Huawei P40 Lite 5G

FaraUnID
Campion certificat

Cei care vor totuși un telefon 5G si in mod special un telefon Huawei 5G, dar nu vor să cheltuie 1.000 de euro vor avea în curând o opțiune nouă: Huawei P40 Lite 5G, conversia europeană a modelului Nova 7 SE, lansat lunile trecute pe piața din China.

Noul Huawei P40 Lite 5G va beneficia de upgrade-uri semnificative față de modelul P40 Lite standard https://comunitate.orange.ro/questions/2251239-aparut-huawei-p40-lite-parere-aveti (care reprezintă la rândul său un rebranding al modelului Nova 7i).

Fiind vorba despre un model mai „premium”, construcția lui Huawei P40 Lite 5G pare să fie realizată din materiale de calitate superioară, precum sticlă pe ambele părți și metal pe margini. Modulul de cameră este de asemenea nou, fiind mai degrabă similar cu cel de pe modelele P40 și P40 Pro, de formă dreptunghiulară.

SPECIFICATII Huawei P40 Lite 5G:

  • Display: 6,5”, FHD+ (2.400 x 1.080 pixeli), HDR10
  • Procesor: Kirin 820 5G @ 2,36 GHz (octa-core, 7nm)
  • RAM: 8 GB
  • Stocare: 128/256 GB
  • Cameră: 64 MP f/1.8 wide + 8 MP f/2.2 ultra-wide + 2 MP macro + 2 MP adâncime
  • Cameră frontală: 16 MP f/2.0
  • Card: da, Nano Memory până la 256GB
  • Baterie: 4.000 mAh, încărcare rapidă la 40 W
  • Dimensiuni: 162,3 x 75 x 8,6 mm
  • Greutate: 189 g
  • Altele: dual-SIM, amprentă în butonul Power, jack 3,5 mm

PRET și disponibilitate

Telefonul urmează să ajungă în magazinele din Europa în viitorul foarte apropiat, la un preț de aproximativ 500 de euro. Desigur, acest preț ar putea să scadă foarte mult în următoarele câteva luni, modelul P40 Lite fiind anunțat și lansat la un preț de 430 de euro, iar acum se găsește la aproximativ 270 de euro. Telefonul este deja listat pe magazine din Franța și este menționat pe site-ul Huawei Italia.

Sursa 1 - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/huawei-p40-...

Sursa 2 - https://www.gsmarena.com/huawei_p40_lite_5g_is_the_europe...

Sursa 3 - https://www.balistik.fr/smartphones/545690-huawei-p40-lit...

7 Răspunsuri 7

Miha_Z
#StarMember
Eu prefer sa evit folosirea tehnologiei 5G, atat timp cat nu se stie exact daca afecteaza sau nu sanatatea. Oricum in tara sunt putine zone accesibile tehnologiei 5G si nu vad rostul achizitiei vreunui mobil 5G.

FaraUnID
Campion certificat
Daca ne referim strict la 5G si impactul ei asupra organismelor vii si la orice polemica in general, putem distinge urmatoarele categorii de persoane si argumente: - Argumentul lipsei de imaginatie -> Acele persoane care cred faptul ca 5G este nociv pentru sanatate pentru ca nimeni nu a demonstrat contrariul; - Argumentul instintului de turma -> Acele persoane se bazeaza pe argumentul ca mai sunt si alte persoane care cred in faptul ca tehnologia 5G este nociva si, prin urmare, din punctul lor de vedere asta inseamna ca exista un sambure de adevar in toata ecuatia asta; - Apelul la autoritate -> Folosirea argumentelor venite din partea unor persoane publice formatoare de opinie dar a caror existenta si domeniu de activitate nu are nimic in comun cu radiatiile provocate de undele GSM; - Categoria 2 neuroni si aia rari -> Persoanele incapabile sa vada lucrurile "outside the box" si carora daca le aduci argumente solide, te eticheteaza pe tine ca fiind tradator, ca ti-ai vadut sufletul diavolului, ca esti platit ca sa iei apararea dusmanului de moarte; Fiecare trage propriile concluzii! Daca vorbim de telefon in sine, cel mai probabil pretul acestuia se va alinia usor cu pretul lui Huawei P30 Pro, fapt confirmat si de multe alte lansari recente de la Huawei. Posibil sa asistam chiar la o usoara scadere de pret in cazul lui P30 Pro.

Vio73
#StarMember
Așteptăm modelul respectiv și în România, la un preț cât mai accesibil. Sau poate până se mai extind și la noi rețelele 5g, cu siguranță prețul acestui model, dar și al altora, va deveni mai accesibil. Mulțumim de informații!

