Pe ios (iphone) se pot lua virusi ?

Chiti007
Junior
Pe ios (iphone) se pot lua virusi ?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Exista brese de securitate si pentru iOS, asa cum existau la vremea sa brese de securitate si pentru BB10 0S. Chiar eu am postat despre aplicatii malitioase care clonau interfete de mobile / internet banking si care reuseau astfel sa extraga date sensibile din telefonul victimei.

5 Răspunsuri 5

Miha_Z
#StarMember
Dupa parerea mea se pot lua pe orice tip de telefon.

Razvan
#StarMember
Nu cred că se pot lua viruși, ecosistemul Apple este foarte închis și securizat, spre deosebire de android care are mai multe breșe de securitate.

Vio73
#StarMember
Niciodată să nu spui niciodată! Nu e niciun sistem invincibil, deci părerea mea este că poți să iei viruși și pe IOS.

FaraUnID
Campion certificat
Exista brese de securitate si pentru iOS, asa cum existau la vremea sa brese de securitate si pentru BB10 0S. Chiar eu am postat despre aplicatii malitioase care clonau interfete de mobile / internet banking si care reuseau astfel sa extraga date sensibile din telefonul victimei.

FaraUnID
Campion certificat
Tocmai am citi o stire pe aceasta tema: Un grup de cercetători a afirmat că a fost identificată o vulnerabilitate în Secure Enclave, care ar putea permite accesarea datelor confidențiale de la iPhone, iPad și chiar utilizatorii MacOS! Accesul complet la Secure Enclave ar putea însemna acces la parole, carduri de credit și multe alte date confidențiale ale utilizatorilor. Vulnerabilitatea afectează toate chipseturile Apple dintre A7 și A11 Bionic, similar exploitului checkm8 care permite jailbreak pentru aproape toate dispozitivele iOS până la iPhone X. Sursa - https://9to5mac.com/2020/08/01/new-unpatchable-exploit-allegedly-found-on-apples-secure-enclave-chip-heres-what-it-could-mean/