Cum se face alimentare cardului Orange Money fara comision?

Maria_17
Începător
cum se poate alimenta cardul fara comision
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember

Buna @Maria_17

‏‏‎ ‎

Poti alimenta cardul Orange Money in magazinele fizice Orange dar si din aplicatia Orange Money fara comision.

Pentru a alimenta cardul in magazin trebuie sa mergi la ghiseu, sa prezinti buletinul si sa ceri acest lucru iar operatiune este gratuita, adica fara comision sau costuri.

‏‏‎ ‎

Pentru a alimenta cardul din aplicatie fara comision trebuie sa alegi optiunea Alimentare cont si sa urmezi pasii de acolo. Banii sunt disponibili imediat. Poti salva cardul in aplicatie pentru alimentari viitoare rapide. Poti folosi orice card emis in Romania de la orice institutie bancara, chiar si Revolut sau Monese (orice card bancar emis în Uniunea Europeana si Marea Britanie sub sigla Visa, Mastercard sau Maestro care are parola 3D Secure activa). Orange Money nu percepe comision, dar banca care a emis cardul poate sa perceapă comision.

Poti face si transfer in lei dintr-un cont bancar deschis la orice banca din Romania catre IBAN-ul asociat contului Orange Money.

‏‏‎ ‎

Sa ne spui daca ai reusit.

20 Răspunsuri 20

Miha_Z
#StarMember
Prin transfer de pe un alt card.

teacher_
#StarMember
Salut! Fara comision se putea doar din Shop sau Store. In rest, cred că fiecare bancă percepe comision pentru transferul în contul tău Orange Money.

teacher_
#StarMember
Aici ai mai multe detalii despre cum poți alimenta. https://www.orange.ro/help/cum-alimentez-contul-orange-money-i-ct-dureaz-transferul-8048

Miha_Z
#StarMember
Eu am transferat dupa cardul de la Raiffeissen Bank si nu mi-a luat niciun comision. Poate depinde de politica fiecarei banci. Poti incerca sa alimentezi si de la Orange Shop. Mai multe info ai in link-ul alaturat: https://www.orange.ro/money/comisioane/

Ascary
Campion certificat
Cardul se alimenteaza fara comision. Din pacate unele banci percept comision la alimentarea OM asa ca cea mai buna solutie este sa alimentezi prin Orangeshopuri.

Jay
Campion certificat
Poti alimenta folosind orice card, direct in aplicatie sau web Orange Money, transfer bancar sau depunere numerar direct in cont la Orange Shop.. Comisioane pot aparea in cazul transferului, în functie de banca din care faci transferul bancar, în cazul în care alegi această variantă, dar, nu este obligatoriu.. Eu de exemplu, nu plătesc niciun comision indiferent ce plati am facut din contul meu, pentru ca astea au fost conditiile la momentul deschiderii contului..

RafaHelper
#StarMember

Buna @Maria_17

‏‏‎ ‎

Poti alimenta cardul Orange Money in magazinele fizice Orange dar si din aplicatia Orange Money fara comision.

Pentru a alimenta cardul in magazin trebuie sa mergi la ghiseu, sa prezinti buletinul si sa ceri acest lucru iar operatiune este gratuita, adica fara comision sau costuri.

‏‏‎ ‎

Pentru a alimenta cardul din aplicatie fara comision trebuie sa alegi optiunea Alimentare cont si sa urmezi pasii de acolo. Banii sunt disponibili imediat. Poti salva cardul in aplicatie pentru alimentari viitoare rapide. Poti folosi orice card emis in Romania de la orice institutie bancara, chiar si Revolut sau Monese (orice card bancar emis în Uniunea Europeana si Marea Britanie sub sigla Visa, Mastercard sau Maestro care are parola 3D Secure activa). Orange Money nu percepe comision, dar banca care a emis cardul poate sa perceapă comision.

Poti face si transfer in lei dintr-un cont bancar deschis la orice banca din Romania catre IBAN-ul asociat contului Orange Money.

‏‏‎ ‎

Sa ne spui daca ai reusit.

Laura_cio
Senior
Depinde de banca dacă percepe sau nu comision, dar fără comision sigur de la un Orange Shop.

Ascary
Campion certificat
Șnapanii aia de la CEC Bank,iau 7 lei pentru orice alimentare catre OM. Mi s-a cam luat de ei,poate ar trebui serios sa renunt la serviciile lor si sa primesc banii direct pe Orange Money ca sa nu mai fiu nevoit sa fac transferuri din CEC catre OM.

RafaHelper
#StarMember
@Ascary faci o alimentare cu cardul in aplicație sau transfer bancar folosind IBAN?

Ascary
Campion certificat
Cu cardul CEC inrolat in aplicatie. E mai comod dar si mai scump. 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Daca ai deja un card bancar in lei, emis in Romania, poti aliementa un cont Orange Money online, completand formularul din aceasta pagina https://www.orange.ro/money/trimite-bani-online/ iar depunerea este vazuta ca si o plata online cu cardul, care de cele mai multe ori nu se comisionează de către instituțiile bancare.

Mădălin
Cunoscător certificat
Pot obține un cont Orange money daca nu sunt titular dar exista o împuternicire? Nu știu încă la ce as putea folosi cardul însă aș plati facturile de utilități fara sa mai fiu nevoit să mă mai deplasez la ghișeele unde se fac cozi. Am incercat sa fac contul însă de fiecare data mă trimitea in magazin, lucru inadmisibil atât că distanta cat și că utilitatea de sta la coada...am încercat și cu buletinul meu și al titularului și la fel ..du-te in chioșc.

Ascary
Campion certificat
Da Madalin,ca imputernicit ai aceleasi drepturi ca titularul.Totusi in cazul tau este posibila prezenta ta obligatorie intr-un Orangeshop fiindca sistemul nu recunoaste imputernicirea ta.