Care este diferenta intre bit si byte?

Miha_Z
#StarMember
Am vazut ca de multe ori latimea de banda este trecuta in biti si as vrea sa lamurim pentru cei care nu stiu diferenta intre un bit si un byte.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Confuzia se creeaza cand ambele nume se scriu prescurtat cu litere mici. De aceea bit se scrie cu litera mica si byte cu litera mare ,b respectiv B.1byte (B)=8 bits (octet),1 kilobyte (kB) = 1024 bits,1 megabyte (MB) = 1024 kilobytes (kB),1 gigabyte (GB) = 1024 megabytes (MB),1 terrabyte (TB) = 1024 gigabytes (GB) In calculator byteul este unitatea cea mai mica,1 byte reprezentand o cifra sau o literă. Pentru conexiuni la internet insa bit-ul va fi unitatea de măsură standard: b, Kb, Mb, Gb.De exemplu daca Orange ne oferă în pachet o lățime de bandă maximă de 100 Mbps, iar placa noastra de rețea are rata de transfer de 100 Mbps, atunci viteza de transfer în bytes va fi de 12.5 MBps.Dupa cum vedeti cand vorbim de viteze de internet neaparat se trece si unitatea de timp,secunda. Doar cand vorbim de capacitate se scrie fara unitate de timp.

18 Răspunsuri 18

Ascary
Campion certificat
Bit-ul este cea mai mică unitate de măsură din industria tehnologică. Un Byte este format din 8 biti

Jay
Campion certificat
Bit-ul este mai mic.. 1 Byte = 8 biti

Ascary
Campion certificat
Confuzia se creeaza cand ambele nume se scriu prescurtat cu litere mici. De aceea bit se scrie cu litera mica si byte cu litera mare ,b respectiv B.1byte (B)=8 bits (octet),1 kilobyte (kB) = 1024 bits,1 megabyte (MB) = 1024 kilobytes (kB),1 gigabyte (GB) = 1024 megabytes (MB),1 terrabyte (TB) = 1024 gigabytes (GB) In calculator byteul este unitatea cea mai mica,1 byte reprezentand o cifra sau o literă. Pentru conexiuni la internet insa bit-ul va fi unitatea de măsură standard: b, Kb, Mb, Gb.De exemplu daca Orange ne oferă în pachet o lățime de bandă maximă de 100 Mbps, iar placa noastra de rețea are rata de transfer de 100 Mbps, atunci viteza de transfer în bytes va fi de 12.5 MBps.Dupa cum vedeti cand vorbim de viteze de internet neaparat se trece si unitatea de timp,secunda. Doar cand vorbim de capacitate se scrie fara unitate de timp.

Miha_Z
#StarMember
E bine de stiut. 😉

FaraUnID
Campion certificat
*BYTE - Un byte (pronunțat bait) este cea mai mică unitate de stocare a informației adresabilă independent într-un calculator. Este utilizat pentru a specifica cantitatea de memorie sau capacitatea de stocare a unui anumit dispozitiv, indiferent de tipul de date. Cea mai uzuală dimensiune pentru un byte este 8 biți, drept pentru care în română este numit în mod obișnuit octet. Un byte este abreviat cu ajutorul majusculei B. Multiplii byte-ului folosiți în mod uzual sunt kilobyte (KB), megabyte (MB), gigabyte (GB), terabyte (TB) și petabyte (PB). Un byte poate reprezenta valori de la 0 la 255, sau 28 valori diferite. Standardele CIE și IEEE precizează B drept prescurtare pentru octet. UIT și CIE 80000-13, acceptă simbolul o pentru octet în loc de byte. Termenul byte a fost introdus de Werner Buchholz în 1957 în primele faze de proiectare ale calculatorului IBM 7030 Stretch. A fost inițial definit în instrucțiuni pe 4 biți, permițând de la unu la șaisprezece biți într-un byte (proiectul de producție a redus acest lucru la câmpuri de 3 biți, permițând de la de unu la opt biți într-un byte). Dispozitivele I/O tipice din această perioadă au folosit unități de șase biți. O dimensiune fixă de byte de 8 biți a fost adoptată și promulgată ca standard în anul 1964 pentru IBM System/360. În trecut au existat și arhitecturi de calcul cu dimensiunea unui byte diferită de 8 biți (între 5 și 12 biți). *BIT - În metrologie, statistică și informatică, un bit (simbol: b) este unitatea de măsură pentru cantitatea de informație. Un bit este cantitatea de informație necesară pentru reducerea incertitudinii la jumătate. Termenul a fost introdus de matematicianul și statisticianul american John Wilder Tuckey ca o prescurtare combinată a cuvintelor engleze binary digit („cifră binară”), într-un articol din 1948, scris pe vremea când lucra cu John von Neumann la proiectarea unor modele timpurii de computere. În același timp în limba engleză a bit înseamnă „un pic”, „puțin”, „o mică parte din ceva”; astfel pentru vorbitorii de limbă engleză cuvântul bit are și un sens intuitiv. Un bit poate fi stocat de către un dispozitiv digital sau alt sistem fizic care există în fiecare dintre cele două stări distincte posibile. Acestea pot fi cele două stări stabile de un flip-flop (circuit bistabil), două poziții ale unui întrerupător electric, două tensiuni distincte sau nivelele de moment permise de un circuit, două nivele distincte de intensitate a luminii, două direcții de magnetizare sau polarizare magnetică, orientarea reversibilă dublă a ADN catenar, etc. Sursa - Wikipedia

Vio73
#StarMember
Mulțumim pentru precizări și pentru detalii!

Neaplicabil
Foarte interesant . Habar n-am avut dar e bine de știut .

TheSpecialist
Maestru
Confuzia acesta care se face între bit și Byte a fost foarte utila în strategiile de marketing ale providerilor de internet, cel puțin la începuturile internetului adus în casele clienților. Motivul este simplu : suna mai bine 100 Mbps decât 12,5 MBps.

Miha_Z
#StarMember
Sa stii ca ai dreptate @The Special List. De acum inainte voi fi mai atenta la litera "b", sa fie din tipar pentru o informatie mai corecta.

FLo1
#StarMember
Poate introducerea in era tehnologiei pentru viitorii "specialisti" ar trebui chiar cu o astfel de lectie sa inceapa. Pentru ca toti le stiu pe toate si esenta lipseste din pacate.

Romeo_
Senior certificat
Si eu care credeam ca sunt la fel dar scrie care cum vrea ;))) Multumesc pt lamuriri!

Gianni
Cunoscător certificat
Multumim pentru toate aceste informații detaliate. Este bine să fi informat corect că nu se știe niciodată cînd îți va fi de folos;)

Ascary
Campion certificat
Stii cum se spune Gianni,cat traim învățăm 🙂

Vio73
#StarMember
Și tot nu le știm niciodată pe toate!