Se poate activa o cartela prepay în afara țării?

AlexWLRo
Începător
Am cumpărat o cartela prepay Orange, mi-am adus aminte de ea când am ajuns in Germania... Exista posibilitatea de a o activa din Germania?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
Deci o cartela gratuita.... sper sa mai fie valabila. Anyway, cred ca o poti lasa balta daca nu cunosti numarul de telefon al cartelei. Motiv: Self Care nu merge in strainatate cu roaming neactivat. Iar pt activare trebuie activata o optiune de minim 10€. Si nu o poti activa daca nu stii numarul pentru incarcare. Vezi un topic care sa te lamureasca: https://comunitate.orange.ro/questions/2231804-fac-reincarcare-prepay-roaming

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember
@AlexWLRo: Bun venit in Comunitate. Cartelele prepay vin cu optiune de 5 sau 6€ dar nu sub forma de credit, ci de optiune, care cred ca se va activa odata cu cartela. Asadar nu te ajuta pt ca nu se poate folosi in roaming. Pentru a o putea folosi, dupa ce afli/ cunosti numarul prepay-ului, trebui sa-l incarci cu alta optiune de minim 10€ pentru activarea roamingului. Bafta.

AlexWLRo
Începător
Cartela are 0 euro credit, așa e cartela... Nu exista nici o posibilitate sa o activez? Credit am , 3 coduri dar iarăși am incercat unul prin apelarea la *100#, l-am introdus și nu primesc nici o validare sau măcar o eroare... Numărul de telefon nu îl știu... Cu puk-ul nu se poate face nimic?

FLo1
#StarMember
Deci o cartela gratuita.... sper sa mai fie valabila. Anyway, cred ca o poti lasa balta daca nu cunosti numarul de telefon al cartelei. Motiv: Self Care nu merge in strainatate cu roaming neactivat. Iar pt activare trebuie activata o optiune de minim 10€. Si nu o poti activa daca nu stii numarul pentru incarcare. Vezi un topic care sa te lamureasca: https://comunitate.orange.ro/questions/2231804-fac-reincarcare-prepay-roaming

AlexWLRo
Începător
Aha, ok... Mulțumesc frumos pentru răspunsuri! O seară bună va doresc!

FLo1
#StarMember
Cu drag. Revino in Comunitate si spune-ne ce solutie ai gasit la aceasta situatie. Pana atunci poti vota ca solutie raspunsul cel mai apropiat de ce ai avut nevoie. O seara buna.