Deblocare cartela prepay cu codul PUK

Claudia_2
Junior
Am blocat cartela orange Prepay introducind greșit de mai multe ori codul pin apoi codul puk ,cum o pot debloca ? Mulțumesc pentru raspunsuri .
1 Soluţie acceptată‚

Laura_cio
Senior

Dacă că ai introdus de 3 ori greșit codul PIN, cartela SIM s-a blocat. În acest moment, trebuie să introduci codul PUK.

Cel mai simplu este sa afli codul PUK de la chatbotul Djingo de pe site din sectiunea Contact (https://www.orange.ro/contact/).

Mai poti afla codul PUK apeland de pe orice alt număr *100#, Self Care, alege opţiunea Contul meu, PUK şi blocare număr, apoi Află codul PUK. Introdu numărul de telefon pentru care doreşti să afli codul PUK, apoi parola Orange pentru numărul respectiv. Codul PUK va apărea afişat pe ecran, dar ai posibilitatea să-l primeşti şi prin SMS.

Codul PUK se poate afla și din contul tau My Orange.

Codul PUK este menționat și pe pachetul PrePay cu care ai achiziționat cartela. Dacă îl mai ai, găsești și acolo PUK-ul.

Dacă introduci și codul PUK de 10 greșit, cartela SIM se blochează definitiv și nu mai poate fi folosită. Dacă a fost blocată, poți primi o cartelă nouă într-un Orange shop, Orange store sau la partenerii Orange.

9 Răspunsuri 9

Jay
Campion certificat
Codul puk este pentru cazul in care ai greșit codul pin de foarte multe ori, de 10 ori, daca nu ma insel... daca nu mai merge nici codul puk, nu cred ca mai ai ce face.. nu se mai poate debloca..

Laura_cio
Senior

Dacă că ai introdus de 3 ori greșit codul PIN, cartela SIM s-a blocat. În acest moment, trebuie să introduci codul PUK.

Cel mai simplu este sa afli codul PUK de la chatbotul Djingo de pe site din sectiunea Contact (https://www.orange.ro/contact/).

Mai poti afla codul PUK apeland de pe orice alt număr *100#, Self Care, alege opţiunea Contul meu, PUK şi blocare număr, apoi Află codul PUK. Introdu numărul de telefon pentru care doreşti să afli codul PUK, apoi parola Orange pentru numărul respectiv. Codul PUK va apărea afişat pe ecran, dar ai posibilitatea să-l primeşti şi prin SMS.

Codul PUK se poate afla și din contul tau My Orange.

Codul PUK este menționat și pe pachetul PrePay cu care ai achiziționat cartela. Dacă îl mai ai, găsești și acolo PUK-ul.

Dacă introduci și codul PUK de 10 greșit, cartela SIM se blochează definitiv și nu mai poate fi folosită. Dacă a fost blocată, poți primi o cartelă nouă într-un Orange shop, Orange store sau la partenerii Orange.

Miha_Z
#StarMember
Daca nu gresesc cartelele au si un cod PUK 2 pe care-l poti solicita operatorului de telefonie. Poate te ajuta acel cod pentru deblocarea cartelei.

FLo1
#StarMember
@Claudia_2: Orange help te poate ajuta: https://www.orange.ro/help/ce-pot-face-dac-am-blocat-i-codul-puk-92 Un cod PUK introdus de maxim 10 ori duce la blocarea iremediabila a SIM-ului si necesita inlocuirea acestuia. Bafta. PS: Revino cu vesti despre status-ul problemei.

Claudia_2
Junior
Mulțumesc frumos pentru raspunsuri am rezolvat problema inlocuid cartela cu alta nouă.❤❤

Vio73
#StarMember
Acesta este avantajul cartelei!

Pink
Începător
Daca mai ai chestia aia de cand ai cumparat cartela, pe spate este codul puk. daca ai gresit codul puk de 10 ori, cred ca te poate ajuta cineva de orange store daca nu ai gresit codul puk de 10 ori, apeleaza *100# si iti da mai multe optiuni

Ioan_Ariesan
Începător
Îmi cere cod Lui și nu stiu codul puk Sunt mai mult de 10 ani de când am cumpărat cartela, și sunt în Germania

Vio73
#StarMember
Îl poți afla din My Orange, erc Ai detalii aici: https://www.orange.ro/help/am-blocat-codul-pin-cum-aflu-codul-puk-91