Cum ne aparam de fraude prin intermediul mobilului?

Miha_Z
#StarMember
Pe langa metoda "accidentului", sarlatanii au mai gasit o alta varianta de a insela persoanele mai naive. Daca la prima metoda se axau pe persoanele in varsta, spunandu-le ca cineva din familie a patit un accident si le cerea bani pentru a-i ajuta, la noua metoda au in vizor adolescentii. Cunosc deja 2 cazuri petrecute in Braila prin care un tanar imbracat elegant si cu un telefon de ultima generatie merge la grupuri de tineri si-i roaga sa-i imprumute un mobil. Invoca faptul ca e din Buzau si a ramas fara baterie la mobil si trebuie sa ia legatura cu o cunostinta. Pentru a nu fi sceptici adolescentii ca ar ramane fara mobilul lor, cat timp telefoneaza le da telefonul lui. In acest timp el face un apel rapid si da cateva mesaje, cat sa incarce factura cu 30 Euro. :((
Alte metode de inselaciune mai sunt si apelurile de la anumite numere din strainatate, la care daca raspundem vom fi supra taxati. La fel si daca apelam noi acele numere dupa ce am primit doar un apel scurt.
Sunt doar cateva exemple de fraude, prin care unii incearca sa castige bani inseland oameni nevinovati.
Voi mai cunoasteti altele?
Consider ca facandu-le cunoscute este un pas de a ne proteja de ele. Ca sfat spuneti-le copiiilor sa nu instraineze mobilul nici macar amicilor si evitati sa raspundeti si sa apelati numere necunoscute.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Cat de inventivi sunt sarlatanii astia. Nu pot sa cred cât tupeu au. Sa las telefonul meu din mana? No way...indiferent de cat de apetisanta-i fata :) Cred ca am mai povestit pe undeva dar nu mai tin minte unde. Cineva mi-a cerut fix 3000 de lei pentru a plati nu știu ce impozit la o masina pe care o castigase prin extragere din partea Orange. Mi-a trebuit o jumatate de ora sa incerc sa o conving ca este o pacaleala, in final am sunat la relatii cu clientii si a vorbit cu operatoarea care i-a explicat cu subiect si predicat ca Orange nu cere niciodata bani pentru premiile castigate prin concursuri sau alte forme. S-a linistit apoi de tot mai tarziu cand asa-zisul "consultant" Orange care o tot suna sa puna banii intr-un cont fiindca pierde masina a injurat-o si si-a inchis telefonul. Vulnerabili la astfel de inselatorii sunt batranii si oamenii cu mai putina educatie. Sa-i ajutam daca cumva mirosim ceva sau ni se solicita ajutorul. Sunt bani truditi cu greu si este strigator la cer ca acestia sa ajunga in buzunarele unor ticăloși. Consider ca legea privind achizitiile prepay doar cu actul de identitate este una buna in conditiile in care astfel de inselatorii sunt tot mai dese.

20 Răspunsuri 20

Jay
Campion certificat
Foarte bune sfaturi.. Mi s-a întâmplat sa-mi ceara o pustoaica telefonul sa formeze pe numărul ei ca nu stie unde si-a pierdut telefonul.. Eu i-am spus sa-mi spuna numarul ca sunt eu.. Numărul respectiv era închis.. In general sunt foarte circumspectă.. adică, vreau sa ajut, nu sa ma tepuiesc singură.. Asta este sfatul meu, ajuta in masura in care poti, dar, nu pierde obiectivul din vedere.. Din pacate, oamenii au devenit foarte inventivi cand e vorba de bani nemunciti.. Este bine sa fii prevăzător si sa eviți să cazi in capcane despre care ai auzit.. Sa nu mergi pe sistemul ca tie nu ti se poate intampla.. Sunt din ce in ce mai multi care incearca sa câștige bani in modul asta, prin înșelătorii si din ce in ce mai multi oameni patiti.. Pe mama a sunat-o acum cativa ani pe fix, cand inca mai raspundea cineva la fix :D, si incerca sa-i spuna ceva in genul povestii cu accidentul, dar, deja auzise de fazele astea, i-a zis vreo doua si i-a inchs.. Acesti oameni merita sa fie facuti vedete.. Sa povestim despre ei cu cat mai multe informatii avem la indemana.. Nu dam parole, nu achitam taxe pentru premii la concursuri la concursuri la care n-am participat, nu incarcam cartele pentru necunoscuti, nu dam un bun personal din mana unor necunoscuti, nu raspundem si nu sunam la numere ciudate cu prefixe din tari unde n-avem rude, daca ar fi cineva cunoscut, ne-ar putea anunta cumva de acest apel, ca variante sunt..

Ascary
Campion certificat
Cat de inventivi sunt sarlatanii astia. Nu pot sa cred cât tupeu au. Sa las telefonul meu din mana? No way...indiferent de cat de apetisanta-i fata :) Cred ca am mai povestit pe undeva dar nu mai tin minte unde. Cineva mi-a cerut fix 3000 de lei pentru a plati nu știu ce impozit la o masina pe care o castigase prin extragere din partea Orange. Mi-a trebuit o jumatate de ora sa incerc sa o conving ca este o pacaleala, in final am sunat la relatii cu clientii si a vorbit cu operatoarea care i-a explicat cu subiect si predicat ca Orange nu cere niciodata bani pentru premiile castigate prin concursuri sau alte forme. S-a linistit apoi de tot mai tarziu cand asa-zisul "consultant" Orange care o tot suna sa puna banii intr-un cont fiindca pierde masina a injurat-o si si-a inchis telefonul. Vulnerabili la astfel de inselatorii sunt batranii si oamenii cu mai putina educatie. Sa-i ajutam daca cumva mirosim ceva sau ni se solicita ajutorul. Sunt bani truditi cu greu si este strigator la cer ca acestia sa ajunga in buzunarele unor ticăloși. Consider ca legea privind achizitiile prepay doar cu actul de identitate este una buna in conditiile in care astfel de inselatorii sunt tot mai dese.

