Cum pot schimba e-mailul în contul My Orange?

Negoianurazvan3
Începător
Ce trebuie sa fac sa schimb adresa unde se trimite e-mail-ul de confirmare pentru contul my Orange?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat

Poti modifica adresa de e-mail daca intri in contul My Orange in browserul telefonului sau pe laptop, PC (nu in aplicatie) si urmezi pasii:

- Mergi la setări cont - setari generale -> date personale

- in sectiunea date de contact si newsletter modifici adresa de e-mail (introduci intai parola contului My Orange, cea cu care le loghezi)

- introduci noua adresa si salvezi

Aici si mai jos ai si screenshot: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-modific-datele-personale-n-contul-online-112

Adresa de e-mail din contul My Orange este folosita si de comunitate pentru a primi notificarile automate si noutatile. Aici sunt mai multe detalii despre asta: https://comunitate.orange.ro/questions/2378202-folositi-adresa-de-e-mail-cu-care-v-ati-inregistrat-c...

15 Răspunsuri 15

Jay
Campion certificat

Poti modifica adresa de e-mail daca intri in contul My Orange in browserul telefonului sau pe laptop, PC (nu in aplicatie) si urmezi pasii:

- Mergi la setări cont - setari generale -> date personale

- in sectiunea date de contact si newsletter modifici adresa de e-mail (introduci intai parola contului My Orange, cea cu care le loghezi)

- introduci noua adresa si salvezi

Aici si mai jos ai si screenshot: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-modific-datele-personale-n-contul-online-112

Adresa de e-mail din contul My Orange este folosita si de comunitate pentru a primi notificarile automate si noutatile. Aici sunt mai multe detalii despre asta: https://comunitate.orange.ro/questions/2378202-folositi-adresa-de-e-mail-cu-care-v-ati-inregistrat-c...

FLo1
#StarMember
Exact Jay, dar stii ca e valabil doar de pe versiunea de desktop? Se pare ca la atata mobilitate, nici din aplicatie si nici din varianta accesarii contului de pe mobil nu ai posibilitatea setarilor privind contul. Din aplicatie nici pomeneala de setari, iar din varianta de mobil a paginii de cont poti doar sa modifici parola, fara email. Uite asa mai apare o dovada ca Orange nu a pus clientul mai presus de el.

Ascary
Campion certificat
Flo,aceasta politica a modificarilor setarilor unor aplicatii o folosesc si alti dezvoltatori cum ar fi Google de exemplu. Aplicatiile Nest nu permit setarile de email si schimbare parola sharing decat doar de pe desktop. Aceasta se face din motive de siguranta. Oricine cu care stai la masa iti poate lua telefonul chipurile ca sa-l butoneze si sa iti schimbe adresa de email dintr-o aplicatie, My Orange in cazul dat. Astfel prin aceasta restrictie se elimina posibilitatea asta. Cam greu la Orange sa modifici ceva din contul abonatului pana ce Orange nu este sigur ca titularul este cel care opereaza modificarile.

FLo1
#StarMember
@Ascary: Te asteptam.... 🙂 Totusi este o multime care sunt doar cu smart si fara PC. Pe ei cui ii lasi? Iar Orange flutura mai mult reclame pentru app decat site. Pt securitate nu-i problema. Ce s-ar face atunci app-urile de banking....?

Ascary
Campion certificat
Unele aplicatii nu necesita masuri suplimentare de siguranta. Aplicatiile banking,aplicatiile sistemelor de supraveghere,ale routerelor,conturi operatori etc au nevoie. (si eu :)) ...care este)

Jay
Campion certificat
@Flo_1, stiam, asa am si scris, My Orange desktop.. tocmai pentru ca stiam unde se poate face operațiunea, dar, ma gândeam ca in aplicație, sigur n-am văzut asta și am încercat dupa telefon sa intru in varianta web.. n-am reusit sa ajung la modificare date sa pot schimba adresa de mail, asa ca am specificat desktop.. Intr-adevar, ar fi fost mai usor/repede/simplu daca s-ar fi putut face si din aplicație, pentru că poate fi o urgenta si sa n-ai acces... În acest caz eu as fi sunat la numărul unic 300 sa faca Orange modificarea..

DanielaH
Moderator
@Negoianurazvan3, ai reușit să schimbi adresa de e-mail din My Orange? Te-au ajutat răspunsurile primite aici? Daca da, marchează-l pe cel mai bun ca soluție. În felul acesta îi vei ajuta și pe ceilalți membri să găsească mai usor cea mai rapida și eficientă metodă pentru a face aceasă modificare.

DanielaH
Moderator
Mulțumim tuturor pentru feedback! Într-adevăr, în acest moment nu există o secțiune de setări în aplicația nativă. Am notat sugestia voastră și am redirecționat-o către colegii de la departamentul Online care se ocupă de aplicația My Orange.

Dorel_Lupu
Începător
Și dacă nu pot intra in cont nu mai am nici o posibilitate sa imi schimb adresa de email?

Ascary
Campion certificat
Nu,nu poti. Aceasta este o măsură de securitate. Numai propietarul contului poate schimba e-mail,parola.

Jol
Începător
Foarte slab, cand va aduceti platforma in secolul curent? Este extrem de dezamagitor si site-ul si applicatia e inutila pentru utilizatori.

DanielaH
Moderator
@Jol, bun venit în Comunitate! Ai încercat să schimbi adresa de e-mail din My Orange și nu ai reișit? Ne spui, te rog, ce s-a întâmplat și ce anume te nemulțumește?

Jol
Începător
Nu pot schimba adresa de mail nici din applicatia orange pentru android, nici din pagina orange de mobil. Aceasi problema descrisa si in comentariile precedente.

DanielaH
Moderator
@Jol, nu ai posibilitatea să folosești varianta web (desktop/ laptop)? Într-adevăr, momentan nu este posibil din aplicația mobilă.