[Rezolvat] Lipsa semnal satelit

Dcv13
Începător
Nu știți ce se întâmplă? Nu am semnal de la satelit de multe ore deja
4 Răspunsuri 4

Ascary
Campion certificat
Ploua tare, e vant sau ce se intampla? Nu s-a intepat cablul de la antena? Verifica si mufa de la LNB. Daca totul e in regula pana aici, ori este deranjata antena, ori LNB-ul s-a stricat. Si intr-un caz si in celalalt trebuie sa suni la relatii cu clientii, nr 300 si sa faci o sesizare pentru a-ti trimite o echipa sa verifice echipamentul. Nu te costa nimic aceasta interventie.

Dcv13
Începător
Gata am aflat. Vremea e buna, antena curata. Am avut o problema de contact la antenă

Ascary
Campion certificat
Ma bucur ca si rezolvat. De obicei e bine sa verifici inainte de a suna la relatii cu clientii. Vizionare placuta 🙂

Vio73
#StarMember
E bine să verifici semnalul de la antenă în meniul receptorului. Dacă ai valori de peste 90%, e ok. Dacă ai mai mici sau deloc, verifici conexiunile dintre lnb și cablu, întrarea la receptor, cablul hdmi sau alt tip pe care îl folosești, etc. De regulă, dacă nu plouă torențial și nu bate vântul tare și nici nu ninge, problema e la tine. Bine că ai rezolvat!