Cum recunosti un telefon rezistent la apa?

Jay
Campion certificat
Am auzit din ce in ce mai des despre rezistenta la apa a dispozitivelor smartphone si, ma intrebam, daca vrei sa achizitionezi un astfel de telefon, de unde stii ca este intr-adevar rezistent, cum iti dai seama, ce caracterisitici ar trebui sa urmaresti? Chiar sunt rezistente la apa aceste dispozitive? Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Da, Jay, chiar sunt rezistente. Eu am scapat in apa din barcă un astfel de telefon. Canalul avea vreo 2 metri adancime. L-am scos si mergea fara probleme. Inainte foloseam huse cu inchidere etanșă sau punga din plastic :)) fiindca lucrand pe apa le stropesc sau chiar le mai scap in apa din cand in cand. Este buna aceasta certificare si o gasesti, daca are in specificatiile telefonului. In ultimul timp si in marea lor majoritate, telefoanele high-end au aceasta certificare. Ea este data pentru apele curate, de la robinet. Il mai poti stropi si cu alte lichide insa accidental si il stergi repede fiindca garniturile, cum am mai zis, nu sunt rezistente la toate lichidele ci doar la apa curata. Apa curata dar fierbinte iar este de evitat pentru ca slabesc adezivii capacelor. Alcoolul din rachiu :)) poate afecta garniturile. Asa ca trebuie sa fim totusi atenti si sa nu ne bazam pe certificare pentru a face demonstratii de rezistenta. Ca se intampla un accident sau ne prinde o ploaie, e altceva si telefoanele cu certificare sunt protejate. "IP67 si IP68 sunt doua cifre si doua numere in dreptul fiecarui standard.Primul numar reprezinta protectiea impotriva corpurilor straine.0– Fara standard1– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥50 mm2– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥12,5 mm3– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥2,5 mm4– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥1 mm5– Protectie contra prafuluii și a altor reziduri microscopice6– Protectie completa contra prafuluiAl doilea numar arata cat de bine este protejat impotriva umiditatii.0- Fara nicio protecție impotriva apei1- Protectie contra condensului2- Protectie contra picaurilor de apa cu înclinație de 15°3- Protectie contra apei pulverizate cu înclinație de 60°4- Protectie contra apei pulverizate cu orice inclinație5- Protectie contra jeturilor de apa cu orice inclinație6- Protectie contra jeturilor de apa puternice și averselor7- Protectie impotriva efectelor imersiei temporare, pana la 1m adancime, dar nu mai mult de 30 minute8: Protectie impotriva scufundarii permanente, dar numai pana la 4m adancime. Mai trebuie insa lamurit un lucru. Toate aceste specificatii atribuite de Comisia Electrotehnica Internaționala se refera numai la apa proaspata. Nu exista garantia ca un telefon scufundat in alte lichide va avea acelasi grad de protectie." Mai multe amanunte in link: https://www.androidro.ro/inseamna-ip67-ip68-diferente-sunt-intre-ele/

20 Răspunsuri 20

Razvan
#StarMember
Bună! Ca un telefon să fie rezistent la praf și apă trebuie să aibă trecut în caracteristici proprietățile IP 67 și IP 68. Ele sunt rezistente la apă pentru stat în apă maxim 30 de minute și o adâncime de 0,5-1,00m, cum ar fi la mare. De preferat ar fi, ca apa sa nu fie sărată.

teacher_
#StarMember
Cred că nu ar strica să publice cineva aici toate mediile la care sunt rezistente telefoanele...adică ce înseamnă IP...67 de exemplu, și să fie o lista, cu cate categorii sunt...

Ascary
Campion certificat
Da, Jay, chiar sunt rezistente. Eu am scapat in apa din barcă un astfel de telefon. Canalul avea vreo 2 metri adancime. L-am scos si mergea fara probleme. Inainte foloseam huse cu inchidere etanșă sau punga din plastic :)) fiindca lucrand pe apa le stropesc sau chiar le mai scap in apa din cand in cand. Este buna aceasta certificare si o gasesti, daca are in specificatiile telefonului. In ultimul timp si in marea lor majoritate, telefoanele high-end au aceasta certificare. Ea este data pentru apele curate, de la robinet. Il mai poti stropi si cu alte lichide insa accidental si il stergi repede fiindca garniturile, cum am mai zis, nu sunt rezistente la toate lichidele ci doar la apa curata. Apa curata dar fierbinte iar este de evitat pentru ca slabesc adezivii capacelor. Alcoolul din rachiu :)) poate afecta garniturile. Asa ca trebuie sa fim totusi atenti si sa nu ne bazam pe certificare pentru a face demonstratii de rezistenta. Ca se intampla un accident sau ne prinde o ploaie, e altceva si telefoanele cu certificare sunt protejate. "IP67 si IP68 sunt doua cifre si doua numere in dreptul fiecarui standard.Primul numar reprezinta protectiea impotriva corpurilor straine.0– Fara standard1– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥50 mm2– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥12,5 mm3– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥2,5 mm4– Protectie impotriva corpurilor solide straine cu diametrul ≥1 mm5– Protectie contra prafuluii și a altor reziduri microscopice6– Protectie completa contra prafuluiAl doilea numar arata cat de bine este protejat impotriva umiditatii.0- Fara nicio protecție impotriva apei1- Protectie contra condensului2- Protectie contra picaurilor de apa cu înclinație de 15°3- Protectie contra apei pulverizate cu înclinație de 60°4- Protectie contra apei pulverizate cu orice inclinație5- Protectie contra jeturilor de apa cu orice inclinație6- Protectie contra jeturilor de apa puternice și averselor7- Protectie impotriva efectelor imersiei temporare, pana la 1m adancime, dar nu mai mult de 30 minute8: Protectie impotriva scufundarii permanente, dar numai pana la 4m adancime. Mai trebuie insa lamurit un lucru. Toate aceste specificatii atribuite de Comisia Electrotehnica Internaționala se refera numai la apa proaspata. Nu exista garantia ca un telefon scufundat in alte lichide va avea acelasi grad de protectie." Mai multe amanunte in link: https://www.androidro.ro/inseamna-ip67-ip68-diferente-sunt-intre-ele/

