Cum se activeaza optiunea cost control?

MCOke
Junior
Imi cer scuze ca va deranjez in ultima perioada cu intrebarile mele de incepatori dar nu prea ma pricep cu optiunile astea...
Cum pot activa cost control? Dupa cum am mai spus mai am foarte putin internet disponibil si nu vreau sa generez costuri suplimentare (chiar daca asta inseamna sa raman cu viteze mici de internet).
Multumesc din nou si o seara placuta! 🙂
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember

Optiunea este inclusa in abonamentele Home Net 4G, inca de la activarea contractului.
Cu optiunea Cost Control inclusa in Home Net 4G 12 și Home Net 4G 16 nu plătești nimic în plus față de abonamentul lunar.
Caracteristica acestei optiuni este ca, după consumarea traficului inclus în pachet, viteza de transfer se modifică (scade), fiind de până la 256 Kbps pentru download și până la 128 Kbps pentru upload, insa nu ti se genereaza cost suplimentar.
Limitarea vitezei de transfer dupa consumarea traficului inclus va ingreuna utilizarea anumitor servicii, cum ar fi: video-streaming, web browsing etc.
Viteza va reveni la urmatoarea data de facturare (cand ti se aloca noile resurse).
Mai multe informatii gasesti aici: https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-ho...

Optiunea este disponibila gratuit si pentru abonamentele de voce si date (Fun 8, 10, 12), dar nu se activeaza automat, trebuie solicitata la Serviciul Clienti.

5 Răspunsuri 5

Miha_Z
#StarMember

Optiunea este inclusa in abonamentele Home Net 4G, inca de la activarea contractului.
Cu optiunea Cost Control inclusa in Home Net 4G 12 și Home Net 4G 16 nu plătești nimic în plus față de abonamentul lunar.
Caracteristica acestei optiuni este ca, după consumarea traficului inclus în pachet, viteza de transfer se modifică (scade), fiind de până la 256 Kbps pentru download și până la 128 Kbps pentru upload, insa nu ti se genereaza cost suplimentar.
Limitarea vitezei de transfer dupa consumarea traficului inclus va ingreuna utilizarea anumitor servicii, cum ar fi: video-streaming, web browsing etc.
Viteza va reveni la urmatoarea data de facturare (cand ti se aloca noile resurse).
Mai multe informatii gasesti aici: https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-ho...

Optiunea este disponibila gratuit si pentru abonamentele de voce si date (Fun 8, 10, 12), dar nu se activeaza automat, trebuie solicitata la Serviciul Clienti.

MCOke
Junior
Bun, asta stiam deja, dar pe mine ma interesa daca asta se intampla automat sau daca trebuie sa fac eu ceva cum e la happy night.

Miha_Z
#StarMember
Vad ca si happy night este inclus in abonament si cred ca nu mai e necesar apelarea acelui numar. Daca intri pe acel link vei vedea ca ambele optiuni sunt incluse in abonament.

Jay
Campion certificat
Nici eu n-am reușit sa găsesc niciun număr de contact sau vreo informație din care sa reiasă ca trebuie făcut ceva.. daca este inclusa și nu spune nimic, parerea mea e ca după terminarea consumului se aplica restricția.. N-ai depășit niciodată netul inclus, sa vezi cum se comporta?..

Vio73
#StarMember
Acest lucru se realizează în mod automat și vezi imediat, pentru că de abia intră pe pagină, ca să nu mai spun de faptul că dacă ai dori să vezi un filmuleț pe youtube, trebuie să aștepți să se încarce până te plictișești. Cu alte cuvinte, e cam greu de utilizat. În ceea ce privește happy night, această opțiune este gratuită și ea și îți dă voie să consumi trafic necontorizat între orele 00.00-07.00, cu condiția să întrerupi sesiunile de internet înainte de ora 00.00 și apoi la terminare, înainte de ora 07.00.Plus că trebuie să mai ai trafic inclus în abonament, că altfel nu poți folosi această opțiune. Succes!