Gama Oppo Reno4

FaraUnID
Campion certificat

Seria Reno 4 tocmai a fost dezvăluită în China și este livrată cu ecrane OLED, specificații moderne și un design distinctiv. Oppo pare să fi pus un accent deosebit pe culorile carcasei, oferind nuanțe extrem de atractive pe seria Reno4.

1. OPPO RENO 4 PRO

Diferențele între cele două modele Reno 4 nu sunt imense, însă varianta Pro vine cu avantaje clare. În primul rând, acesta folosește un ecran de 6,5” cu rezoluție Full HD+. Panelul OLED la 90 Hz este compatibil cu standardul HDR10+ și are un decupaj subtil în colțul stânga-sus pentru o cameră frontală de 32 megapixeli.

Pe partea din spate însă, telefonul vine cu un capac cu cinci variante de culoare. Acestea variază de la roz și albastru în degrade spre argintiu (Reno Glow) la un negru reflectiv, la alb „titan”. În cele din urmă, Oppo a realizat un parteneriat cu Pantone pentru culoarea Green Glitter, o nuanță stridentă. Aceste culori speciale vin pe sticlă mată, mai plăcută la atingere.

La interior, telefonul folosește un chipset Snapdragon 765G cu modem 5G, 8 sau 12 GB RAM și până la 256 GB stocare. Acestea sunt alimentate de un acumulator de 4.000 mAh, format din două celule de 2.000 mAh fiecare. Astfel, compania se poate lăuda cu încărcarea la 65W, asemeni modelelor Find X2. Practic, fiecare celulă este încărcată independent la 32,5W simultan. Viteza de încărcare este astfel foarte rapidă.

Camera foto este un subiect important pentru aceste modele, compania dedicând un modul similar cu cel de pe iphone, ieșit în relief de două ori. Camera principală folosește un senzor de 48 megapixeli f/1.7 cu senzor Sony IMX586 și stabilizare optică. Camera ultra-wide folosește un senzor Sony IMX708 de 12 megapixeli f/2.2 și este prezentată drept o cameră pentru filmare. În cele din urmă, camera cu zoom de 13 megapixeli f/2.4 capabil de zoom 5x optic și 20x hibrid.

Specificații

  • Display: 6,5”, FHD+, OLED, 90 Hz
  • Procesor: Snapdragon 765G (octa-core)
  • RAM: 8 GB / 12 GB
  • Stocare: 128 GB / 256 GB
  • Cameră: 48 MP f/1.7 wide + 12 MP f/2.2 ultra-wide + 13 MP f/2.4 zoom 5x
  • Cameră frontală: 32 MP f/2.4
  • Card: nu
  • Conectivitate: 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, USB Type-C 3.1
  • Baterie: 4.000 mAh, încărcare rapidă la 65W
  • Dimensiuni: 159,6 x 72,5 x 7,6 mm
  • Greutate: 172 g
  • Altele: dual-SIM, senzor de amprentă în ecran

2. OPPO RENO 4

Chiar dacă are multe în comun cu modelul Reno 4 Pro, varianta Reno standard beneficiază de câteva aspecte proprii. În primul rând, ecranul său de 6,4” este drept, nu curbat, cu un decupaj frontal puțin mai mare. Aici, pe lângă senzorul de 32 megapixeli, avem și un senzor secundar de adâncime de 2 megapixeli. De asemenea, panelul OLED afișează conținut la 60Hz, nu 90.

Camera foto este de asemenea diferită. Camera principală este tot de 48 megapixeli, în timp ce camera ultra-wide folosește un senzor de 8 megapixeli. În cele din urmă, Oppo Reno 4 are un senzor de 2 megapixeli pentru „adâncime”. Practic, varianta Reno4 standard vine cu două camere utile și una „de formă”.

La nivel de design, spatele este similar, dar ceva mai drept pe Reno 4 standard. Culorile sunt de asemenea diferite: albastru, mov și negru, toate cu sticlă mată și reflexii care atrag atenția.

