AnTuTu TOP 10 procesoare de smartphone în 2020

FaraUnID
Campion certificat

AnTuTu a publicat acum top 10 pentru mai puternice 10 procesoare pentru mobil din 2020, de pe toate dispozitivele care le folosesc.

Datele publicate de AnTuTu sunt colectate de la utilizatorii aplicației din China. Acestea par a fi o medie a scorurilor obținute de dispozitivele care le folosesc, iar lista include modele de la numai trei producători: Qualcomm, MediaTek și Huawei

Top 10 procesoare de smartphone în 2020

1. Qualcomm Snapdragon 865 – 401.108 (CPU: 182.123 / GPU: 218.985)
2. MediaTek Dimensity 1000+ – 341.714 (CPU: 150.341 / GPU: 191.373)
3. Qualcomm Snapdragon 855 Plus – 327.796 (CPU: 139.193 / GPUS: 188.603)
4. HiSilicon Kirin 990 5G – 307.979 (CPU: 142.254 / GPU: 165.725)
5. Qualcomm Snapdragon 855 – 307.662 (CPU: 135.574 / GPU: 172.088)
6. HiSilicon Kirin 990 – 300.761 (CPU: 140.960 / GPU: 159.801)
7. MediaTek Dimensity 1000L – 292.480 (CPU: 144.986 / GPU: 147.494)
8. HiSilicon Kirin 980 – 257.720 (CPU: 126.753 / GPU: 130.967)
9. HiSilicon Kirin 985 5G – 252.788 (CPU: 127.630 / GPU: 125.158)
10. MediaTek Dimensity 820 – 249.151 (CPU: 126.167 / GPU: 122.984)

Se pare că modelele Qualcomm au în continuare un avans tehnologic foarte mare față de concurența directă. MediaTek a reușit în sfârșit să aducă pe piață cipuri competitive pe segmentul mid-range superior în 2020, dar și pe segmentul high-end. Astfel, modelele Dimensity au reușit să depășească performanța oferită de Huawei pe modelele HiSilicon Kirin 990.

Modelele Exynos de la Samsung nu sunt incluse în top, întrucât în China, producătorul sud coreean oferă modele cu chipset Qualcomm. De asemenea, procesoarele Apple nu sunt incluse pentru că se face comparație doar între modele cu Android.

Sursa - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/antutu-top-...

Chiar daca Huawei nu a prin top 3, per total are 4 modele de procesoare in acest top 10.

5 Răspunsuri 5

Erowan
Junior entuziast
Se pare că momentan Qualcomm cu procesorul sau 865 defilează fara rival in zona high- end. Interesantă este renașterea companiei MediaTek, o firma ce căzuse în mocirla mediocrității. Procesoarele sale din gama Dimensity fiind cel mai des întâlnite în zona topului mid-range ( a se vedea topurile AnTuTu pe luna iulie). Rămâne de văzut bătălia de la sfârșitul anului când sunt anunțate lansările snapdragon 875 cu arhitectură pe 5nm și 735G ,pentru telefoane mid-range, pe aceeași arhitectură. Conform specialiștilor în domeniu se pare că MediaTek va fi în următorii 2..3 ani un concurent pe măsură pentru Qualcomm.

Anonim
Neaplicabil
Și eu mă orientez spre un Snapdragon 865 însă e mult prea scump, încă. Mai iau în calcul și Snapdragon 765G, cu conectivitate 5G (când va apărea, nu mi-e frică de teoria conspirației). :)))) Credeți-mă că habar nu am ce să aleg, sunt multe opțiuni la ambele variante de procesoare, chiar nu știu ce să aleg, îmi vine să las alegerea pentru la anul...

Jay
Campion certificat
Dupa surpriza cu exynos, procesor căruia nu i-am dat prea mare importanta, fiind vorba de un S10, pentru următorul telefon, nu prea curând, insa, ma gandesc tot la snapdragon.. Pana îmi voi lua eu alt telefon, sigur vor mai apărea și alte procesoare, sper sa nu le scadă calitatea ăstora..

Vio73
#StarMember
Era de așteptat ca procesoarele Qualcomm să fie în frunte, dar mă uimește faptul că au reușit și cei de la MediaTek să ocupe locul II.

Ascary
Campion certificat
@cocolosh alege linistit orice telefon cu procesor din ultimele generatii 2017-2020 fie el Bionic,Snapdragon,Exynos etc fiindca oricum noi oricum nu ne dam seama de puterea de procesare in utilizarea obisnuita.Benchmark-urile sunt cele care fac diferenta sau o utilizare profesionala. Ne dorim procesorul cel mai puternic insa nici macar nu stim de ce. Procesoarele cu care sunt dotate telefoanele din ultimii ani sunt suficient de puternice pentru a face fata tuturor activitatilor obisnuite fie ca e din 2016-2017 sau 2020.