Încasare alocație copii in cont Orange Money

Ade_4
Începător
Se poate încasa alocația de copii in contul Orange Money ?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Momentan nu se pot încasa direct în conturile Orange Money plățile de tip social (pensii sau alocații) inițiate de către instituții de stat. Pentru a se putea face aceste plăti în conturile Orange Money este necesar să existe un accord de tip protocol între Orange Money și instituția respectivă. Fiecare entitate de tip insituție are afișate public băncile cu care are acorduri de protocol încheiate.

Ca alternativă, puteție încasa alocația in contul/ cardul declarat ca top-up în aplicația Orange Money, dacă acesta este emis de o bancă care are acord cu plătitorul de alocație. În acest mod puteți transfera rapid alocația din contul unde o primiți în contul Orange Money.

12 Răspunsuri 12

Jay
Campion certificat
Cred ca se poate incasa în orice cont.. nu ține de Orange.. Daca exista un formular tip de cerere, pentru a-ti fi virata alocația într-un cont, tu poți trece ce cont vrei, pe acea cerere, inclusiv Orange Money..

svetalex
Senior certificat
Trebuie să verifici dacă există convenție în județul în care locuiești. În București NU există posibilitatea de a încasa alocația în contul Orange Money. Lista Băncilor cu care are convenție Agenţia pentru Plăţi şi Inspecţie Socială a Municipiului Bucureşti o poți consulta la următorul link http://bucuresti.mmanpis.ro/wp-content/uploads/2017/02/CONVENTII-BANCI.pdf Deși nu cred că este actualizată având în vedere că BancPost nu mai există pe piața bancară din România, din 01.01.2019 (dacă nu mă înșel) fiind preluat de BT

Razvan
#StarMember
Nu cred că se poate, deoarece Orange Money este IFN, nu este o instituție bancară agreată de Agenția care efectuează acele plăți, probabil niciun IFN.

Vio73
#StarMember
Cred că trebuie întrebat la instituțiile abilitate ( Orange și cei care oferă alocațiile).

teacher_
#StarMember
Si eu sunt de părere că nu se poate. Banii trebuie virați in conturile unei instituții bancare acreditate. Orange Money este un IFN, nu neapărat o bancă.

teacher_
#StarMember
Update: aici ai lista băncilor acreditate de Agențiile Județene de Plăți și Inspectii Sociale: Banca Romana de Dezvoltare Banca Comerciala Romana Piraeus Bank Transilvania Procredit Bank I.N.G. Bank Alpha Bank C.E.C. Bank Raiffeisen Bank Credit Europe Bank

Jay
Campion certificat
Foarte tare.. sper ca se lucreaza la asta.. nu mi se pare normal sa hotărască un străin unde sa-mi primesc eu banii... Ar trebui să se vireze unde am eu cont, nu sa fiu nevoită să-mi fac cont in functie de convențiile lor..

Vio73
#StarMember
Probabil că e vorba de niște aprobări ( acreditări) și nu se pot obține oricum. Sunt sigur că în viitor se vor obține și de către Orange Money!

svetalex
Senior certificat
lista băncilor diferă de la un județ la altul. Am pus în primul comentariu link-ul pentru București

Vio73
#StarMember
Mi se pare normal să difere!

Miha_Z
#StarMember
@Ade_4 te-ar avantaja in vreun fel daca ai primi banii in contul Orange Money?

DanielaH
Moderator

Momentan nu se pot încasa direct în conturile Orange Money plățile de tip social (pensii sau alocații) inițiate de către instituții de stat. Pentru a se putea face aceste plăti în conturile Orange Money este necesar să existe un accord de tip protocol între Orange Money și instituția respectivă. Fiecare entitate de tip insituție are afișate public băncile cu care are acorduri de protocol încheiate.

Ca alternativă, puteție încasa alocația in contul/ cardul declarat ca top-up în aplicația Orange Money, dacă acesta este emis de o bancă care are acord cu plătitorul de alocație. În acest mod puteți transfera rapid alocația din contul unde o primiți în contul Orange Money.