Miha_Z
#StarMember
Au mult tupeu @Ascary si uite asa se imbogatesc pe seama unor oameni nevinovati si uneori si amarati care se imprumuta pentru a-si sti in siguranta apropiatii. Cand am auzit acele intamplari prima grija a fost sa-mi anunt nepotul, care la randul lui sa anunte alti adolescenti. Daca putem ajuta si cu un sfat in astfel de situatii sunt mai mult decat bine venite.

Vio73
#StarMember
Mai sunt și altele. Pe mine m-a sunat unul acum câțiva ani, care spunea că e de la Orange și-mi dă nu știu ce ofertă. Am acceptat să stau de vorbă cu el pentru că, întâmplător, chiar cerusem nu știu ce ofertă cu vreo câteva zile înainte. Acesta, foarte abil, mă dusese în meniul telefonului să-i încarc prepay-ul. M-am prins și i-am zis că Orange nu cere parole, pentru că nu are voie și mi-a zis imediat ,,O zi bună!" și mi-a închis. De atunci, când mai mă sună cineva cu ,,oferte", îi întreb tot felul de chestii înainte.

Ascary
Campion certificat
Si au ăstia un stil ca zici ca-i intr-adevar consultant al unei companii de telefonie mobila. Cred ca se pregatesc bine inainte. Este amuzant, insa cand te gandesti la scopul lor situatia devine tragica.

Vio73
#StarMember
Ciudat este că știa câte abonamente am, ce valoare au și multe detalii. Nu știu cum de nu știa și ce-i trebuia (parola), că să-mi dea o daună puternică.

Anonim
Neaplicabil
Trebuie să "căști ochii" la cine te sună, la ce aplicații instalezi, la ce permisiuni ți se cer. Neatenția de obicei se plătește.

Florin_D
Cunoscător certificat
Sa va povestesc o chestie care s-a intamplat aseara! Stand frumos cu sotia la televizor, undeva pe la ora 21, sotia mea a primit un apel de la un numar de Romania. A raspuns si a dat pe speacker :)! Din difuzor a inceput sa se auda: "Te rog frumos sa nu imi mai suni iubitul... I-am verificat telefonul si are o gramada de apeluri si mesaje de la numarul tau....Lasa-l in pace... Este luat!" M-am uitat lung la sotie si m-a bufnit rasul! Voi ce credeti ca a fost asta!? Sotia imi spunea ca suna a inregistrare si ca ori cineva se tine de glume, ori o tentativa de frauda!

Ascary
Campion certificat
Nu stiu ce sa zic Florine,daca a fost apel fals sau nu... 🙂

Florin_D
Cunoscător certificat
:)) nici eu nu am de unde sa stiu, sa speram doar ca nu o sa avem vre-o surpriza in costcontrol! Per total a fost o faza amuzanta din punctul meu de vedere!

Jay
Campion certificat
@Florin, o faza din asta am patit si eu, dar a trecut ceva timp de atunci :))).. M-a sunat o tipa sa ma intrebe de ce l-am sunat pe sotul ei si i-am spus sa mai verifice ca n-a vazut bine.. Eu n-am sunat si nici altcineva n-a avut acces la telefonul meu.. Poate fi o gluma, ca nah, pe unii atat ii duce, sau poate fi cineva intr-o situatie de genul asta si sa fi notat gresit numarul.. o cifra gresita e suficient..

Miha_Z
#StarMember
@Florin D la ce ai relatat tu este vorba de un santaj emotional. Se incearca intimidarea persoanelor mai emotive tot pentru obtinerea unui castig. Formeaza numere la intamplare si daca raspund femei aplica testul relatat de tine. Daca au noroc si da peste o femeie cu un barbat posesiv si credul la astfel de siretlicuri, chiar pot obtine bani santajand pentru a inceta cu apelurile.

TheSpecialist
Maestru
Exact acestea sunt motivele pentru care susțin vehement cumpărarea cartelelor PrePay cu un act de identitate, și înregistrarea lor în sistem. Cei care se opun clar au ceva de ascuns sau au "planuri mărețe".

Florin_D
Cunoscător certificat
:))) Sincer pe mine m-a amuzat maxim ce am auzit... ba mai mult! am glumit si pe seama sotiei... "Ce faci draga mea? Ti-ai gasit amant? Nu ti-am zis sa nu suni asa des omu' ca are sotie!?" Evident razand 🙂 i-am mai spus ca pe viitor cand isi mai face amant, sa-si ia un numar de telefon pe care sa nu-l foloseasca acasa :))) Ce naiba... S-o invat eu sa se ascunda!? Deci in primul rand pe mine nu m-a afectat si nici nu am picat in plasa asta mai ales ca a mea sotie a avut prezenta de spirit si a dat telefonul sa aud si eu... ne-am amuzat teribil pe seama acelui apel, desi a mea sotie s-a speriat putin sa nu fie o chestie sa te trezesti cu cost suplimentar!