Depășire limita trafic date mobile

Stefan_17
Începător
As dori sa stiu cat plătesc dacă am depășit limita de trafic date mobile ?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Depinde de tipul de abonament. Pentru cele mai vechi, aici detalii: https://comunitate.orange.ro/questions/1992198-costa-traficul-date-suplimentar Pentru cele mai noi, situația stă cam așa: După terminarea beneficiilor incluse în abonament, vei fi taxat astfel: 0,20 €/minut pentru apelurile în orice rețea națională 1 €/ 250 MB internet național Tarif standard conform rețelei apelate, pentru apelurile internaționale Tariful de date în roaming SEE este 0,0040 euro/MB Tarifele includ TVA. Detalii aici: https://www.orange.ro/abonamente/ , la secțiunea ,,Întrebări frecvente" , jos. Succes!

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember
Innprincipiu, conform unor ultime date, ar fi aptoximativ 0,97€/100MB. Detalii nu foarte actuale, dar utile, gasesti aici: https://www.orange.ro/termeni-si-conditii/pdf/2016-02/brosura-tarife-si-servicii-02-02-2016.pdf

Florin_D
Cunoscător certificat
Nu stiu daca știți dar la orange, la abonamentele noi ai posibilitatea sa-ti opreasca internetul atunci cand ajungi la limita din abonament. Mi-am portat sotia in orange acum o saptamana si cei de la orange spuneau ca daca vreau imi poate activa aceasta "optiune" care este gratis in abonamentul ei!

Vio73
#StarMember
Depinde de tipul de abonament. Pentru cele mai vechi, aici detalii: https://comunitate.orange.ro/questions/1992198-costa-traficul-date-suplimentar Pentru cele mai noi, situația stă cam așa: După terminarea beneficiilor incluse în abonament, vei fi taxat astfel: 0,20 €/minut pentru apelurile în orice rețea națională 1 €/ 250 MB internet național Tarif standard conform rețelei apelate, pentru apelurile internaționale Tariful de date în roaming SEE este 0,0040 euro/MB Tarifele includ TVA. Detalii aici: https://www.orange.ro/abonamente/ , la secțiunea ,,Întrebări frecvente" , jos. Succes!

iuiu88
Cunoscător
Salut Stefan ! Nu cunosc tariful exact / MB, insa dupa spusele colegilor mei, ar veni 1 €/ 250 MB internet național . Totusi, poti incerca si o alta metoda, in cazul in care nu doresti sa faci cost suplimentar, sau ai nevoie de un "reminder", eu asa fac : Setari -> Wireless& network -> Data usage -> More data settings -> Monthly Data limit . Aici poti introduce manual care e limita de MB pe care vrei as o folosesti lunar. In cazul in care te apropii de epuizarea resurselor, telefonul te va anunta. Eu gasesc super utila functia asta .

Vio73
#StarMember
@Florin D, Se numește cost control chestia aia și nu mai depășești traficul, ci doar îți scade drastic viteza, după ce ai atins pragul de internet inclus în planul tău tarifar.