Cât de probabil e ca pandemia coronavirus să ne lase fără internet?

Vio73
#StarMember

În plină pandemie, petrecem mai mult timp acasă și, implicit, stăm mai mult pe internet, iar asta i-a îndemnat pe unii să creadă că vor exista probleme.

Pentru a evita răspândirea virusului care a ucis deja peste 5.000 de persoane în toată lumea, autoritățile ne recomandă tutuor să stăm cât de mult putem în case. Partea proastă în izolarea la domiciliu e că activitățile distractive sunt destul de limitate, așa că pierderea timpului pe internet este, pentru mulți, o soluție excelentă pentru plictiseală.

Potrivit Cloudfare, companie care oferă infrastructură pentru mult companii online la nivel global, cantitatea de trafic pe rețelele din toată a lumea a crescut odată cu răspândirea cazurilor de COVID-19. În afara Chinei, cel mai mare trafic s-a înregistrat în țara cu al doilea cel mai mare număr de cazuri de persoane infectate cu virusul SARS-CoV-2. În statul italian, situația este destul de gravă: întreaga țară se află în carantină. Asta înseamnă că toate activitățile comerciale neesențiale au fost suspendate. Mai sunt deschise doar farmaciile și magazinele alimentare.

Sursa: https://playtech.ro/2020/pandemie-internet-acasa-epidemie/

S-ar putea suprasolicita totul și să se întâmple așa ceva?

1 Soluţie acceptată‚

Cathy
Explorator entuziast
Asta este deja un scenariu apocaliptic. Sper sa nu se intample asa ceva pentru ca sincer la toata situatia asta pe care nu stii cum sa o gestionezi mai bine, internetul, legatura pe care o poti tine cu ceilalti macar prin intermediul tehnologiei si chiar si glumele care circula ne ajuta pe toti sa trecem mai usor peste asta. Nu statul in casa e cel mai rau ci incertitudinea locului de munca, terminarea rezervelor pe care le are fiecare si binenteles riscul ca noi sau cineva drag sa se imbolnaveasca.

16 Răspunsuri 16

Cathy
Explorator entuziast
Asta este deja un scenariu apocaliptic. Sper sa nu se intample asa ceva pentru ca sincer la toata situatia asta pe care nu stii cum sa o gestionezi mai bine, internetul, legatura pe care o poti tine cu ceilalti macar prin intermediul tehnologiei si chiar si glumele care circula ne ajuta pe toti sa trecem mai usor peste asta. Nu statul in casa e cel mai rau ci incertitudinea locului de munca, terminarea rezervelor pe care le are fiecare si binenteles riscul ca noi sau cineva drag sa se imbolnaveasca.

Razvan
#StarMember
Putem avea parte, temporar, de un blocaj, dar nimic de speriat.

Jay
Campion certificat
Noi, in general, ca tara, facem abuz de internet, s-ar putea ca diferenta, intre before and after corona, sa nu fie asa mare... pentru ca unii acceseaza mai mult netul acum, altii mai putin..

FaraUnID
Campion certificat
Sa pice internetul putin probabil, deorece toti providerii nationali de internet au cel putin 2 rute de backup cu provideri din exteriorul tarii. In cazuri extreme traficul este deviat pe rute mai putin solicitate si poate apare o scadere a vitezelor de acces dar sa pice definitiv netul..... putin probababil. Acesta este un prilej pentru furnizorii de internet pentru a testa retelele in conditii reale de stres, care conditii reale sunt cu totul altele decat testele de laborator si simularile computerizate.

Ascary
Campion certificat
Cert este ca nu stie NIMENI ce se poate intampla peste doua-trei luni, insa noi putem continua sa ne dam cu presupusul si eventual sa ne mintim singuri, agatandu-ne de o farama de speranță.

FLo1
#StarMember
@Ascary: tot optimist... imi place. In acest caz peste "doua-trei luni" ne vedem pe litoral. Cat priveste partea cu internetul, Romania care-i "fruncea" la paienjenisul de fibra trasa si viteza a internetului, chiar aici sa apara surprize? Relaxare, rabdare, ascultare de specialisti precum in anii de gradinita (la scoala eram deja rebel) si va trece ca orice virus, odata cu anotimpul rece.

Ascary
Campion certificat
Nu prea e sigur ca pandemia va trece odata cu incalzirea vremii, asa ca mai bine stam acasa si ne dăm pe net 🙂 pana terminam resursele.

Razvan
#StarMember

Uniunea Europeană solicită Netflix şi altor platforme de streaming să limiteze consumul fără precedent pentru a evita colapsul internetului din cauza pandemiei de coronavirus.

https://m.realitatea.net/stiri/actual/efecte-covid19-netflix-somat-de-uniunea-europeana-sasi-limiteze-serviciul-pentru-a-evita-colapsul-internetului_5e7396e865a43566a6344ba2

Ascary
Campion certificat
Chiar daca ar limita streamingul cred ca ar face-o in functie de țară. Cum in Romania Netflixul nu este asa popular,nu cred ca exista risc de colaps din cauza lui.

Gianni
Cunoscător certificat
Nu cred că va exista un colaps al internetului în România. Chiar dacă cu acest virus mulți sunt acasă, majoritatea mai fac și altceva decît să stea pe internet. Într-adevăr este puțin mai solicitat, dar părerea mea e că va face fața cererii. În momentul cînd va fi extrem de solicitat, va scădea viteza sau va funcționa cu întreruperi de scurtă durată. Noi să fim sănătoși ....!))

dnz
Explorator entuziast
In Timisoara Orange 4G+ e down, viteze de aprox 2 Mbps ... Nu ma asteptam la asta.

Gianni
Cunoscător certificat
Asta înseamnă că rețeaua este extrem de solicitată, ne putem aștepta și la altele.

Ascary
Campion certificat
Ca Covrig-19 o sa ne lase fara net nu-i bai,mai naspa e sa nu ne lase fara mancare.

Gianni
Cunoscător certificat
Ne-am discurcat și în situații mai dificile. Vine vara și nu ar trebui să ne facem prea multe griji. Problema e să fim sănătoși, că de restul ne descurcăm pe parcurs. O să fie mai greu cu plata facturilor, ratelor sau rambursarea creditelor băncii.