Internet pe telefon foarte slab...

Ciprian_10
Începător
Buna ziua ,
Am un telefon luat de la orange, samsung a70 abonament de 15 e.
Netul este foarte slab si nu vorbesc doar de locul unde locuiesc si peste tot pe unde merg in tara(prisma locului de munca)se incarca foarte greu paginile pe care le accesez ...v am mai scris si nu v ati sinchisit sa raspundeti la email ,am sunat si mi ati spus ca o sa verificati si reveniti dar...
Sunt abonatul dumneavoastra de foarte mult timp deci merit putin respect si un raspuns ca vad ca cer prea mult sa am ce platesc...
Va atasez si niste teste...multumesc
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

Atat pe topcurile prezentate de mine cat si pe Softpedia, foarte multi utilizatori se plangeau de faptul ca viteza de acces in internet, in cazul lor, nu depasea 1,9 Mbps - 2 Mbps atat pe download cat si pe upload.

In cazul tau vad ca o viteza de acces de 38 Mbps, in mod special in aceasta perioada in care a crescut enorm volumul de trafic si implicit numarul de dispozitive conectate la internet, se traduce prin "Netul este foarte slab" ....

Internetul oferit de Orange este best-effort, iar vitezele minim garantate sunt:

  • Conexiune 3G viteza de 2 Mbps download si 0,5 Mbsp upload
  • Conexiune 4G viteza de 14,2 Mbsp download si 4,75 Mbsp upload
  • Conexiune 5G viteza de 60 Mbsp download si 10 Mbsp upload

Pentru internetul fix vitezele minime garantate sunt urmatoarele:

1. Pentru tehnologia FTTB – 10 Mbps pentru download și 3 Mbps pentru upload,

2. Pentru tehnologia FTTH:

  • Pachetul Home Net 300 –10Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload
  • Pachetul Home Net 500 –10Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload
  • Pachetul Home Net 1000 –10 Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload

8 Răspunsuri 8

svetalex
Senior certificat
@Ciprian_10 Bine ai venit în comunitate! Din cauza aglomerarii din aceasta perioada, merge mai greu. Au mai fost topic-uri deschide în comunitate legat de aceasta situație. În București este semnalul destul de bun. În ce zonă ai făcut respectivele teste? Încearcă să contactezi Orange pe chat, sa faca o verificare. Poate răspund mai rapid 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Topic 1 - https://comunitate.orange.ro/questions/2322254-internetul-slab Topic 2 - https://comunitate.orange.ro/questions/2329152-semnal-4g-viteza-slaba-s10 Topic 3 - https://comunitate.orange.ro/questions/2312174-rezolvat-viteza-internet-slaba-botosani Topic 4 - https://comunitate.orange.ro/questions/2262864-scadere-viteza-internet-coronavirus

Ciprian_10
Începător
Bine v am gasit Problema este veche nu de acum si cu diverse telefoane. Am facut test si cu cei de la orange *live* Zona este in mare...Drobeta,Craiova,Tg Jiu,Sibiu,Timisoara....chiar peste tot sau am fluierat eu in biserica si Sa schimb cartela...mi s a mai spus...

Miha_Z
#StarMember
Buna @Ciprian_10, in aceasta perioada au fost multi clienti nemultumiti de calitatea semnalului la internet. Oarecum este de inteles, avand in vedere situatia in care ne aflam si faptul ca multe persoane sunt conectate la internet in interes de munca sau incercand sa-si ocupe timpul liber. Ca sa-ti faci o idee poti citi in Comunitate si celelalte intrebari pe acelasi subiect si poate vei gasi raspunsul la intrebarea ta. Au fost subiecte si despre A70, poti citi si acolo ca nu cumva sa fie si din vina mobilului. Am facut si eu azi cateva teste in casa si arata astfel.

FaraUnID
Campion certificat

Atat pe topcurile prezentate de mine cat si pe Softpedia, foarte multi utilizatori se plangeau de faptul ca viteza de acces in internet, in cazul lor, nu depasea 1,9 Mbps - 2 Mbps atat pe download cat si pe upload.

In cazul tau vad ca o viteza de acces de 38 Mbps, in mod special in aceasta perioada in care a crescut enorm volumul de trafic si implicit numarul de dispozitive conectate la internet, se traduce prin "Netul este foarte slab" ....

Internetul oferit de Orange este best-effort, iar vitezele minim garantate sunt:

  • Conexiune 3G viteza de 2 Mbps download si 0,5 Mbsp upload
  • Conexiune 4G viteza de 14,2 Mbsp download si 4,75 Mbsp upload
  • Conexiune 5G viteza de 60 Mbsp download si 10 Mbsp upload

Pentru internetul fix vitezele minime garantate sunt urmatoarele:

1. Pentru tehnologia FTTB – 10 Mbps pentru download și 3 Mbps pentru upload,

2. Pentru tehnologia FTTH:

  • Pachetul Home Net 300 –10Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload
  • Pachetul Home Net 500 –10Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload
  • Pachetul Home Net 1000 –10 Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload

Razvan
#StarMember
@faraunid, unde ai găsit vitezele minime garantate, ca eu știam doar de 1 Mbs.

Vio73
#StarMember
Eu prind în Pitești, în multe locuri peste 100, 200 și chiar 300 Mbps. La țară, în județul Argeș am acum cam așa:

FaraUnID
Campion certificat
@Razvan In Termeni si Conditii sunt prevazute acele valori pentru internetul mobil, iar pentru internetul fix vitezele minime garantate sunt urmatoarele: Viteza minima de transfer al datelor: 1. Pentru tehnologia FTTB – 10 Mbps pentru download și 3 Mbps pentru upload, 2. Pentru tehnologia FTTH: - Pachetul Home Net 300 –10Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload - Pachetul Home Net 500 –10Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload - Pachetul Home Net 1000 –10 Mbps pentru download și 10 Mbps pentru upload