetul. Daca la finalul perioadei active numarul nu este reincarcat, acesta intra in perioada de gratie, caz in care poti apela DOAR numerele de urgenta, dar poti primi apleuri si SMS-uri de la terti.

Razvan
#StarMember
@https://comunitate.orange.ro/users/15957179, opțiunea de internet de 8 euro este valabilă tot 30 de zile.

alex19051988
Junior

Am incercat sa va apelez telefonic, insa din pacate apelurile nu s-au efectuat cu succes.

"In primul rand, va confirm faptul ca orice optiune orange poate fi utilizata pe o perioada de valabilitate de maxim 30 de zile.
Perioada de activitate permite utilizarea serviciilor si dupa expirarea optiunii, in cazul in care pe cont aveti credit.
Astfel, daca veti face reincarcare cu optiune de 8 euro, resursele pot fi utilizate pe o perioada de valabilitate de 30 de zile, iar ulterior daca veti avea credit pe cont, conform perioadei de activitate oferite veti putea sa consumati din acesta.

Mai multe detalii privind perioada de gratie si perioada de activitate puteti afla accesand link-ul: https://www.orange.ro/help/perioada-de-activitate-si-de-g...

In cazul in care perioada de activitate a unui numar se termina, acesta intra automat in perioada de gratie si nu veti mai putea efectua apeluri, dar se vor putea primi (in cazul in care numarul PrePay se afla in roaming nu veti mai putea primi).

Pe viitor ne puteti contacta ca si in cazul de fata, prin intermediul paginii noastre de internet, sau prin apel la Serviciul Clienti la numarul 300 respectiv 0374300300 daca sunteti in roaming."

Acesta este raspunsul primit de la Orange deci nu am avantaj in plus daca incarc cu 8 euro sau 6 euro eu tot 30 de zile trebuie sa folosesc minutele si internetul.

DanielaH
Moderator
@alex19051988, îți mulțumim că ai revenit în Comunitate cu aceste clarificări. Vom marca noi răspunsul tău ca soluție pentru a fi de ajutor și altor membri care vor căuta informații despre perioada de valabilitate. Te mai așteptăm și cu alte întrebări și, binențeles, poți ajuta din nou răspunzând la întrebările celorlalți pe topicurile existente și viitoare.