Pericolele incarcatoarelor

Miha_Z
#StarMember

Sunt aparate banale, dar mai puţin inofensive decât se crede. O asociaţie de protecţie a consumatorilor din Franţa a testat 20 de încărcătoare achiziționate în supermarketuri sau pe site-uri comerciale, la prețuri cuprinse între 1 euro și 35 de euro. După demontare, experţii au descoperit defecte de siguranță la mai mult de jumătate din produse.

Mai multe încărcătoare au fost slab protejate împotriva riscului de electrocutare, iar opt modele pot declanşa un incendiu din cauza unui scurtcircuit. Asociaţia Que Choisir recomandă evitarea modelelor expediate din China de către vânzătorii care lucrează pe piețele Amazon, Darty, Fnac, Cdiscount și altele. Printre cele opt cele mai periculoase încărcătoare testate, șase provin de la aceşti comercianţi. Aceste aparate sunt alcătuite din multe elemente electronice standardizate care necesită o asamblare riguroasă.Calitatea plasticului utilizat este, de asemenea, esențială. S-a constatat că doar 4 modele respectă reglementările în ceea ce privește marcajul și siguranța electrică iar 5 au defecte minore . Mai alarmant, 11 din cele 20 de modele testate prezintă deficiențe grave sau sunt chiar periculoase. Din ultima categorie fac parte Zinniaya XD35704 (ZinFRaya pe Amazon, 0,19 €), A1400 (Top4pc pe Fnac, 4,99 €) sau COMOMINGO XD35703 (JKen pe Amazon, 13,99 €). Din grupa “defecte minore” au fost identificate mărcile Apple AR1400 (25 €), Re-Load RL (3,99 €), în timp ce referinţele sunt Samsung EP (32, 99 €), Homeday X-Pert (5 €) şi Tekmee (3,99 €). Încărcătoarele Samsung şi Apple, cele mai vândute pe piaţa franceză, au fost considerate drept cele mai sigure.

https://www.national.ro/news/pericolele-incarcatoarelor-pentru-smartphone-uri-677759.html/#ixzz6BvbLpNEN

National

Daca vi s-a stricat incarcatorul si sunteti nevoiti sa achizitionati altul, luati unul la intamplare sau urmariti anumite caracteristici si marci?

1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Intotdeauna aleg incarcatoare si cabluri originale. Chiar daca sunt mai scumpe isi fac treaba foarte bine. Si un incarcator prost iti poate deteriora telefonul nu doar cablul. Cei care contrafac incarcatoare nu mai pun filtre de intrare iesire,astfel pot aparea variatii de tensiune,iti incinge telefonul si poate lua chiar foc ori iti deterioreaza din componente. Sa stiti ca nu degeaba au pus pe telefoane softuri de recunoastere a accesoriilor. Este pur si simplu pentru protectia noastra si a telefoanelor noastre. Durata de viata a bateriei se duce si din cauza incarcarii telefonului cu incarcatoare noname,la care am putea sa adaugam si propria noastra siguranta.

31 Răspunsuri 31

Ascary
Campion certificat
Intotdeauna aleg incarcatoare si cabluri originale. Chiar daca sunt mai scumpe isi fac treaba foarte bine. Si un incarcator prost iti poate deteriora telefonul nu doar cablul. Cei care contrafac incarcatoare nu mai pun filtre de intrare iesire,astfel pot aparea variatii de tensiune,iti incinge telefonul si poate lua chiar foc ori iti deterioreaza din componente. Sa stiti ca nu degeaba au pus pe telefoane softuri de recunoastere a accesoriilor. Este pur si simplu pentru protectia noastra si a telefoanelor noastre. Durata de viata a bateriei se duce si din cauza incarcarii telefonului cu incarcatoare noname,la care am putea sa adaugam si propria noastra siguranta.

Jay
Campion certificat
Eu, intai caut la Orange.. indiferent de ce accesoriu am nevoie.. asa m-am obișnuit :)... in primul rand pe site si apoi intreb în magazinul fizic.. Încărcătorul este unul dintre accesoriile care, cred ca trebuie achiziționate originale, pentru a evita, pentru o economie pe care crezi c-o faci, să plângi dupa telefon, tableta, laptop, etc.. Interesanta testarea.. Indiferent de scopul ei, e bine ca se fac astfel de teste, mi-ar plăcea să aud că se fac si la noi, ca exista interes pentru produsele locale, dar, ca sunt si facute calitativ.. Conform unei zicale, pe care, recunosc, nu stiu cine a zis-o prima dată.. "suntem prea săraci, să cumpărăm lucruri ieftine"... s-ar putea sa te coste mult mai mult decat economia pe care ai facut-o comparând orice in locul a ce ar trebui..

