Depunere gresita in Contul meu Orange in loc de contul Orange Money

Miha_Z
#StarMember
In cazul in care se depun bani din greseala in Contul meu Orange in loc de contul Orange Money, pot fi recuperati sau raman la plata facturilor?
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Da se pot recupera. Poti suna la numarul Orange Money sau mergi intr-un Orange shop si soliciti transferul din contul Orange in cel de Orange Money. Se intampla ca atunci cand depui banii fizic intr-un magazin Orange, operatorul sa bage banii in contul tau Orange in loc de Orange Money, ori persoana care depune sa nu mentioneze expres contul Orange Money, asta datorita faptului ca depunerea se face pe numele si numarul de telefon aferent conturilor si nu pe IBAN. Din fericire, banii se pot transfera usor dintr-un cont in altul, atara doar ca dureaza putin fiind doua departamente diferite.

7 Răspunsuri 7

Ascary
Campion certificat
Da se pot recupera. Poti suna la numarul Orange Money sau mergi intr-un Orange shop si soliciti transferul din contul Orange in cel de Orange Money. Se intampla ca atunci cand depui banii fizic intr-un magazin Orange, operatorul sa bage banii in contul tau Orange in loc de Orange Money, ori persoana care depune sa nu mentioneze expres contul Orange Money, asta datorita faptului ca depunerea se face pe numele si numarul de telefon aferent conturilor si nu pe IBAN. Din fericire, banii se pot transfera usor dintr-un cont in altul, atara doar ca dureaza putin fiind doua departamente diferite.

svetalex
Senior certificat
Cum adica sa pui mai multi bani in Contul tau Orange? Sa platesti o factura de doua ori? Contul meu Orange are un IBAN, sau este contul colector in care se platesc facturile

Florin_D
Cunoscător certificat
Cel mai bine suni la 300

Miha_Z
#StarMember
@svetalex am fost sa platesc factura Orange si inaintea mea un client a vrut sa-si alimenteze contul Orange Money si operatorul i-a pus din greseala in Contul meu. A sesizat ulterior si eram curioasa daca se poate rezolva, ca n-am stat sa vad cum s-a solutionat.

teacher_
#StarMember
Intrebarea se pune, daca apucai sa cheltuiesti banii respectivi, cum se rezolva problema? In primul rand, Orange trebuie sesizat, fie printr-un apel la 300, fie la un orange Shop. Daca acei bani nu au fost cheltuiti, se pot retrage foarte usor inapoi. Daca au fost cheltuiti, si suma nu mai este disponibila....nu stiu ...

Ascary
Campion certificat
Ai dreptate teacher. In conditiile in care din suma depusa gresit in contul Orange,se retin sume restante pentru facturi sau rate,atunci ti se va transfera doar ce a ramas.Acest aspect ti se comunica in momentul in care faci cererea de transfer din contul Orange in contul Orange Money.Oricum banii nu se pierd doar ca sistemul vede suma depusa in contul Orange si isi retrage banii pentru facturi. Nu face nimeni manual acest lucru,sistemul opereaza automat.

svetalex
Senior certificat
mie mi s-a întâmplat ceva similar. Aveam un abonament mix (o combinatie între abonament și prepay, în sensul că aveam resurse incluse în abonament, dar dacă se depășeau resursele, trebuia reîncărcat precum un prepay). Într-o zi am primit SMS prin care am fost informată că a fost contul reîncărcat cu 5 eur. Am sunat la Call Center și mi-a spus că acea reîncărcare a fost efectuată dintr-un Orange Shop din Baia Mare (eu fiind din București). I-am rugat să restituie suma celui care a făcut eroarea, însă nu au făcut nimic în acest sens, cei 5 eur rămânând în cont pănă am schimbat tipul abonamentului