Portarea de la cartela Telekom la Orange in perioada COVID

Bibanu78
Începător
Se poate face portarea unui nr de telefon de pe cartela Telekom, la Orange, cartela sau abonament yoxo fara a merge in magazin orange, in perioada aceasta, cand bantuie virudul COVID, si cand situatia e cam aiurea?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Din păcate, momentan nu avem un flux online de portare. Aveți posibilitatea de a înregistra cererile de portare doar in shop-urile Orange sau magazinele partenere care sunt în prezent deschise. În cazul în care nu vă puteți deplasa în magazin, recomandarea noastră este să așteptați ca situația să revină la normal și restricțiile de izolare socială să fie ridicate.

11 Răspunsuri 11

teacher_
#StarMember
Salut! Din ce știu eu, trebuie sa mergi într-un magazin, pentru a-ți lua cartela cu acel numar provizoriu. Poți încerca să apelezi serviciul clienti, pentru a vedea dacă îți poate fi trimisa prin posta, printr-un mail la serviciul.clienti@orange.ro sau chat Djingo.

Vio73
#StarMember
Cred și eu că trebuie să mergi la un magazin Orange.

Ascary
Campion certificat
In aceasta perioadă portarea ar trebui sa se faca exclusiv online cu conditia ca toti operatorii sa agreeze aceasta practica. SIM-ul se poate primi acasa prin curier.

FaraUnID
Campion certificat
Trebuie sa te deplasezi intr-un magazin avand la tine actul de identitate si SIM-ul pe care intentionezi sa-l portezi, deoarece trebuie depusa si semnata o cerere care poate fi descarcata si de site-ul ANCOM, la adresa http://portabilitate.ro/docs/cerere%20de%20portare.pdf Ma rog, tu doar o semnezi ca de completat se ocupa cei din magazin. Plus de asta trebuie sa demonstrezi faptul ca tu esti titularul acelui nr de telefon care urmeaza a fi portat.

Jay
Campion certificat
La portarile pe care le-am facut, am primit prin curier sim-urile, eu fiind deja client Orange.. însă, eu am portat abonamente.. Asa cum spui si tu, având în vedere situația actuală, cand se încearcă evitarea interactionarii directe, cred ca este posibil să-ți fie trimisă prin curier.. contra-cost.. însă numai Orange poate sa-ti spuna exact..

Gianni
Cunoscător certificat
O poți face doar la prepay pentru portarea online. Dacă ai abonament va trebui să mergi la un magazin Orange. In această perioadă depinde chiar și de operatori dacă sunt de acord cu portarea. Cel mai bine e să suni la relația cu clienți și ei te vor informa mult mai detaliat, cum poți proceda. Mult succes!!)).

Salut, Abonamentul Yoxo este disponibil momentan doar pentru clientii Orange, abonati sau utilizatori cartela PrePay, exclusiv in aplicatia mobila dedicata, pentru iOS sau Android. O zi buna.

DanielaH
Moderator
@Bibanu78, momentan nu se poate face portarea direct în Yoxo. Deci este necesară întâi portarea la un prepay Orange și apoi migrarea către Yoxo din aplicație.

Ascary
Campion certificat
Pana la urma nu-i complicat. Portezi si apoi migrezi. Nu cred ca este nevoie de o perioada de asteptare.

rmg21
Începător
Salut, ma aflu si eu in aceeasi situatie de a porta 2 numere Telekom care sunt PrePay la cartela Orange in prima faza. Din discutiile de pe Chat unul zice ca s-ar putea face, altul zice ca momentan aceasta optiune nu este disponibila. Stiu, se semneaza doar un singur act, dar chiar si asa expunerea intr-un Shop Orange o consider inutila pentru cateva date pe care le poti transmite pe mail, serie sim, carte de identitate etc. avand in vedere contextul actual din tara, plus ce ar trebui sa scriu pe declaratia pe proprie raspundere? Merg la Orange sa imi portez numarul? Pentru mine personal primul Orange Shop e la 7 km.

DanielaH
Moderator
Din păcate, momentan nu avem un flux online de portare. Aveți posibilitatea de a înregistra cererile de portare doar in shop-urile Orange sau magazinele partenere care sunt în prezent deschise. În cazul în care nu vă puteți deplasa în magazin, recomandarea noastră este să așteptați ca situația să revină la normal și restricțiile de izolare socială să fie ridicate.