eda2k
Cunoscător

Salut,

Unele smartphones au cod IP (Ingress Protection). Prima cifra se referă la particulele solide (praf) iar a doua cifră se referă la lichide.

În general, pentru smartphone-uri se utilizează IP 67 sau IP 68.

Asta înseamnă:

- 6 - dust-tight;

- 7 - water immersion până la cel mult 1 metru;

sau

- 8 - water immersion până la 1 metru sau după (în general 1,5m).

Info :

https://en.m.wikipedia.org/wiki/IP_Code

De asemenea, unele smartphone-uri LG au și certificare militara MIL-STD-810G - protecție la șocuri mecanice.

Miha_Z
#StarMember
Jay cel mai bine ca sa ai siguranta 100% ca e rezistent la apa, ar fi sa-l introduci chiar tu in apa. Daca ulterior inca mai merge a trecut testul, daca nu incearca cu alt telefon. :))) Acum sa fiu serioasa, trebuie sa gasesti trecut la caracteristici proprietatile IP 67 si IP 68.

Vio73
#StarMember
Trebuie căutat pe site-urile dedicate, inclusiv pe cel al producătorului, și dacă acolo spune că are aceste caracteristici, atunci e ok.

Ascary
Campion certificat
Eu cred ca este buna aceasta certificare. Iti protejeaza oricum telefonul. Față de asa-zisul Gorilla Galss care este asa de ochii lumii unde ecranul oricum se sparge indiferent de versiune,certificarea IP 67-68 este reală.

TheSpecialist
Maestru
@Jay, specificațiile respective sunt orientative. Vrei sa vezi cu adevărat ce telefon rezista mai bine la apa? Alege un model care îți place și cauta-l pe YouTube. O sa găsești suficienți flăcăi care se plictisesc și testează tot felul de telefoane în tot felul de condiții extreme. Acolo mi se pare ca vei găsi cele mai elocvente teste la apa, praf, bătut cuie, etc.

Ascary
Campion certificat
Si totusi nu stiu cum fac baietii aia cand dau cu ciocanul in ecran sau arunca telefonul de la etaj si nu are nimic,fiindca daca eu scap telefonul de la juma' de metru mi se fisureaza geamul :)))

TheSpecialist
Maestru
Asta am pățit și eu cu un S8+, l-am făcut praf din 2 căzături, de m-am jurat ca nu îmi mai iau telefoane cu ecran curb. În schimb, Huawei ul, am dat cu el de pământ din toate pozițiile, cred ca de cel puțin 15-20 ori l-am scăpat și nu are absolut nimic. Evident are folie și husa.

Ascary
Campion certificat
Uite ca Huaweiul mai are o calitate,aceea de a fi rezistent la socuri. Partea radio si bateria erau atuurile Huaweiului despre care stiam,la care se adauga asta de care zici tu. Si eu am ciobit aproape toate Samsungurile si cu toate astea ma incapatanez sa nu le pun folie sau sticla pe ecran.

TheSpecialist
Maestru
Și mie îmi plac cum arata "nud", dar prețuiesc mai mult integritatea lor, asa ca le imbrobodesc cu huse bune și folii pe măsură. Si Huawei da, mi-a întrecut așteptările. Urmează sa iau și Smartwatch-ul de la ei, sa vad cum se prezintă.

Ascary
Campion certificat
Dupa ce iti iei smartwatchul Huawei sa ne spui ce poate :). Nu am prea vazut prezentari ale ceasului chinezesc pe comunitate. Ar merita un topic dedicat. Eu cred ca se prezinta la fel de bine ca si telefoanele lor,doar ca nu sunt inca prea populare,dar vor deveni cu siguranță.

TheSpecialist
Maestru
Săptămâna viitoare ar trebui sa pun mana pe el, sau mai bine zis pe el pe mana, o sa revin ulterior cu impresii.