Ce se intampla dupa ce se consuma cei 80 GB din abonamentul de net fix?

Arina
Începător
Ce se intampla dupa ce se consuma cei 80 GB din abonamentul de net fix?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Daca faci referire la abonamentul Home Net 4G, acesta are inclusa optiunea Cost Control si Happy Night. Prin umare lucrurile stau cam asa; - Cu opțiunea Happy Night, sesiunile începute și încheiate între 00:00 și 7:00 nu consumă din traficul inclus în pachet; - Cu opțiunea Cost Control inclusă în Home Net 4G 12 și Home Net 4G 16 nu plătești nimic în plus față de abonamentul lunar. După consumarea traficului inclus în pachet, viteza de transfer se modifică, fiind de până la 256 Kbps pentru download și până la 128 Kbps pentru upload. Aceste aspecte trebuie sa le ai trecute in contract. De asemena, poti mentine viteza initiala de acces in internet prin activarea unui pachet suplimentar de trafic de date de 20 GB pentru 3 euro / lună (TVA inclus).

13 Răspunsuri 13

tomaciprian
Cunoscător
Vei fi taxată suplimentar pentru fiecare GB consumat. Sau, dacă ai opțiunea de Cost Control, vei putea naviga în continuare pe internet, fără să fi taxată, dar vei naviga cu o viteză de doar 128 kbps.

FaraUnID
Campion certificat
Daca faci referire la abonamentul Home Net 4G, acesta are inclusa optiunea Cost Control si Happy Night. Prin umare lucrurile stau cam asa; - Cu opțiunea Happy Night, sesiunile începute și încheiate între 00:00 și 7:00 nu consumă din traficul inclus în pachet; - Cu opțiunea Cost Control inclusă în Home Net 4G 12 și Home Net 4G 16 nu plătești nimic în plus față de abonamentul lunar. După consumarea traficului inclus în pachet, viteza de transfer se modifică, fiind de până la 256 Kbps pentru download și până la 128 Kbps pentru upload. Aceste aspecte trebuie sa le ai trecute in contract. De asemena, poti mentine viteza initiala de acces in internet prin activarea unui pachet suplimentar de trafic de date de 20 GB pentru 3 euro / lună (TVA inclus).

Vio73
#StarMember
Am abonamentul Home net 4g și pot să-ți spun că trebuie să stai liniștită în privința costurilor. Eu îl am pe cel cu 160 GB, dar și la tine este valabil ceea ce îți voi spune. După terminarea celor 80 GB, viteza îți va scădea la 256 kbps download și 128 kbps upload, adică nu vei mai putea viziona filmulețe sau să descarci, pentru că viteza este prea mică. În schimb, nu vei avea niciun fel de cost suplimentar, pentru că acest abonament are opțiunea cost control, ce îți permite să faci cât trafic dorești, dar la viteză scăzută, așa cum îți spuneam. Dacă mai păstrezi ceva trafic, poți descărca noaptea cât și ce dorești, între orele 00.00 și 07.00, pentru că are opțiunea Happy Night, ceea ce-ți permite să consumi cât dorești, fără contorizare. Condiția pentru a folosi noaptea acea opțiune este să mai ai un pic de trafic disponibil în abonament. Sper să-ți fie de folos relatate, iar dacă mai dorești și alte detalii, te ajutăm cu drag. Succes! Detalii pe aici: https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-home-net-4g/?utm_source=affiliated2parale&utm_medium=affiliate&utm_campaign=ce.aff.s.v.19&utm_term=6667b3e19&utm_content=quicklink

Ascary
Campion certificat
Dupa traficul inclus la viteza 4G aceasta scade la 256/128 kbs. Mai poti face cate ceva pe net dar e destul de enervant,slow motion.Pe nervii abonatilor mizeaza si operatorii furnizori de internet. Astfel ne fac sa cumparam abonamente mai scumpe cu trafic inclus mai mult. Marketing pur,la fel cum este si cu acei 128 kbs care in fapt sunt vreo 16 KB dar nu da bine sa fie scris asa si atunci se aplica aceasta strategie cu cifre mai multe ,biti in loc de byte :). Nu cred ca mai sta cineva noaptea sa beneficieze de optiunea Happy Night,epoca downloadului cu nemiluita a apus. Omul vrea sa vada atunci,cand gaseste ceva nu sa astepte noaptea.

Vio73
#StarMember
Totuși e una dintre cele mai bune soluții, dacă nu ai fibră optică. Sigur, ideal ar fi nelimitatul fără restricții. Să sperăm că va fi odată cu 5g-ul!

Ascary
Campion certificat
Da,este o solutie ok insa limitarea cred ca ar trebui sa fie un pic mai mare. Telekomul are 1,5 MBps la terminarea traficului inclus.E adevarat insa ca Telekomul nu are Happy Nigh,ceea ce iarasi nu e bine 🙂

Arina
Începător
Va multumesc pentru raspunsuri . Va doresc o saptamana frumoasa!

DanielaH
Moderator
@Arina, dacă te-au ajutat răspunsurile primite aici, marchează-l pe cel mai bun ca soluție. În felul acesta îi vei ajuta și pe ceilalți membri să găsească mai usor informațiile dorite. O săptămână minunată și ție!

Gianni
Cunoscător certificat
Fiecare operator are strategia lui de Marketing pentru a atrage cîț mai mulți clienți.Totuși e bine să fi bine informat înainte de a semna un contract, că de nu iei țeapă!))

Stefan_21
Începător
Cum ma folosesc de optiunea Happy Night? Inchid computerul inainte de ora 00.00 si il deschid dupa? Dau restart la router? Opresc si tv-urile si telefoanele inainte de ora 00.00 si le pornesc dupa? Puteti sa ma lamuriti? Va rog!

Vio73
#StarMember
Nu, oprești doar internetul și apoi îl repornești. Poți trage chiar ruterul din priză înainte de ora 00.00 și îl bagi înapoi după ora respectivă. Acum, internetul acela îl poți lua chiar nelimitat.

Stefan_21
Începător
Daca opresc routerul la ora 01.00 (nu inainte de 00.00) si il pornesc din nou, mai este valabil consumul nelimitat? Intreb deoarece am deschis routerul la ora 01.30 nopatea si pe aplicatia All Life pe mobil imi indica totusi consum...

Ascary
Campion certificat
Stefan,trebuie sa il opresti inainte de ora 24,sa zicem 23:59 si sa-l pornesti dupa ora 00 sa zicem 00:01. Daca il opresti dupa ora 24,consumul se inregistreaza pana cand il opresti.