Krita - Alternativa Gratuita Photoshop

FaraUnID
Campion certificat

Krita este o aplicație multi platformă gratuită și open source, care oferă o soluție end-to-end pentru crearea fișierelor de artă digitală de la zero. Krita este optimizată pentru utilizarea frecventă, prelungită și concentrată.

Câmpurile picturii susținute în mod explicit sunt ilustrații, concept art, pictură mată, texturi, benzi desenate și animații.

Dezvoltată împreună cu utilizatorii, Krita este o aplicație care acceptă nevoile lor reale și fluxul de lucru.

Krita acceptă standarde deschise și interopera cu alte aplicații.

Instrumentele disponibile in Krita sunt dezvoltate ținând cont de viziunea de mai sus. Deși are caracteristici care se suprapun cu alte programe similare, scopul propus este acela de a furniza instrumentul robust pentru pictura digitală și crearea de opere de artă de la zero. Pe măsură ce aflați despre Krita, rețineți că nu este destinat ca un înlocuitor pentru Photoshop. Acest lucru înseamnă că celelalte programe pot avea mai multe caracteristici decât Krita pentru sarcinile de manipulare a imaginii, cum ar fi îmbinarea fotografiilor, în timp ce instrumentele Krita sunt cele mai relevante pentru pictura digitală, conceptul de artă, ilustrația și texturizarea. Acest fapt reprezintă o mare parte din designul lui Krita.

Krita ofera o interfață de utilizator intuitivă in care Dockerele și Panourile pot fi mutate și personalizate pentru fluxul de lucru specific. După ce ați configurat, îl puteți salva ca spațiu de lucru propriu. Puteți crea, de asemenea, propriile comenzi rapide pentru instrumente utilizate frecvent.

Krita iti ofera toate instrumentele de care ai nevoie:

  • Beautiful Brushes
  • Brush Stabilizers
  • Vector & Text
  • Brush Engines
  • Wrap-around mode
  • Resource Manager
  • Drawing Assistants
  • Layer Management
  • Select & Transform
  • Full Color Management
  • OpenGL Enhanced
  • PSD Support
  • HDR Painting
  • Python Scripting
  • Training Resources

Krita era disponibila de cativa ani in varianta PC ca o alternativă open source la Photoshop. In urma nu cu foarte mult timp, producătorii au lansat și o versiune pentru Android, disponibilă exclusiv pe tablete. Krita NU va functiona pe smartphone-uri din motive evidente: interfața este mult prea complexă iar ecranul telefoanelor este prea mic.

Pagina oficiala - https://krita.org

Retineti faptul ca discutam despre o aplicatie gratuita si open source, prin urmare nu va asteptati la acelasi randament ca si in cazul Photoshop, Corel sau orice alt program comercial din aceeasi categorie. Dar, pentru un program gratuit, capacitatile sale sunt impresionante.

5 Răspunsuri 5

Jay
Campion certificat
Foarte interesanta aplicatia.. mereu mi-am dorit sa cunosc programul Photoshop.. si daca asta este si gratuit.. cu atat mai bine...

Miha_Z
#StarMember
Interesanta aplicatia si daca e si gratuita are un plus. Pacat ca nu merge pe smartphone ca asa as fi incercat-o si eu. PC nu mai am si laptopul il folosesc doar in cazuri extreme, daca am vreun curs. 😉

FaraUnID
Campion certificat
Suita Adobe are un singur impediment: PRETUL + faptul ca ai nevoie de un PC destul de puternic, fapt care se traduce tot prin costuri substantiale.

Vrajitoarea
Cunoscător
Nu stiam de acesta, eu folosesc Gimp in schimb, tot open source, imi e suficient momentan pentru ce am nevoie

Vio73
#StarMember
Pentru cei interesați, este ceva util. Mulțumim pentru informațiile detaliate!