Cum îmi pot incasa pensia medicala prin card de debit Orange?

Aurel200
Începător
Cum îmi pot incasa pensia medicala prin card de debit Orange?
Menționez că în prezent folosesc doar aplicația Orange Money, iar pensia o ridic de la oficiul poștal din sat.
1 Soluţie acceptată‚

svetalex
Senior certificat
Momentan nu se pot încasa direct în conturile Orange Money plățile de tip social (pensii sau alocații) primite de la instituții de stat pentru că ar trebui să existe un accord de tip protocol între Orange Money și instituția respectivă. Fiecare insituție are afișate public pe site-ul lor băncile cu care are acorduri de protocol încheiate. Ca alternativă, puteți încasa pensia în contul/ cardul declarat ca top-up în aplicația Orange Money, dacă acesta este emis de o bancă care are acord cu casa de pensii. În acest mod puteți transfera pensia din contul unde o primiți în contul Orange Money și astfel să utilizati cardul emis de Orange

12 Răspunsuri 12

FLo1
#StarMember
Declari cardul la casa de Pensii. Simplu. 🙂

Vrajitoarea
Cunoscător
Nu cred ca e posibil, CNPP lucreaza doar cu banci agreate, pe site-ul lor se poate consulta lista acestora https://www.cnpp.ro/lista-banci

FLo1
#StarMember
@Vrajitoarea: Cam miroase a discriminare, ceva ce se poarta si la incasari de salarii in unele societati. Eventual ca nu exista conventie incheiata si esti comisionat altfel (conform politicii de alimentare cont card)... este alta poveste. Dar nu prea cred ca exista interdictie la ati alege unitatea bancara/nebancara unde sa ti se vireze suma de bani, suportand comisioanele aferente.

Laura_cio
Senior
Dacă deții un cod IBAN, nu văd care ar fi problema. Ti-ar trebui un extras de cont din care sa reiasă contul, așa cum se cere la orice banca.

svetalex
Senior certificat
Momentan nu se pot încasa direct în conturile Orange Money plățile de tip social (pensii sau alocații) primite de la instituții de stat pentru că ar trebui să existe un accord de tip protocol între Orange Money și instituția respectivă. Fiecare insituție are afișate public pe site-ul lor băncile cu care are acorduri de protocol încheiate. Ca alternativă, puteți încasa pensia în contul/ cardul declarat ca top-up în aplicația Orange Money, dacă acesta este emis de o bancă care are acord cu casa de pensii. În acest mod puteți transfera pensia din contul unde o primiți în contul Orange Money și astfel să utilizati cardul emis de Orange

DanielaH
Moderator
@Aurel200, confirmăm răspunsul corect ca fiind cel al @svetalex (mulțumim!). Îl vom marca noi ca soluție.

FLo1
#StarMember
Pentru toti: Preferintele Casei de pensii... e una, iar realitatea este alta. Banii vin din Trezorerie, iar Trezoreria lucreaza cu orice Institutie care ii prezinta un IBAN real de Romania. Restul e birocratie. http://www.efin.ro/credite/intrebari_raspunsuri/cumse_poate_obtine_un_card_pe_care_sa_se_vireze_pensia.html https://www.conso.ro/sfatul-expertului/1893/Cum-se-incaseaza-pensia-de-stat-pe-card.html

Vrajitoarea
Cunoscător
@FLo_1 Citat din primul articol mentionat de tine "Pentru a primi pensia pe card, este necesar sa mergeti la una din bancile cu care a incheiat contracte Casa Nationala de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale si sa va deschideti un cont curent cu un card atasat."

FLo1
#StarMember
Este o prostie. Orice institutie de stat, de la primarii, trezorerie, posta vireaza bani in orice IBAN, cu sau fara conventie. In fond daca e vorba de comision, acesta este suportat de beneficiar, nu de catre stat. Birocratia e mare, asa cum Trezoreria nu va avea sistem informatic si internet banking nici peste 10 ani.

svetalex
Senior certificat
@FLo_1 sunt multe Bănci în România care au pachete de cont curent pentru pensionari, la care clienții nu au niciun comision. Atât părinții mei, cât și soacra mea sunt pensionari, încasează pensia pe card și nu li se percep comisioane (conturi deschide la 2 Bănci diferite)

FLo1
#StarMember
@svetalex: "Nu stiu altii cum sunt...", nu sunt pensionar, dar daca voi ajunge pensionaT si vreau sa am virata pensia pe un cont de Orange Money nu vad de ce trebuie justificari personale si bariere birocratice doar pentru comisionul unor institutii cu caracter ascuns. Stii de exemplu de ce BT-ul a "pus gheara" pe mai bine de 75% din salariatii de stat? Pentru ca... unii "poate". Si oricum, in lipsa unor conventii se aplica taxarea standard cu comision suportat de pensionar, nu de banca. Si pe de alta parte, majoritatea acestor banci taxeaza pe bietul pensionar pentru extrasul de cont pe care acesta nu si-l stie urmari pe o adresa de email ci doar tiparit. Asta ca sa fie bancile mai transparente...

Turdeanul
Explorator
@Vrajitoarea Ai dreptate legat de faptul ca C.N.P.P. lucreaza doar cu bancile.Un amic de al meu are 2 pensii:una de boala respectiv de handicap.Le primeste ambele prin Brd iar de acolo isi alimenteaza contul de Orange Money.