Ce se intampla cu cartelele PrePay neinregistrate in retea cu datele clientului?

Miha_Z
#StarMember
Am citit informatia pe comunitate precum Orange a dat startul inregistrarii cartelelor PrePay cu datele clientului, oferind si un bonus de 50GB cu aceasta ocazie. Intrebarea mea este, ce se va intampla cu cartelele neinregistrate cu datele clientului, vor fi dezactivate automat? Daca da, vor fi anuntati clientii in prealabil de lucrul acesta?
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Salut tuturor! Ordonanța de Urgență nr 62/2019 a intrat în vigoare în data de 3 Septembrie 2019 și a fost declarată neconstituțională prin decizia Curții Constituționale la data de 18 Februarie 2020. Luând în considerare decizia CCR, datele de identificare ale utilizatorilor de cartele pre-plătite Orange, colectate până în prezent în baza acestei OUG, vor fi șterse.

20 Răspunsuri 20

Jay
Campion certificat
Vor mai funcționa pana la 31 august si apoi nu vor mai avea acces la servicii... "Conform legislației în vigoare, termenul limită de înregistrare a unei cartele Orange PrePay este 31 august 2020. Pentru cartelele SIM Orange PrePay folosite de utilizatori neînregistrați până la această dată, Orange România va bloca accesul la serviciile de telefonie pentru efectuare și primire apeluri și trafic de date începând cu 1 septembrie 2020."

Ascary
Campion certificat
Probabil ca vor fi anuntati fie telefonic de catre un operator fie un robot la initierea unui apel ii va spune utilizatorului PrePay sa urmeze pasii de inregistrare a datelor personale,apoi dupa aceea v-a putea apela.O alta posibilitate este aceea de a primi un SMS cu un link unde utilizatorul sa trimita o copie dupa actul de identitate.Odata legea intrata in vigoare nu cred ca se va mai putea folosi o cartela neinregistrata,Orange riscand amenzi.

tomaciprian
Cunoscător
Iar cei in varsta care nu au smartphone-uri ci telefoane cu taste, si nu se pricep la tehnologie ca sa poata trimite o copie dupa actul de identitate ce vor face? Si, sa presupunem ca nici vreun nepot sau fiu nu îi este prin preajma.

Ascary
Campion certificat
Merg intr-un magazin cu actul de identitate. Unde-i lege nu-i tocmeala. Te inregistrezi vorbesti,nu te inregistrezi nu vorbesti.

Vio73
#StarMember
Mi se pare corect să fie cumva înregistrate. Dar dacă am pe cineva care are cartela la mine pe cont și i-o încarc eu de acolo, ce se întâmplă? Mulțumesc!

Laura_cio
Senior
Din câte am înțeles, vor fi anuntați toți clienții asupra acestei înregistrări. S-a declarat intr-un topic ca a fost anunțat sa își înregistreze cartela. https://comunitate.orange.ro/questions/2216953-inregistrare-cartela-prepay

Ascary
Campion certificat
Vio nu cred ca conteaza unde este reincarcata. Probabil nu o va mai putea folosi daca nu e inregistrata.

FLo1
#StarMember
Si daca pe langa mini SIM, la schimbarea lui intr-un nano SIM ai prezentat intr-un SHOP si "buletinul" .... se pune?? Intereseaza doar pentru procesul de inregistrare, nu compensarea cu trafic de date, care e alta poveste si pe care am experimentat-o.

Ascary
Campion certificat
Da,se pune,odata ce s-au bagat datele in sistem la schimbare.Asa mi s-ar parea corect adică 🙂

FLo1
#StarMember
@Ascary: Ramane de analizat de catre Orange... adica daca "nu se pune", probabil pana in august se va primi cel putin vreun SMS de neinregistrare si pentru conformare, cel putin asa ar fi frumos 🙂 Altfel batranii si alte persoane mai detasate de lumea IT vor fi knock-out.

Razvan
#StarMember

Ordonanța de Urgență a fost declarată neconstituțională. Intrarea acesteia în vigoare a fost amânată până la 31 martie 2020, în concluzie Orange nici nu trebuia să înregistreze cartele prepay.

https://m.hotnews.ro/stirecom/23669117

Jay
Campion certificat
Cine stie cum se va finaliza.. probabil au vrut sa-si usureze munca, in ideea ca vor trebui inregistrate.. si se va produce inghesuiala..

MihaelaC
Community Manager
Salut tuturor! Ordonanța de Urgență nr 62/2019 a intrat în vigoare în data de 3 Septembrie 2019 și a fost declarată neconstituțională prin decizia Curții Constituționale la data de 18 Februarie 2020. Luând în considerare decizia CCR, datele de identificare ale utilizatorilor de cartele pre-plătite Orange, colectate până în prezent în baza acestei OUG, vor fi șterse.

Gianni
Cunoscător certificat
Eu din cîte am înțeles pînă la 31 Martie nu e necesar să ne înregistrăm cartelele telefonice. După această dată vom vedea, ce lege va veni și cum va trebui să procedăm. Fiecare operator este interesat pentru a-și anunța clienții prin sms sau telefonic. Dacă legea care a fost dată a fost respinsă ca fiind neconstituțională, nimic nu este concret și va trebui revizuită. Vom vedea rezultatele legii cu 1 Aprilie dacă totul va merge cum trebuie și nu vor fi alte întîrzieri ;))