Specificații

  • Display: 6,4”, FHD+, OLED
  • Procesor: Snapdragon 765G (octa-core)
  • RAM: 8 GB
  • Stocare: 128GB / 256 GB
  • Cameră: 48 MP f/1.7 wide + 8 MP f/2.2 ultra-wide + 2MP f/2.4 adâncime
  • Cameră frontală: 32 MP f/2.4 + 2 MP f/2.4
  • Card: nu
  • Conectivitate: 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, USB Type-C 3.1
  • Baterie: 4.000 mAh, încărcare rapidă la 65W
  • Dimensiuni: 159,3 x 74 x 7,8 mm
  • Greutate: 183 g
  • Altele: dual-SIM, senzor de amprentă în ecran

3. Prețuri și disponibilitate

Seria Reno 4 de la Oppo se lansează pe 12 iunie în China. Având în vedere interesul companiei pentru piețele din vest din ultima perioadă, ne putem aștepta la un anunț în următoarele câteva săptămâni și pentru piața locală. Prețurile sunt foarte atrăgătoare, având în vedere hardware-ul:

Oppo Reno 4 8 GB + 128 GB –> 375 euro
Oppo Reno 4 8 GB + 256 GB –> 410 euro
Oppo Reno 4 Pro 8 GB + 128 GB –> 475 euro
Oppo Reno 4 Pro 8 GB + 256 GB –> 535 euro

De obicei, prețurile telefoanelor cresc cu aproximativ 20% atunci când ajung în Europa.

Sursa - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/oppo-reno4-...

4 Răspunsuri 4

Razvan
#StarMember
Oppo Reno 4 cu memorie de stocare de 128 Gb are un preț accesibil. Cel pro, pare să aibă un preț competitiv și modemul bun (Snapdragon). Pare o alternativă bună la telefoanele Huawei.

Anonim
Neaplicabil
Așa este, Oppo e un concurent foarte serios nu numai pentru Huawei dar și pentru Samsung și alții! ;) Dacă vor avea o campanie bună de promovare, vor avea succes. Vă recomand să puneți mâna pe produsele lor în magazine, dacă aveți ocazia. Veți vedea că sunt produse excelente.

Vio73
#StarMember
Oppo face concurență acerbă celorlalte branduri de top și asta este foarte bine, mai ales că are și prețuri accesibile.

FaraUnID
Campion certificat

Seria Reno4 de la Oppo a fost lansata in Romania.

Modelul Reno4 Pro este echipat cu un sistem de trei camere pe partea din spate, cea principală oferind un senzor de 48 megapixeli f/1.7, stabilizare optică și focalizare laser. Camera secundară cu zoom 2x oferă un senzor de 13 megapixeli și diafragmă f/2.4, în timp ce camera ultra-wide de 12 megapixeli f/2.2 este cea dedicată pentru captură video, oferind un senzor de dimensiuni mai mari, cu pixeli de 1,4nm. Filmarea se face la rezoluție 4K la 30 de cadre pe secundă.

Restul configurației nu este foarte diferită față de cea a generației precedente, cu Snapdragon 765G, 8 GB sau 12 GB RAM și 128 GB sau 256 GB stocare. De altfel, ecranul de 6,55” AMOLED de 90 Hz este mai performant decât ale altor modele din acest segment de piață.

Modelul Reno4 Z vine cu un ecran LCD la 120 Hz, chiar dacă este un model teoretic mai puțin performant. Acesta vine cu o cameră 48+8+2+2 și cu un procesor MediaTek Dimensity 800 5G, o alternativă mai ieftină la procesorul de la Qualcomm. Acesta are o configurație cu 8 GB RAM și 128 GB stocare și nu oferă un slot de card.

Modelul Reno4 Lite nu are nici ecran rapid, nici camere foarte performante. Practic, din punct de vedere al configurației este mai apropiat de un Reno4 Z, cu același sistem de camere, însă folosește un chipset MediaTek Helio P95, fără 5G. Acest model oferă însă un slot de card.

Oppo Reno4 Pro pornește de la prețul de 3.500 lei, Oppo Reno4 Z costă 2.099 lei, iar Oppo Reno4 Lite pornește de la 1.699 lei în România.

Pentru a demonstra calitatile camerei video care echipeaza modelul Reno4 Pro, cei de la Oppo s-au pus pe facut videoclipuri.

Este vorba de videoclipul piesei „Astrologic Vorbind” al trupei The Motans. Toate cadrele acestui videoclip au fost filmate cu noul telefon de la Oppo Reno4 Pro, telefon capabil sa traga 4K / 30 fps.

Sursa - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/oppo-a-lans...