Range extender pentru semnal de la Orange

Dorianu
Junior
Exista vreo posibilitate sa primesc de la Orange un Extender pentru semnal?Precizez ca sunt client persoana fizica si in apartamentul in care locuiesc nu este semnal deloc.Am sunat la relatii clienti Orange si au spus ca Orange nu asigura semnalul in locuinte ci doar in afara acestora, ceea ce nu mi se pare deloc normal.Stie cineva o solutie pentru problema mea?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Legat de achizitia acestor "amplificatoare de semnal" de pe taraba, din bazarul eMag sau orice alt site de pe internet, trebuie avut in vederea urmatoarele aspecte: - achizitionarea si detinerea acestora de catre o persoana fizica este legala; - punerea lor in functiune "dupa ureche" este ilegala, pentru ca pot afecta buna functionare a retelei si pot interfera cu alte frecvente (avioane, politie, ambulanta, pompieri, jandarmerie, taxiuri, firme paza, etc); - trebuie detinut ACORDUL OPERATORULUI pentru instalare si punere in functiune; - echipamentul sa fie testat, certificat UE si agreat de catre operator; - punerea in functiune sa fie facuta de catre o echipa tehnica specializata din partea operatorului; Daca cei din NOC-ul Orange, in urma monitorizarilor retelei constata ca undeva cineva induce zgomot, operatorul va sesiza ANCOM. Dpv legal, ANCOM este obligat sa gaseasca acel echipament (si o pot face fara prea mari batai de cap, deoarece dispun de tehnica necesara) care perturbeaza functionare a retelei. Te vor gasi, te vor obliga sa-l deconecteazi si vei plati o amenda usturatoare. P.S. - Au fost cazuri de radiouri pirat care emiteau in FM / AM utilizand emitatoare de mare putere, astfel incat au fost raportate cazuri in care pilotii de avioane si elicoptere (atat cele comerciale cat si cele civile) auzeau manele in casti. Proprietarii acelor radiouri si implicit echipamente au fost acuzati de punerea in pericol a siguranţei traficului aerian.

12 Răspunsuri 12

Jay
Campion certificat
Salut! Vezi daca nu te ajuta vreo informație din acest topic.. https://comunitate.orange.ro/questions/2378336-troubleshooting-rapid-probleme-internet-digi-vodafone-upc-telekom-orange

Vio73
#StarMember
Ai posibilitatea de a folosi funcția apel wifi. Trebuie doar să ai un telefon compatibil și internet fix, fără alte costuri în plus. Detalii aici: https://www.orange.ro/servicii/apel-wifi/ Succes!

Dorianu
Junior
Din pacate, functia apel WiFi nu ma ajuta prea mult, nu stiu din ce cauza dar tot nu functioneaza cum trebuie.

FLo1
#StarMember
@Dorianu: un apel wifi te ajuta chiar mai bine decat un apel 2G sau 3-4G. Ca nu "functioneaza si nu stii de ce", inseamna ca fie nu ai un terminal compatibil cu apel wifi, fie ai o conexiune wifi.... mobila, care receptionaza pentru internet un semnal la fel de "bruiat" ca la mobil. Astfel de solutii fiecare si le "sponsorizeaza" din surse proprii.

Dorianu
Junior
Conexiunea la WIFI e destul de buna am un router Gigabit de la TPLink dar se aude tot intrerupt ... telefonul este Iphone 11 Pro Max care este compatibil cu apel WIFI. Am incercat si alte routere...tot in zadar

Vio73
#StarMember
Din câte știu eu, problemele pot fi de la telefon. Am mai citit și pe alte topicuri că unele modele de Iphone nu se înțeleg prea bine cu apelul wifi, dar credeam că s-a rezolvat. Detalii aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2114248-probleme-apel-wifi-terminale-iphone-6 Referitor la Range extender, depinde de modelul de ruter, de ce vrei să acopere, ce viteze și buget, etc. Aruncă un ochi pe aici și vezi dacă ți se potrivește vreunul: https://www.emag.ro/search/range+extender Succes!

FaraUnID
Campion certificat
Legat de achizitia acestor "amplificatoare de semnal" de pe taraba, din bazarul eMag sau orice alt site de pe internet, trebuie avut in vederea urmatoarele aspecte: - achizitionarea si detinerea acestora de catre o persoana fizica este legala; - punerea lor in functiune "dupa ureche" este ilegala, pentru ca pot afecta buna functionare a retelei si pot interfera cu alte frecvente (avioane, politie, ambulanta, pompieri, jandarmerie, taxiuri, firme paza, etc); - trebuie detinut ACORDUL OPERATORULUI pentru instalare si punere in functiune; - echipamentul sa fie testat, certificat UE si agreat de catre operator; - punerea in functiune sa fie facuta de catre o echipa tehnica specializata din partea operatorului; Daca cei din NOC-ul Orange, in urma monitorizarilor retelei constata ca undeva cineva induce zgomot, operatorul va sesiza ANCOM. Dpv legal, ANCOM este obligat sa gaseasca acel echipament (si o pot face fara prea mari batai de cap, deoarece dispun de tehnica necesara) care perturbeaza functionare a retelei. Te vor gasi, te vor obliga sa-l deconecteazi si vei plati o amenda usturatoare. P.S. - Au fost cazuri de radiouri pirat care emiteau in FM / AM utilizand emitatoare de mare putere, astfel incat au fost raportate cazuri in care pilotii de avioane si elicoptere (atat cele comerciale cat si cele civile) auzeau manele in casti. Proprietarii acelor radiouri si implicit echipamente au fost acuzati de punerea in pericol a siguranţei traficului aerian.

RafaHelper
#StarMember
Salut @Dorianu, ‏‏‎ ‎ De unde ai cumparat telefonul? Ai ultima versiune de soft pe el? Ai verificat cu alt telefon daca apelul WIFI se manifesta la fel, cu intreruperi? De cat timp ai cartela fizica(adica sim-ul)?

Vio73
#StarMember
Cred că mai repede faci telefonul să funcționeze pe apel Wi-Fi, decât să umbli cu alte adăugiri scumpe și cu bătăi de cap.

FLo1
#StarMember
@Vio73: Cred ca prefera sa schimbe releele de la Orange decat sa schimbe telefonul. Fiecare dupa posibilitati si intelegere.

Dorianu
Junior
Rafa...telefonul a fost cumparat de la Emag.Cartela fizica este aproape noua...are maxim 2 luni...in apartament niciun telefon nu are semnal pe Orange indiferent de brand.Apelul WIFI nu functioneaza corect nici pe alte dispozitive...am incercat si cu alte routere si degeaba‍♂️.

Vio73
#StarMember
Ar fi ideal să se rezolve cu semnalul și cred că ar trebui să faci demersuri în acest sens. La mine merge apelul wifi atât pe Huawei, cât și pe Samsung. Poate nu ai soft sau altceva compatibil cu tehnologia aceasta pe dispozitivele respective!