Cum pot instala Chrome OS?

Miha_Z
#StarMember
As vrea sa stiu daca pot instala Chrome OS pe laptopul meu care ruleaza Windows 10. Daca se poate care sunt pasii de urmat?
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Chrome OS este disponibil numai preinstalat pe device-urile partenerilor Google.In ceea ce priveste sistemul sau de oprare au fost intotdeauna mai secretosi si nu au lasat nici o portita. Este drept ca nu a fost si nici nu este la mare cautare,avand aplicatii mai mult pentru web similare cu android. Merge sa instalezi ceva asemanator Chromium OS bazat pe Linux dar nu este chiar acelasi lucru.

7 Răspunsuri 7

Ascary
Campion certificat
Chrome OS este disponibil numai preinstalat pe device-urile partenerilor Google.In ceea ce priveste sistemul sau de oprare au fost intotdeauna mai secretosi si nu au lasat nici o portita. Este drept ca nu a fost si nici nu este la mare cautare,avand aplicatii mai mult pentru web similare cu android. Merge sa instalezi ceva asemanator Chromium OS bazat pe Linux dar nu este chiar acelasi lucru.

Miha_Z
#StarMember
Am lucrat in Linux si e un sistem de operare mai greu de folosit. Asta e, voi ramane cu Windows 10. :))

Razvan
#StarMember
Dar de ce ai vrea sa instalezi Chrome OS, din moment ce este destul de limitat, la nivel software. Pentru un sistem de operare Linux, friendly poți instala Ubuntu, sau pentru cei mai avansați în linux se poate instala Gentoo, cu care poți programa mai repede anumite programe de simulare. Laptopurile Acer mai vin cu un OS propriu, cam limitat în funcții, dar ușor de utilizat.

Ascary
Campion certificat
Miha pe forumul de pe care vin sunt considerat unul care stie cu ce se mananca Linux ca sa zic asa si asta am dovedit pe zecile de pagini dedicate subiectului Linux si sa stii ca as putea sa te ajut cu placere daca ai vrea sa lucrezi cu acest OS. Este cel mai fiabil si usor de folosit sistem de operare,baza tuturor sistemelor de operare. Are desigur limitari dar acestea au fost impuse ca sa asigure ușurință si simplitate.Il poti folosi si ca alternativa daca masina ta o permite,adica sa rulezi cand Linux cand windows. In fine,mai vorbim dupa ce aflu configuratia ta.

Vio73
#StarMember
Windows 10 este destul de ok, deci nu trebuie să te complici!

Ascary
Campion certificat
Absolut,este cel mai bun sistem,e capat de drum ca sa zic asa,de aceea probabil Microsoft a luat hotărârea ca sa nu mai existe un Win11.

FLo1
#StarMember
"Win 10 este cel mai bun" pana cand? Daca ar consuma ceva mai putine resurse ar fi ok. Daca nu ar da "rateuri" la anumite aplicatii de multimedia (nu jocuri) ar fi si mai bine. Iar multe aplicatii din categoria "tools for system" nu au mai fost dezvoltate de la XP incoace, nici macar pentru Win7.