Codurile pentru tehnologia e-SIM

bruce_xpr
Junior entuziast
Buna ziua, are cineva introdus e_SIM ? Ma intereseaza daca stie cineva , daca acele coduri trimise pentru prima data ,daca sunt bune pentru o activare ulterioara in urma unei probleme la telefon ori a schimbarii lui. Mentionez ca le-am primit cu nr. provizorii , ulterior preschimbandu-se in nr. mele,in urma portarii. Practic daca ar functiona exact ca un SIM clasic ... il scoti si il reintroduci fizic. Aici tine de sters planul celular si reintrodus.
Multumesc frumos !
1 Soluţie acceptată‚

bruce_xpr
Junior entuziast
Am lasat ieri o sesizare la contact center, iar astazi au venit cu raspuns oficial. Dupa cum sustine departamentul tehnic, este in felul urmator: Daca schimb device-ul este necesar alt cod, daca utilizez acelasi device, este ok acelasi cod totdeauna. Poti folosi practic in perioada reparatiei unui telefon o cartela prepay, apoi reintroduci acelasi cod generat anterior. Adevarat, daca nu vrei metoda aceasta, va trebui sa ajungi in magazinele Orange de doua ori, odata pentru un cod nou pe un telefon nou, apoi dupa service alt cod pentru telefonul tau.

3 Răspunsuri 3

Jay
Campion certificat
Buna! Eu nu am, dar, conform informatiei din link, este valabil 15 zile si odata activat pe un dispozitiv, devine invalid.. eu inteleg din asta ca n-ar mai merge folosit pe un alt dispozitiv, daca ai schimba telefonul.. insa, nu cred ca vor fi probleme din cauza schimbarii numarului provizoriu cu numarul portat, doar la schimbarea dispozitivului.. https://www.orange.ro/help/care-este-valabilitatea-unui-cod-de-activare-esim-9628

Vio73
#StarMember
Poți citi detalii despre esim pe aici: https://www.orange.ro/help/servicii-pentru-abonamente/esim/more

bruce_xpr
Junior entuziast
Am lasat ieri o sesizare la contact center, iar astazi au venit cu raspuns oficial. Dupa cum sustine departamentul tehnic, este in felul urmator: Daca schimb device-ul este necesar alt cod, daca utilizez acelasi device, este ok acelasi cod totdeauna. Poti folosi practic in perioada reparatiei unui telefon o cartela prepay, apoi reintroduci acelasi cod generat anterior. Adevarat, daca nu vrei metoda aceasta, va trebui sa ajungi in magazinele Orange de doua ori, odata pentru un cod nou pe un telefon nou, apoi dupa service alt cod pentru telefonul tau.