Sony Xperia 1II a intrat in oferta Orange

bogapostu
Explorator
A intrat in oferta la Orange
https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/sony-xperia-1-ii-5g-256gb-black
In Romania, la liber, 1200 Euro
In Bulgaria, la liber, 1007 euro si o pereche de casti WH-1000 XM3 (cca 250 Euro) cadou, in limita stocului disponibil
15 Răspunsuri 15

Vio73
#StarMember
Văd că are procesor Snapdragon 865, memorie de 256 GB, 5g , memorie ram de 8 GB, camere foarte bune, display Oled, baterie mare, etc. Deci foarte multe lucruri interesante, dar și prețul este unul pe măsură. Oricum, Sony fac lucruri de calitate, după părerea mea. Plus cadoul, care nu e de neglijat deloc! Mulțumim de prezentare!

Razvan
#StarMember
Este primul terminal 5G de la Sony, ma aștept sa meargă brici pe download și upload (CA intreband). Bateria de 4000 mAh la un sistem de operare eficient al Sony este suficienta. Vine fără suport E-SIM, să zicem un punct slab, însă are conectivitate 5G și poate se descurcă mai bine decât concurența (Samsung și Huawei) la acest capitol. Prețul cu aproape 200 de euro, plus căști cadou incluse, în România față de Bulgaria, nu prea o înțeleg. Acu așteptăm posesori de Sony sa scrie review. Poate, în 2021, mă gândesc la achiziția unui telefon Sony.

Anonim
Neaplicabil
Pot spune că este cel mai tare telefon al anului 2020. Are tot ce trebuie. Iar camerele sunt premium. Prețul mă "încurcă". L-aș cumpăra fără să clipesc! 🙂

Ascary
Campion certificat
Inainte doar iPhone-ul avea un preț fabulos,acum vad ca toti producatorii fac telefoane de 1000+ de euro. Parcă s-au vorbit intre ei. Noroc cu 5G-ul,spatiul de stocare si memoria RAM, că au ce să bage pe terminale ,vezi doamne ca sa justifice pretul insa sunt mult prea scumpe,mai dă-le incolo de grăunțe...

bogapostu
Explorator
Căștile se dau și la Orange, apar dacă pui în cos Totuși diferenta de 200 euro....

Ascary
Campion certificat
Vorba aia,daca benzina ar fi gratis pe mapamond,in Romania tot ar costa 4 lei litrul...

FaraUnID
Campion certificat
Exagerat si chiar nesimtit pretul raportat la specificatiile telefonului.

Razvan
#StarMember
Da, este mare prețul si am observat că se devalorizează greu, și la anul tot scump va fi.

FaraUnID
Campion certificat
In magazinul online Orange, pretul la liber este de cca 5900 lei in timp ce la Altex pretul este de 5500 lei https://altex.ro/telefon-sony-xperia-1-ii-256gb-8gb-ram-single-sim-5g-black/cpd/SMTXPERIA1IIBK/ @Orange Cum justificati diferenta de pret de cca 400 lei?

MihaelaC
Community Manager
Salut tuturor! Perioada de precomandă este până pe 28 iunie, iar data de livrare va fi începând cu 29 iunie. Precomanda include și un cadou alături de telefon: căștile Sony WH1000XM3 (în limita stocului disponibil), cu tehnologie de anulare a zgomotului.

bogapostu
Explorator
Mihaela, totusi de ce asa mare diferenta intre Bulgaria, 1007 euro si casti si Romania, 1200 Euro si casti?

Vio73
#StarMember
Pentru că în România se poate!

FaraUnID
Campion certificat
Taxa pe smecherie - Pentru ca traim in Romania si ne permitem!

bogapostu
Explorator
Din păcate cam asa e. Dar este vina producătorului, Orange vinde terminalul la prețul acestuia primind un comision/discount (la fel ca la spirtul medicinal, Transilvania îl vindea cu 3.2 fără TVA. după începutul crizei au sărit la 9.5 lei plus TVA. Toată lumea a considerat ca cei care au scumpit au fost comerciantii) Totuși cei de la Orange ar trebui sa intervină la Sony pentru discrepanta mare de preț oferita în Bulgaria VS România