Vreau să mă abonez la Orange TV

georgemar918
Junior entuziast
Momentan Orange folosește infrastructura Telekom pentru cablu, iar VH1 Classic și Iconcerts sunt disponibile în zona mea. Însă am văzut că operatorul a început să își dezvolte propria rețea de fibră (un lucru bun, dacă ar include și aceste canale). Întrebarea mea: cum îi pot cere să includă aceste canale, am șanse de izbândă? Cealaltă întrebare... în cât timp estimați că vor reuși să își construiască rețeaua proprie de fibră în București? Vă mulțumesc, sper că nu am fost total offtopic.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
@Georgemar918, nu ii poti cere tu niste programe in mod special, daca operatorul nu le are în grila, însă, daca sunt programe dorite (de exemplu, poti vedea in comunitate subiectele gen discovery sau eurosport), pe care nu le au, ma gandesc ca vor analiza astfel de situații si, în funcție de concluzie își vor îmbogăți grila de programe.. Pentru a vedea ce alte subiecte au mai fost privitoare la grila Orange TV, poti cauta in bara de mai sus "cauta in comunitate" scriind 1-2 cuvinte cheie sau in lista cu cele mai vizualizate subiecte.. se pare ca acest gen de subiect este foarte dezbătut aici.. In privinta estimării, cred ca numai operatorul poate estima, el având si toate informatiile necesare pentru a putea face o astfel de estimare.. Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta întrebărilor, daca sunt despre produse Orange sau despre tehnologie si nu găsești alt subiect in comunitate in care sa găsești raspuns la intrebarea ta, întrebi.. :) Bun venit în comunitate!..

28 Răspunsuri 28

Jay
Campion certificat
@Georgemar918, nu ii poti cere tu niste programe in mod special, daca operatorul nu le are în grila, însă, daca sunt programe dorite (de exemplu, poti vedea in comunitate subiectele gen discovery sau eurosport), pe care nu le au, ma gandesc ca vor analiza astfel de situații si, în funcție de concluzie își vor îmbogăți grila de programe.. Pentru a vedea ce alte subiecte au mai fost privitoare la grila Orange TV, poti cauta in bara de mai sus "cauta in comunitate" scriind 1-2 cuvinte cheie sau in lista cu cele mai vizualizate subiecte.. se pare ca acest gen de subiect este foarte dezbătut aici.. In privinta estimării, cred ca numai operatorul poate estima, el având si toate informatiile necesare pentru a putea face o astfel de estimare.. Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta întrebărilor, daca sunt despre produse Orange sau despre tehnologie si nu găsești alt subiect in comunitate in care sa găsești raspuns la intrebarea ta, întrebi.. :) Bun venit în comunitate!..

teacher_
#StarMember
Salut! Poți face o solicitare la serviciul clienți, atât prin apel, cât și pe mail in care sa le spui dorințele tale referitoare la VH1. Mai departe, se vor ocupa ei de asta. Eu sunt sigur că vor incerca sa țină seama de toate dorințele clienților. Iar din ce știu eu, s-a început implementarea propriei rețele de fibra tocmai în București, dar nu am reținut în ce sectoare sau cartiere. Poți face o cerere și în sensul asta, și te vor informa cei de la departamentul tehnic despre stadiul in care se afla, și în cat timp poți beneficia tu de serviciile lor.

Vio73
#StarMember
Se pot cere, dar va dura ceva timp să se implementeze, dacă mai sunt doritori. Mi-aduc aminte că prin 2013, la înființarea serviciului Orange TV satelit, ceream anumite programe pe Forumul Softpedia și până la urmă, multe dintre ele au fost introduse. Succes!

TheSpecialist
Maestru
Cea mai buna varianta momentan e sa optezi pt televiziunea prin satelit de la Orange, din mai multe motive printre care : calitatea impecabila a transmisiei, disponibilitatea programelor care nu este influențată de infrastructura Telekom. Ulterior, te poți muta pe fibra proprie Orange fără probleme.

Ascary
Campion certificat
Salut George si bine ai venit pe comunitate. Intrebarile tale nu sunt deloc off topic si sunt foarte pertinente. Este greu de estimat in cat timp va dezvolta Orange toata reteaua de fibra in Bucuresti. Cred ca asta depinde de multe aspecte:aprobari de la primarii,posibilitatea demararii lucrararilor in functie de libertatea fizica de a le face fiindca trebuie sa se tina cont ca traseele sa nu impiedice alte lucrari sau obiective. Cred ca daca acestea s-ar face pe un teren viran ar merge foarte rapid insa cum stim ca stau lucrurile in Bucuresti,aceste lucrari ar putea dura si cativa ani. Pe de alta parte,referitor la introducerea anumitor canale tv,daca ai solicita doar singur sansele de izbanda ar fi minime,cum insa cred ca ai observat si pe alte topicuri ne strangem din ce in ce mai multi si cred ca in cele din urma Orange va fi obligat sa tina cont si de sugestiile noastre chiar daca introducerea canalelor i-ar costa mai mult. Te mai asteptam si cu alte intrebari-sugestii privind serviciile Orange si de ce nu,cam tot ce tine de tehnologie. Toate cele bune 🙂

Gianni
Cunoscător certificat
@Georgemar918 bine ai venit în comunitate.In legătură cu fibra optică in București cred că mai ai de așteptat .Probabil în unele zone Orange a început împlementarea FO dar cum la noi aprobările durează din cauza birocrației și lucrările înaintează foarte încet.Pentru început poți să folosești televiziunea prin satelit de la Orange care este de o calitate ireproșabilă.Succes și te așteptăm în continuare cu alte întrebări.O seară plăcută:)

Razvan
#StarMember
În București este mai greu prin DTH, poate omul nu are vizibilitate directa la satelit. Doar departamentul tehnic de la Orange poate comunica o dată estimativă de implementare a serviciilor de cablu TV și internet prin FO.

Vio73
#StarMember
Dacă are vizibilitate la satelit, este cam cea mai bună soluție în raportul calitate-preț!

Gianni
Cunoscător certificat
Cu antena ai calitate cît condițile atmosferice sunt bune.cu FO nu am prea avut probleme de calitate a internetului in ultima perioadă. Atunci cînd calitatea este bună nu mai contează ca dai 1€ în plus/minus

Vio73
#StarMember
Depinde unde o instalezi și cât de rele sunt condițiile meteo. Dacă plouă cu găleata, da, ai probleme. Dar cât timp pe an se întâmplă asta? Dar la tv satelit nu ai defecțiuni ca la cablu! Dacă le pui cap la cap, s-ar putea să constați că nu e de colea, ținând cont și de grila tv!

georgemar918
Junior entuziast
Vă mulțumesc pentru primire și pentru răspunsuri! Sper să adauge și în grilă proprie canale de genul Fashion Tv, Iconcerts și Vh1 classic. Acolo unde are infrastructură comună cu Telekom aceste posturi există. Cred că o grilă bogată atrage mai mulți oameni către serviciile Orange. Vedem pe viitor cum vor fi dezvoltate serviciile 🙂

Ascary
Campion certificat
Cu placere George si te mai asteptam cu alte intrebari si sa gasim raspunsuri impreuna 🙂

Vio73
#StarMember
Sunt multe canale care se cer pe aici și pe alte forumuri, dar le vor introduce sau nu, în funcție de numărul de doritori, de disponibilitate, preț, etc.

Ascary
Campion certificat
Asteptam sa le bage. Este si in beneficiul Orange, nu numai al clientilor. O grila diversificata atrage clientii, o grila săracă ii indeparteaza.