Florin_D
Cunoscător certificat
Cel mai bine folosim incarcatoarele originale! Asa recomanda si producatorii! Eu asta fac de cand am experimentat incarcarea unui telefon cu un alt incarcator decat cel original! Bateria acelui telefon a cedat foarte repde al modul ca bateria, dupa aproximativ 6 luni de utilizare, nu mai tinea decat jumatate din timpul initial.

Anonim
Neaplicabil
Recomandarea tuturor producătorilor este de a folosi încărcătoarele și cablurile din cutia telefonului. Mulți le pierd, le uită sau cine știe ce mai fac cu ele (n-am să înțeleg cum reușesc) și apelează la înlocuirea lor cu altele ieftine și evident proaste și periculoase.

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu la samsung galaxy S8 am folosit doar incarcatorul original atat prin cablu dar si cel wireless primit in pachetul cand am cumparat telefonul, incarcator pe care il am si acum sipe care inca il folosesc dar la noul telefon Note 10+ Am observat o chestie in schimb ca acest incarcator wireless cu incarcatorul de la note cel de 25w conectat, nu incarca rapid wireless, dar daca conectez incarcatorul sotiei de la a50 am incarcare wireless rapida! Foarte posibil ca incarcatorul wireless sa nu functioneze cu incarcatoare de la samsung mai puternice de 15w!

teacher_
#StarMember
Eu mai folosesc și încărcătoare de pe AliExpress, dar inca nu am avut probleme. Ce-i drept, curentul nu e același, tine mai puțin încărcat, dar probleme cu telefonul nu am avut. La tableta in schimb folosesc doar cablul original care a venit odată cu ea.

Vrajitoarea
Cunoscător
Am luat si la intamplare cand s-a defectat cablul, dar am observat ca de obicei nu functioneaza incarcarea rapida cu acelea, asa ca prefer originale

Miha_Z
#StarMember
@Florin D la Samsung Note 10+ este incarcator "Super fast charging", mai bine lasi deoparte incarcatorul wireless. Uneori mai incarc si eu S9+ cu acel incarcator, credeti ca ar putea sa-l afecteze? Mie imi place ca se incarca mai rapid.

Florin_D
Cunoscător certificat
@Miha Z incarcatorul wireless il folosesc noaptea pentru ca nu forteaza din punctul meu de vedere incarcarea bateriei, se incarca mai lent plus ca este incarcator de la samsung... ma gandesc ca este totusi compatibil! Momentan nu am avut probleme si prefer decat sa tin telefonul cablat toata noaptea, mai bine wireless, se incarca in timp dublu si e mai ok cred!

Jay
Campion certificat
Si eu cred ca e bine, din cand in cand, să nu se incarce fulger.. Mai mănânci si pe fugă, dar, parca te simti mai bine cand mănânci în ritmul tau.. 😄

Ascary
Campion certificat
Miha Z cica nu ar fi prea ok sa tii incarcatorul doar pe incarcare rapida ca ar afecta bateria. Cred ca-i un mit fiindca eu tin incarcatorul doar pe incarcare rapida si n-am observat vreo modoficare in statusul de viata al bateriei :). Poate ar fi bine totusi sa facem si cum spune Jay, adica sa-l lasam sa "mănânce linistit" din cand in cand 🙂

Miha_Z
#StarMember
@Ascary daca la mobilul meu incarcatorul este fast charging si sotul are la mobilul lui super fast charging, conform recomandarii ar trebui sa cumparam si "incarcator normal"???? 🙂

Ascary
Campion certificat
Nu Miha,incarcarea normala se seteaza din telefon: setari-decive care- battery- si acolo ai doua optiuni, cable fast charging si wireless fast chargingg. Le bifezi sau debifezi in functie de cum doresti sa ti se incarce telefonul

Miha_Z
#StarMember
Am gasit. Nu stiam de aceasta varianta, am presupus ca se incarca in functie de tipul de incarcator folosit. Nu ca ar mai exista si in Setari varianta de alegere a metodei de incarcare a bateriei. Dar tot pe fast il las.Trebuie sa avem si motive ca sa ne mai schimbam mobilul. :))