Campanie fidelizare - tentativa de phishing

Dany_8
Începător
Bună aveți o astfel de campanie?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Este un scam si o tentativa de phishing. S-a mai dezbatut subiectul https://comunitate.orange.ro/questions/2101937-atentie-scam-phishing-numele-orange 1. Primul lucru: Domeniul de internet aka numele site-ului LIGHTRDR.BEST. Pare a avea legatura cu Orange? 2. Date tehnice domeniu LIGHTRDR.BEST Domain Name: LIGHTRDR.BEST Registry Domain ID: D188945144-CNIC Registrar WHOIS Server: whois.dynadot.com Registrar URL: http://www.dynadot.com Updated Date: 2020-06-09 T05:05:40.0Z Creation Date: 2020-06-09 T05:03:43.0Z Registry Expiry Date: 2021-06-09 T23:59:59.0Z Registrar: Dynadot LLC Registrar IANA ID: 472 Registrant State/Province: California Registrant Country: US Name Server: HENRY.NS.CLOUDFLARE.COM Name Server: MICHELLE.NS.CLOUDFLARE.COM Dupa cum se poate observa, domeniul respectiv a fost inregistrat pe data de 09.06.2020, in California (USA) prin intermediul hdynadot.com Iarasi, vezi vreo legatura intre datele de mai sus si Orange?

5 Răspunsuri 5

Miha_Z
#StarMember
Nu. Vezi ca a mai fost un subiect despre acelasi lucru. Poti citi mai multe lucruri in urmatorul link: https://comunitate.orange.ro/questions/2364004-poti-castiga-samsung-galaxy-20-aplicatia-my-orange

Jay
Campion certificat
Foarte bine ca ai întrebat, înainte de a achita vreo taxa sau de a da vreo informatie personală, bancară, etc

FaraUnID
Campion certificat
Este un scam si o tentativa de phishing. S-a mai dezbatut subiectul https://comunitate.orange.ro/questions/2101937-atentie-scam-phishing-numele-orange 1. Primul lucru: Domeniul de internet aka numele site-ului LIGHTRDR.BEST. Pare a avea legatura cu Orange? 2. Date tehnice domeniu LIGHTRDR.BEST Domain Name: LIGHTRDR.BEST Registry Domain ID: D188945144-CNIC Registrar WHOIS Server: whois.dynadot.com Registrar URL: http://www.dynadot.com Updated Date: 2020-06-09 T05:05:40.0Z Creation Date: 2020-06-09 T05:03:43.0Z Registry Expiry Date: 2021-06-09 T23:59:59.0Z Registrar: Dynadot LLC Registrar IANA ID: 472 Registrant State/Province: California Registrant Country: US Name Server: HENRY.NS.CLOUDFLARE.COM Name Server: MICHELLE.NS.CLOUDFLARE.COM Dupa cum se poate observa, domeniul respectiv a fost inregistrat pe data de 09.06.2020, in California (USA) prin intermediul hdynadot.com Iarasi, vezi vreo legatura intre datele de mai sus si Orange?

mihai_13
Maestru
cu parere de rau unii dintre voi chiar merita pacaliti , daca nici atat nu sunteti in stare sa cititi un url 😉

Jay
Campion certificat
Cred ca sunt milioane de oameni care n-au avut de-a face cu astfel de informații.. Dar, sunt buni în domeniile lor de activitate.. nu merita sa fie păcăliți din acest motiv.. Părerea mea e ca nu poți crede ca ai câștigat ceva, atâta timp cât n-ai participat la niciun concurs, cât timp nu exista niciun fel de informație pe pagina presupusului organizator.. și, atât timp cât apar sesizări peste tot.. Ideea e sa fii vigilent pentru ca se poate întâmpla oricui.. Am ajuns și eu pe o pagina de genul asta, nu mai știu ce model de telefon se presupunea ca a câștigat adresa mea de IP.. dar, eu sunt Toma Necredinciosul si-mi vad de drum de obicei..