FaraUnID
Campion certificat
Noi informatii despre Huawei P40 lite 5G. Pretul anuntat de Huawei este de 400 euro pentru varianta cu 6 GB RAM (initial de zvonise ca telefonul va avea 8 GB, se pare ca au ramas la varianta cu 6 GB) si 128 GB spatiu de stocare, telefonul fiind deja disponibil pe anumite piete pentru precomanda, urmand ca lasarea oficiala si livrarile sa inceapa dupa data de 29 Mai 2020. 400 euro pentru un telefon 5G echipat cu 6 GB RAM, 128 GB spatiu de stocare, acumulator de 4.000 mAh, camera principala de 64 MP. Trebuie precizat faptul ca pentru acest model, cei de la Huawei au optat pentru cardul de memorie proprietar Nano Memory, ceea ce se traduce prin faptul ca un card de memeorie clasic MicroSD nu va putea fi utilizat impreuna cu acest Huawei P40 lite 5G. Sursa - https://www.gsmarena.com/huawei_p40_lite_5g_announced_its_a_rebadged_nova_7_se_for_europe-news-43231.php

FaraUnID
Campion certificat

Huawei a anunțat astăzi lansarea modelului Huawei P40 Lite 5G în România. Telefonul era deja anunțat și lansat pe alte piețe, dar acum va putea fi cumpărat și de la operatorii și partenerii de distribuție retail ai companiei pe plan local. Este vorba despre un dispozitiv mid-range premium cu hardware modern și care oferă un sistem cu patru camere, în timp ce asigură conectivitate la rețelele telecom de generație nouă.

Huawei P40 Lite 5G nu are foarte multe în comun cu modelul P40 Lite standard. Acesta vine cu o platformă hardware mai puternică, bazată pe chipset-ul Kirin 820 5G, cel mai performant procesor mid-range al companiei (performanță cu 30-40% față de modelul Kirin 810 pe partea CPU și GPU și 70% la capitolul AI).

Telefonul vine în variante cu 6 GB memorie RAM și 128 GB stocare internă și este construit în jurul unui display mare, de 6,5” cu decupaj în colțul din stânga-sus pentru camera frontală. Telefonul integrează un acumulator de 4.000 mAh cu încărcare rapidă de 40W SuperCharge.

Sistemul de camere este însă necaracteristic pentru un dispozitiv din gama Lite. Acesta folosește patru senzori și obiective diferite. Camera principală are rezoluție de 64 megapixeli și este prima cu rezoluție de peste 50 megapixeli de pe un telefon Huawei. Apoi, Huawei laudă P40 Lite 5G cu o cameră ultra-wide de 8 megapixeli și două camere de 2 megapixeli: una de tip macro și una pentru modul portret.

La fel ca în cazul celorlalte telefoane Huawei lansate în ultima perioadă, noul telefon este echipat cu software Android 10 cu EMUI 10.1, care beneficiază de Serviciile Mobile Huawei (HMS), nu cele Google.

SPECIFICATII HUAWEI P40 LITE 5G

  • Display: 6,5”, FHD+ (2.400 x 1.080 pixeli), HDR10
  • Procesor: Kirin 820 5G @ 2,36 GHz (octa-core, 7nm)
  • RAM: 6 GB
  • Stocare: 128 GB
  • Cameră: 64 MP f/1.8 wide + 8 MP f/2.2 ultra-wide + 2 MP macro + 2 MP adâncime
  • Cameră frontală: 16 MP f/2.0
  • Card: da, Nano Memory până la 256GB
  • Baterie: 4.000 mAh, încărcare rapidă la 40 W
  • Dimensiuni: 162,3 x 75 x 8,6 mm
  • Greutate: 189 g
  • Altele: dual-SIM, amprentă în butonul Power, jack 3,5 mm

Noul Huawei P40 Lite 5G va fi disponibil pe piața din România începând de astăzi, 28 iulie, la un preț recomandat de 1.699 lei.

Sursa - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/huawei-anun...

Vio73
#StarMember
Foarte tare și e la un preț destul de bun, care probabil va mai scădea un pic. Sigur, dacă va rămâne așa!

FaraUnID
Campion certificat
In ultima perioada avem parte de foarte multe lasari de terminale 5G din zona de mid-range cu preturi de raft in jurul sumei de 2000 lei: Huawei P40 Lite 5G, OnePlus Nord, Xiaomi Mi 10 Lite, Motorola G 5G Plus, Samsung Galaxy A51 Ce ma frapeaza pe mine este faptul Orange inca cere cca 4400 lei pe Orange Neva Jet, adica un telefon din 2019 cu firmware custom si plin de bloatware... Sunt singurul sau mai sunt si alte persoane care traiesc cu senzatia unui film prost regizat si cu actori din zona mediocru ?!?!?!?