De ce pagina Facebook Orange in afara tarii nu functioneaza decat varianta internationala?

Geo_3
Explorator entuziast
In afara tarii imi apare varianta orange.com pe Facebook ...stie cineva de ce?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@Geo_3, așa cum au menționat și ceilalți membri, această setare nu ține de Orange România, ci de setările Facebook-ului, ale locației și ale telefonului.

11 Răspunsuri 11

Anonim
Neaplicabil
Pentru că așa este setată. Testează și alte pagini ale unor companii multinaționale și la fel o să-ți apară (varianta din țara unde ești sau cea internațională)

Geo_3
Explorator entuziast
Si nu exista solutie?

RafaHelper
#StarMember
Salut @Geo_3, Pagina este afișată in funcție de locația ta, atat cea data de GPS sau retea cat si cea de la profilul de Facebook. Încearcă acest link direct si spune-mi daca merge: https://www.facebook.com/orangeromania/

Anonim
Neaplicabil
Poți dezactiva locația și să încerci

Razvan
#StarMember
Cred că această setare nu mai ține de ORO, ci mai degrabă de Facebook, care ia informațiile, funcție de rețeaua de telefonie mobilă pe care ești înregistrat.

Geo_3
Explorator entuziast
Rafa...nu functioneaza tot varianta internationala imi da...ciudat caci la telekom nu e asa de exemplu...

FaraUnID
Campion certificat
Posibil sa fie setat ceva geoip blocking din simplul fapt ca pagina facebook Orange Romania este targetata pentru Romania. Incearca sa accesezi pagina utilizand un serviciu VPN care sa-ti ofere un IP de Romania atunci cand te afli in afara tarii si dezactiveaza locatia din telefon.

RafaHelper
#StarMember
Salut @Geo_3 ‏‏‎ ‎ Daca cauti Orange Romania pe Facebook, ce gasesti? Ne poti atasa o captura de ecran? Poti sa ne spui din ce tara incerci sa accesezi pagina? Folosesti Facebook din browser sau din aplicatie, daca este aplicatie este Facebook normal sau Facebook lite? Intampini problema atat pe calculator cat si pe mobil?

Geo_3
Explorator entuziast
Imi apare pagina Facebook in limba franceza,deschid in aplicatie si sunt in Italia...

RafaHelper
#StarMember
@geo_3, incearca sa verifici in browser sau de pe calculator, daca merge probabil e setat ceva pe telefon gresit sau e din cauza locatiei.

DanielaH
Moderator
@Geo_3, așa cum au menționat și ceilalți membri, această setare nu ține de Orange România, ci de setările Facebook-ului, ale locației și ale telefonului.