Sugestie diversificare produse în Magazinul Online Orange

TheSpecialist
Maestru
Salut! Ma gândeam, dacă tot stam acasă zilele/lunile acestea, mai mult decât de obicei, ar fi o idee sa găsim în magazinul online ceva gadgeturi mai consistente de genul boxe portabile de mari dimensiuni, o gama mai larga de retroproiectoare, ecrane/pânze de protecție, console de jocuri (dar sa fie și produse pe stoc), ș.a.m.d
Cum vi se pare? Ați achiziționa astfel de produse?
53 Răspunsuri 53

Miha_Z
#StarMember
Cu cat este o gama mai diversificata de produse, cu atat mai bine.

Jay
Campion certificat
Dacă îmi vor fi necesare sigura ca da, dar, depinde și la ce preturi vor fi.. ca fiecare compara în funcție de buzunarul propriu și, dacă același lucru are preturi prea diferite.. 😄

Miha_Z
#StarMember
Eu as fi cumparat o consola de joc, dar erau cam putine modele. Aveam de ales intre Nintendo si PlayStation. Pana sa ma decid, am ales un telefon si l-am facut cadou. :))

Florin_D
Cunoscător certificat
Cu cat este o gama mai diversificata de produse, avem mai multe opțiuni și mai ales de unde alege.

FaraUnID
Campion certificat
Aceste aspecte le-am mentionat personal inca de anul trecut, de prin luna August (sau ceva de genul) si le-am tot repetat de cate ori am avut ocazia. Am sugerat si faptul ca punctele OTY sa poata fi utilizate si sa aiba aceeasi valoare (x2 sau x3) in cazul achzitiilor la fidelizare altele decat telefoane: console, TV, laptop. De asemena am propus ca acel bonus acumulat prin programul Orange Phone Credit sa poate fi utilizat in tot magazinul online si doar pentru achizitie de telefon. De fiecare data s-a raspuns cu "Multumim pentru interes si pentru sugestii. Acestea au fost trimise colegilor nostrii din departamentele de specialitate" si totul a ramas in faza aceasta. Dupa ce m-am tot repetat pe aceasta tema si am vazut ca nu se intampla nimic, mi-am adus aminte ca la noi, in Romania, exista Altex, Flanco, Domo, eMag.....

Ascary
Campion certificat
Ma gandesc ca ar fi benefic pentru clienti dar cred ca si pentru Orange ca sa permita achizitionarea de gadgeturi in magazinul online cu rate pe factura nu doar cu carduri agreate. De asemenea sa se scoata limitarile acelea de 1000 de euro in cazul tabletelor si laptopurilor peste aceasta sumă. Acum există posibilitatea de a semna electronic contractul de rate.

TheSpecialist
Maestru
@FaraUnId, sa speram ca ne facem auziti, în cele din urma.

Razvan
#StarMember
Da, de ce nu. Ideal ar fi preturile să fie competitive și asemănătoare cu celelalte magazine din retail. Degeaba ai o gamă mare de produse, dacă sunt mai scumpe cu 100 euro față de competitori, vezi cazul Huawei P30 pro.

FaraUnID
Campion certificat
Tocmai aici este problema cu magazinul online Orange - oferta slabuta cu preturi peste media din piata. Slabuta oferta pe parte de console, slabuta spre inexistenta oferta de ultraportabile 2-in-1, inexistenta oferta pe parte de software (sisteme de operare, antivirus, suite office), limitata pe parte de echipamente smart home si automatizari, in momentul de fata in magazinul online Orange modele de televizoare aflate in stoc se pot numara pe degetele de la o mana si lista poate continua. Experienta personala: Am beneficiat in trecut de un voucher in valoare de 30% pe magazinul online Orange, si cum in ultimii ani telefoanele le-am achizitionat din alte aursa pusesem ochii pe un HDD extern de 1TB. Cum voucher-ul meu s-a suprapus cu perioada promotiilor BlackFriday si a sarbatorilor de iarna, mi-am spus ca acum este momentul. Cu toate promotiile aferente + voucher-ul meu de 30% aplicat, pretul acelui HDD in magazinul online Orange era mai mare decat pretul aceluiasi HDD (marca model, culare, capacitate de stocare, viteza de transfer, etc) vandut la momentul respectiv de catre Altex. Si acum vin si intreb: In conditiile date, de ce sa cumpar din magazinul Online Orange, cand am Altex, Flanco, Domo, eMag ?!?!?!? Cu ce ma atrage pe mine ca si consumator magazinul online Orange?

TheSpecialist
Maestru
Da, preturile sunt o mare problema în magazinul Orange. Dacă ar scădea la nivelul marilor retailerii, sau pe aproape, ar fi nemaipomenit.

Ascary
Campion certificat
Posibilitatea achizitionarii in rate pe factura atrage cei mai multi clienti. Fac rate la Orange de cand ma stiu.

Laura_cio
Senior
E o idee buna cea a achizițiilor online, mai ales in aceasta perioada. Cu cât avem mai multe modele, cu atât mai bine. Chiar dacă nu cumpărăm, avem cu ce ne clăti ochii sau putem face recomandări altora.

teacher_
#StarMember
Sincer m-aș bucura să fie măcar suficiente opțiuni la accesoriile telefoanelor care sunt in stoc, și să se îmbunătățească sau refacă stocul cu terminale care se cer pe piata.

costasgl
Junior entuziast
Salutare, am citit parerile tuturor celor care au raspuns, problema ridicata de toti este pretul ridicat al produselor, lipsa unor game sau produse, facilitatea cumpararii cu voucher sau cu puncte de fidelizare. Acum vin si spun asa credeti ca Orange ar putea sa concureze cu marii retaileri de profil sau cu mega magazinele online in aceasta politica comerciala??? Raspunsul meu este nu si va dau si argumentele mele: - compania trebuie sa aloce personal care sa se ocupe de gestionarea produselor, de service, de retur ceea ce inseamna ca nu isi permit angajarea si remunerarea unui astfel de angajati. -compania presupune sa inchrieze spatii si sa gestioneze stocuri de produse mult mai mari ceea ce se pare ca nu ii intereseaza; -concurenta cu celelalte compania de profil nu o intereseaza pe motivul ca ma bine vinzi putin la cel mai mare pret posibil si tot castigi decat sa faci investiile de mai sus; Cred ca a te bate cu cei care sunt in piata acum pe pozitii superioare de vazari, de clienti, de promotii este greu chiar si pentru o companie ca Orange, din pacate acest lucru cred ca trebuia iniatiat imediat dupa criza din 2008-2009 cand acest lucru era cel mai usor de implementat.