Vreau sa-mi iau un telefon la abonament

George_17
Începător
Salut! Eu nu sunt client Orange, dar vreau sa-mi iau un telefon la abonament (mai exact Samsung Galaxy A51), cum pot face asta? Trebuie sa platesc avans la inceput, daca da cam cat e acesta? Si se poate sa-mi vina telefonu acasa deoarece nu am niciun magazin Orange in zona?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
În primul rând, trebuie să știi că nu poți lua în rate, pentru asta trebuie sa ai vechime. În rest, depinde de istoricul avut anterior și de valoarea abonamentului pe care îl vrei/poți să-l iei. Trebuie discutat cu un agent de vânzări din shop care îți va face o ofertă. Poți cere chiar și la Orange direct o ofertă, la numărul 0374300300. Succes! Acte necesare: https://www.orange.ro/help/ce-acte-sunt-necesare-pentru-a-ncheia-un-abonament-nou-la-orange-162

12 Răspunsuri 12

Miha_Z
#StarMember
Buna, pana nu esti introdus in sistemul lor nu se stie daca ti se va cere sau nu avans. Trebuie sa se vada si istoricul tau de client. Tu vrei sa te portezi din alta retea si e posibil sa gasesti oferte bune. Cel mai bine e sa iei legatura cu un operator Orange si daca nu sunt probleme la contul tau, iti pot trimite mobilul prin curier.

Razvan
#StarMember
Vrei sa faci portare? Poti sa faci o simulare pe site, direct in magazinul Orange. Mai ai abonament la alt operator telecom?

Jay
Campion certificat
Cu siguranta nu va fi o problema sa-ti fie livrat acasă, ba chiar este recomandat.. În rest depinde de fiecare client, de vechime.. cred ca trebuie sa ai totuși vechime pentru rate..

teacher_
#StarMember
Eu știam că pentru a-ți putea lua telefon cu abonament, trebuie sa treacă un anumit număr de luni după ce devii abonat...parca 12 sau 18 luni, nu sunt sigur.

FaraUnID
Campion certificat
Depinde si te tipul de abonament ales si daca vrei numar nou Orange sau daca portezi un numar din alta retea. 1. Abonamente care ofera subventie la achizitie telefon https://www.orange.ro/abonamente/orange-me/index.html#cu-telefon 2. Abonamente SIM Only fara subventie la achizite telefon https://www.orange.ro/abonamente/orange-me/index.html#simo 3. Oferta de portare daca vii din abonament https://www.orange.ro/abonamente/oferta-portare/index.html#abo 4. Oferta portare daca vii din prepay https://www.orange.ro/abonamente/oferta-portare/index.html#prepay Cum a fost deja mentionat, poti face o simulare pe site https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/samsung-galaxy-a51-128gb-dual-sim-black Dupa cum vezi la un abonament de 30 euro pentru 24 de luni, pretul lui A51 este de 565,14 lei. Se pot incheia abonamente si prin mijloace de comunicare la distanta, iar telefonul sa fie livrat la adresa de corespondenta. Pentru mai multe detalii suna la ei sau intra in legatura cu un consultant pe chat! A fost o perioada in care abonatii noi trebuia sa achite in avans, pe langa pretul telefonul contravaloarea a 3 luni de abonament. Nu stiu daca se mai aplica aceasta regula.

Razvan
#StarMember
@teacher, 18 luni este doar ca să poti lua telefon in rate, însă poți lua oricând telefon cu orice abonament Orange Me, începând de la 11 euro, pentru care se achită un avans la el.

Miha_Z
#StarMember
@teacher_ acea regula este pentru acordarea de rate. La portare nu cred ca vine cineva doar pentru abonament, ci automat si pentru oferta la mobile. In acest caz noul client oricum va achita o parte din pretul mobilului, in functie de abonamentul ales. Si in functie de istoricul lui ca si client i se poate cere un depozit sau plata catorva facturi in avans.

teacher_
#StarMember
Da, așa este, nu am văzut că nu a precizat inițiatorul că vrea în rate sau nu, am făcut eu o presupunere.

Vio73
#StarMember
În primul rând, trebuie să știi că nu poți lua în rate, pentru asta trebuie sa ai vechime. În rest, depinde de istoricul avut anterior și de valoarea abonamentului pe care îl vrei/poți să-l iei. Trebuie discutat cu un agent de vânzări din shop care îți va face o ofertă. Poți cere chiar și la Orange direct o ofertă, la numărul 0374300300. Succes! Acte necesare: https://www.orange.ro/help/ce-acte-sunt-necesare-pentru-a-ncheia-un-abonament-nou-la-orange-162

George_17
Începător
Nu am posibilitatea sa merg intr-un magazin Orange, ce nu inteleg este cum pot contacta pe cineva de la relatii cu clientii avand in vedere faptul ca raspunde numai robotul si pe chat aceeasi situatie.

Miha_Z
#StarMember
Ca sa vorbesti cu un operator Orange apelezi in meniu tastele 1 apoi 520

Tina
Cunoscător certificat
George, dacă nu ești client Orange apelează numărul 0374300300 (apel cu tarif normal) şi selectează opţiunea Nu sunt client Orange.