Cum deblochez SIM suspendat pe motiv termeni si conditii generale?

Gabyy
Junior
Cum obtin deblocarea SIM dupa restrictionare pe motiv TCG (termeni si conditii generale)??
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

Deblocarea uunui SIM blocat de operator se poate face doar prin apel la Serviciul Clienti (de pe un alt numar de telefon).

Un SIM poate fi blocat de operator din mai multe motive:

  • ai trimis sau efectuat apeluri comerciale nesolicitate, cineva a formulat un report abuse catre Orange si acestia ti-au suspendat numarul in urma unor verificari;
  • exista o hotarare judecatoreasca in acest sens si operatorul nu face altceva decat sa o puna in practica;
  • desi majoritatea optiunilor prepay si a abonamentelor includ resurse de tipul "Nelimitat National Voce si SMS" se aplica si aici un principiu al utilizarii rezonabile. Adica acel "Nelimitat" este in realitate limitat undeva la cca 5000 unitati / lunar (posibil sa ma insel eu in privinta cifrei, da va spuns la sigur ca exista o limita in acest sens);

Daca in decursul unei luni de facturare sau valabilitate optiune prepay, utilizatorul consuma mai mult de 5000 unitati exista riscul ca acel SIM sa fie dezactivat pe motiv de utilizare abuziva a retelei.

36 Răspunsuri 36

Vio73
#StarMember
Bun venit în Comunitate! Poți să fii mai explicit?

cum debochez cartela sim

Salut! Bun venit în Comunitate!Ne dai mai multe detalii despre situația ta? Cum s-a blocat SIM-ul?

Jay
Campion certificat
Salut!.. Daca restricționarea a fost pe motiv TCG, tine de Orange.. deci ar trebui sa le scrii pe chat/mail.. Interesantă întrebarea, poti sa detaliezi, fără a furniza date personale.. sa înțelegem și noi mai bine la care motiv te referi?!.. Multumesc!.

Gabyy
Junior
In timp ce eram in schimb de sms cu alta persoana...buff..restrictionare motiv TCG.un consultant m-a indrumat catre email serviciul.clienti@orange.ro pt a face o cerere si a depune seria cartelei cu buletin de identitate...practic ce sa intelegem???ca din 4 martie toate serviciile prepy sau abonament se iau in evidenta??

Jay
Campion certificat
N-ar trebui, pentru ca s-a renunțat la acea lege pentru cartelele prepay.. datele care au fost colectate, am înțeles ca au fost șterse din baza de date.. poate este alta problema.. Abonamentele sunt înregistrate cu datele clienților, nu si cartelele prepay.. au regimuri diferite.. Citește ultimul răspuns de la această întrebare.. https://comunitate.orange.ro/questions/2106062-modalitati-inregistrare-cartele-prepay

DanielaH
Moderator
@Gabyy, ne dai, te rog, mai multe detalii? Practic ce s-a întâmplat în timp ce erai în schimbul de SMS-uri cu cealaltă persoană? Ai fost înștiințat că SIM-ul a fost blocat? Ai primit vreo notificare?

Gabyy
Junior
Nu am fost instiintat..mi s-a restrictionat in timp ce eram in schimb de sms cu alta persoana pe 1 Mai la ora 22:30. Operatorul mi-a comunicat ca mi-a trimis sms de restrictie pe 2 Mai...pe bune?? Cata incompetenta.

delfinas
#StarMember
Aveai prea multe sms-uri trimise in scurt timp? Nu ti s-a dat o explicatie mai detaliata in legatura cu motivul acestei restriuctii?

FaraUnID
Campion certificat

Deblocarea uunui SIM blocat de operator se poate face doar prin apel la Serviciul Clienti (de pe un alt numar de telefon).

Un SIM poate fi blocat de operator din mai multe motive:

  • ai trimis sau efectuat apeluri comerciale nesolicitate, cineva a formulat un report abuse catre Orange si acestia ti-au suspendat numarul in urma unor verificari;
  • exista o hotarare judecatoreasca in acest sens si operatorul nu face altceva decat sa o puna in practica;
  • desi majoritatea optiunilor prepay si a abonamentelor includ resurse de tipul "Nelimitat National Voce si SMS" se aplica si aici un principiu al utilizarii rezonabile. Adica acel "Nelimitat" este in realitate limitat undeva la cca 5000 unitati / lunar (posibil sa ma insel eu in privinta cifrei, da va spuns la sigur ca exista o limita in acest sens);

Daca in decursul unei luni de facturare sau valabilitate optiune prepay, utilizatorul consuma mai mult de 5000 unitati exista riscul ca acel SIM sa fie dezactivat pe motiv de utilizare abuziva a retelei.

Gabyy
Junior
Pai ori e Nelimitat ori Limitat? Acest fapt reprezinta inselatorie si se poate da in judecata conform codului penal fara DOAR si POATE.

Gabyy
Junior
Si inca ceva de legat de mizeria Orange..am trimis solicitare pe data de 2 mai..raspunsul lor strict a fost ca va vom anunta in cel mult 48 ore.azi suntem in data de 4 mai si NIK raspuns.nu specifica de sambata duminica..despre ce vorbim?cine face abuz la credibilitatea clientilor?

FaraUnID
Campion certificat
Lasa tu codul penal, ca ai vazut prea multe filme iar toata perioada asta de auto-izolare naste monstrii. Informatiile prezentate de mine in mesajul anterior, cele referitoare la limitarea nelimitatului, se regasesc in brosuta TCG PrePay, pe care se presupune ca ai citit-o, ai inteles-o si ai acceptat ce scrie acolo inainte de a activa acel SIM. Următoarele situații de utilizare a Serviciilor Orange nu vor fi considerate ca fiind pentru nevoi proprii: - Transmiterea unui număr mare de apeluri/SMS/MMS/apeluri video către mai multe numere într-o perioadă scurtă de timp în condițiile unei disproporții (mai mare decât 5:1) între numărul de apeluri/SMS/MMS/apeluri video transmise și primite; - Transmiterea de apeluri/SMS/MMS/apeluri video simultane către același număr sau către mai multe numere; - Transmiterea de apeluri/SMS/MMS/apeluri video generate pe perioada unei zile către un număr mai mare de 300 de destinatari distincți; Si iata ca am aflat si motivul pentru care acel SIM a fost suspendat. Utilizare abuziva a retelei. P.S. - Ce-mi "plac" mie genul acesta de persoane carora daca le intinzi un deget, ei apuca toata mana, iar in momentul in care sunt pedepsiti tot ei devin agresivi si se victimizeaza si acuza partea adversa fara a prezenta toate elementele din ecuatie. Cu amenintari, cu tribunale, cu procese, cu ANPC, cu ANCOM, cu portare, ca facem, ca dregem, ca eram intr-o conversatie si ca asa ceva nu se face..... Ba da, se face si este perfect legal: Utilizarea abuziva a retelei se pedepseste de catre operator conform prevederilor din acel TCG. Bun venit in lumea reala!

Jay
Campion certificat
Eu, de cand au apărut atatea aplicații, folosesc foarte rar sms.. si am nelimitat național nici nu mai știu de cati ani..