Reziliere abonament Orange

Mihaela_Covrig
Junior entuziast
În luna august 2019 am prelungit contractul cu 24 de luni și am achiziționat un telefon în rate. Cum pot rezilia contractul?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember

La Orange nu se mai percepe taxa de reziliere anticipată, în cazul abonamentelor, însă dacă ai luat un telefon în rate, și nu mai ai un alt abonament pe contul tău, ești nevoit să achiți contravaloarea tuturor ratelor până la finalul celor 24 de luni. Dacă ai un abonamnet Orange cu subvenție la telefon, vei fi nevoit să achiți doar subvenția acordată, adică diferența de bani între prețul standard și cel redus la abonament.

Găsești aici mai multe informații despre cum se poate solicita rezilierea contractului și condițiile necesare pentru aceasta: https://comunitate.orange.ro/questions/2205783-solicita-rezilierea-contractului

Trebuie sa trimiti o cerere cu 30 de zile inainte din secțiunea Contact din My Orange, mail la serviciul.clienti@orange.com sau de aici https://www.orange.ro/contact/.

14 Răspunsuri 14

Miha_Z
#StarMember
Ai putea rezilia contractul dar va trebui sa platesti toata valoarea ramasa la telefon. Poti gasi mai multe detalii si aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2310713-inchidere-... https://comunitate.orange.ro/questions/2234290-scumpe-tax...

teacher_
#StarMember
Salut! De ce dorești rezilierea? Ai ceva nemulțumiri la adresa celor de la Orange? Poți să ne dai și un feed-back eventual.

Mihaela_Covrig
Junior entuziast
Adică trebuie să achit totalul ratelor rămase, nu?

Miha_Z
#StarMember
Din cate stiu, va trebui sa platesti suma ramasa din valoarea mobilului pe o singura factura. Si daca ai avut ceva reducere la el din cauza abonamentului se va adauga si acea suma. Cel mai bine ia legatura la 300, la Relatii cu Clientii si intreaba-i exact ce suma ar trebui sa platesti daca te hotarasti sa reziliezi contractul.

Mihaela_Covrig
Junior entuziast
Ultima vizită într-un magazin Orange a fost dezamăgitoare. Ar fi prea mult de scris. Prefer să dau un feed-back telefonic.

Mihaela_Covrig
Junior entuziast
Mulțumesc mult!

Miha_Z
#StarMember
Nu stiu exact daca lunile ramase din abonament mai esti obligata sa le platesti sau trebuie sa le achiti la jumatate. Sunt dezbateri in contradictoriu referitoare la o lege care ar fi de partea clientului. Si n-ar trebui sa plateasca pentru un serviciu la care renunta si nu mai beneficiaza de serviciile oferite.

Miha_Z
#StarMember
Cu placere. Sper sa se rezolve in conditii amiabile si sa se gaseasca cea mai buna varianta.

Razvan
#StarMember

La Orange nu se mai percepe taxa de reziliere anticipată, în cazul abonamentelor, însă dacă ai luat un telefon în rate, și nu mai ai un alt abonament pe contul tău, ești nevoit să achiți contravaloarea tuturor ratelor până la finalul celor 24 de luni. Dacă ai un abonamnet Orange cu subvenție la telefon, vei fi nevoit să achiți doar subvenția acordată, adică diferența de bani între prețul standard și cel redus la abonament.

Găsești aici mai multe informații despre cum se poate solicita rezilierea contractului și condițiile necesare pentru aceasta: https://comunitate.orange.ro/questions/2205783-solicita-rezilierea-contractului

Trebuie sa trimiti o cerere cu 30 de zile inainte din secțiunea Contact din My Orange, mail la serviciul.clienti@orange.com sau de aici https://www.orange.ro/contact/.

Mihaela_Covrig
Junior entuziast
Mulțumesc mult!

Vio73
#StarMember
Se va plăti doar diferența rămasă la subvenția ( ratele) telefonului.

Mihaela_Covrig
Junior entuziast
Mulțumesc mult!

teacher_
#StarMember
Daca ai ceva nemulțumiri, poți să le scrii și aici. Te asigur că ele vor fi văzute de cine trebuie!

Vio73
#StarMember
Cu plăcere si să sperăm că reușești în ceea ce ți-ai propus!