Top 100 cele mai vulnerabile parole in 2019

FaraUnID
Campion certificat

In primele sase luni ale anului 2019, mai mult de 4 miliarde de date personale au fost expuse in scurgeri de date. Pe 4 decembrie, un expert in securitate a descoperit o baza de date neprotejata cu peste 1 miliard de parole, scrie Forbes.

Cercetatorii de la NordPass, o platforma de gestionare a parolelor, au creat lista celor mai folosite si vulnerabile parole, pornind de la o baza de date de 500 de milioane de parole ce au ajuns pe Internet in urma scurgerilor de date din 2019.

Top 3 cele mai folosite parole - cu 6.348.704 de conturi - sunt extrem de vulnerabile si usor de prezis. Pe lista se afla insa si parole surprinzatoare, un detaliu ingrijorator.

Hackerii pot accesa conturile prin folosirea celor mai folosite parole, precum si a cuvintelor din dictionar. Daca folosesti aceeasi parole pentru mai multe platforme si servicii, risti ca cineva sa iti acceseze datele cu usurinta.

Potrivit raportului NordPass, cele mai vulnerabile parole de pe planeta sunt:

test1

password

zinch

g_czechout

asdf

qwerty

Aa123456.

iloveyou

abc123

dubsmash

test

princess

qwertyuiop

sunshine

BvtTest123

ashley

password1

monkey

livetest

soccer

charlie

asdfghjkl

family

michael

football

baseball

q1w2e3r4t5y6

nicole

jessica

purple

shadow

hannah

chocolate

michelle

daniel

maggie

qwerty123

hello

jordan

tigger

superman

summer

1q2w3e4r5t

fitness

bailey

zxcvbnm

fuckyou

buster

butterfly

dragon

jennifer

amanda

justin

cookie

basketball

shopping

pepper

joshua

hunter

ginger

matthew

abcd1234

taylor

samantha

whatever

andrew

1qaz2wsx3edc

thomas

jasmine

animoto

madison

flower

Password

maria

babygirl

lovely

sophie

Chegg123

Sursa 1 - https://www.digi-world.tv/stiri/digital-tech/top-100-cele-mai-vulnerabile-parole-in-2019-ce-combinatii-pot-fi-sparte-cu-usurinta-de-hackeri-27136

Sursa 2 - https://www.forbes.com/sites/daveywinder/2019/12/14/ranked-the-worlds-100-worst-passwords/#2ae44ef269b4

18 Răspunsuri 18

Miha_Z
#StarMember
Sunt cateva parole in lista :))) De aceea anumite site-uri au impus minim 8 caractere si sa respecte 3 caracteristici obligatorii: litera mare, cifre si un caracter special. Ca sa fie cat mai greu de ghicit parolele.

FaraUnID
Campion certificat
La un moment dat un grup de hackeri a reusit sa sparga conturile de social media ale lui Zuckerberg si, din mesajele postate de acestia, parola utilizata de Zuckerberg era "yesyesyes". Morala: Degeaba esti o industrie de zeci sau sute de miliarde de dolari daca iti cam curge din gura .... inteligenta.

teacher_
#StarMember
Din fericire nu am nici o parola din lista 🙂 nici nu cred că o să folosesc vreodată 12345, sau adiacente.

FaraUnID
Campion certificat
Pe la inceputul anilor 2000 am detinut, impreuna cu un amic, o platforma de socializare si infotainment destul de bine cotata la vremea respectiva, cu toate ca tehnologiile web din acea perioada nu erau cele de astazi, iar internetul pe mobil parea ceva din zona SF. Foarte multi, extrem, extrem de multi utilizatori inregistrati ai platformei respective utilizau parole de tipul 12345 , acbde , test123. Desi sistematic le trimiteam notificari prin care recomandam securizarea conturilor prin selectarea unor parole complexe formate din minim 6 caractere..... tot la test1234 ramaneau.

teacher_
#StarMember
Yahoo messenger cumva? 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Nu, era vorba de un site web găzduit în România și pe un domeniu web de nivel TLD, propriu. O platforma ce ingloba chat, forum, jocuri, horoscop, bancuri, meteo, etc. Fiind administrator, aveam acces deplin în baza de date și putem vedea parolele.

eda2k
Cunoscător
Această știre îmi aduce aminte de un script ce verifica logarea utilizatorului root, admin sau user prin ssh ... ☺

Jay
Campion certificat
Mereu mi-au placut parolele complicate, deci, nimic din lista pentru mine.. Asa am reusit sa pierd o adresa de mail ☺... nici eu nu mi-am mai amintit parola :)))

Vio73
#StarMember
Nu figurez printre acestea simple, dar sunt convins că un hacker desăvârșit identifică orice parolă. Sigur, dacă are și interes!

Anonim
Neaplicabil
Dintotdeauna am avut parole puternice (m-am sfătuit un prieten IT-ist cum să le concep). Toate parolele mele au două litere mari, un semn (exemplu:$ & sau #) și câteva cifre. Mă mir că le țin minte :))))

Ascary
Campion certificat
FaraUnID, ce fel de site web mai era si asta daca tu ca admin vedeai parolele? Pe bune? Cu alte cuvinte puteai intra in contul fiecarui utilizator si sa-i vezi preferintele, mesajele private, documente etc. Phuu si mai erai oripilat ca nu stiu cine colecteaza nu stiu ce date, dar tu ce faceai? Intrai de-a dreptul in viata privata a fiecarui utilizator :))) Asa cevaaa...eu unul nu prea m-as lauda cu asta. Ori nu stiai ca necunoasterea parolelor de catre admin e reglementata de certificarile ISO ? Ciudata treaba...

FaraUnID
Campion certificat
In calitate de Proprietar sau Administrator al unui site ai acces complet pe tot ceea ce inseamna fisiere, server FTP, server e-mail, server baza de date, etc. Asa a fost, asa este si asa va fi de acum incolo. Aceste lucruri sunt absolut firesti si normale pentru dezvoltari ulterioare, imbunatatiri aduse script-ului, actualizari si pentru protejarea proprietatii intelectuale. Aceste aspecte erau specificate cu subiect si predicat in sectiunea ToS si Confidentialitate din cadrul acelui site. Adica exista o informare a utilizatorului cu privire la aceste aspecte. Plus ca exista si o autorizatie de operator de date cu caracter personal emisa de Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal. In momentul cand depui o solicitare in acest sens trebuie specificata site-ului, ce date colectezi, in ce scop, unde sunt stocate, pe ce perioada, cine are acces la ele, etc. In cazul unor incidente nefericite trebuie sa poti oferi autoritatilor anumite date de ordin tehnic in functie de solicitarile acestora. Ca sa poti oferi acele informatii trebuie sa ai control full asupra acelui site. Cat priveste parolele si mesajele de tip chat sau cele private, acestea erau criptate si nu le puteai vedea in clar, adica in plain text. Uite un exemplu banal: xsvSpBaJX/8Z6DNnLHvcWRS/VF57BDaE7w04ZOgx3eI= pentru multa lume este o insiruire de caractere ce nu spune mare lucru. Daca ai o cheie pentru decodare acelui carnat de caractere o sa vezi ca inseamna Catelus cu parul cret.

Ascary
Campion certificat
Multumim pentru precizari FaraUnID,nu stiam aceste aspecte.

Miha_Z
#StarMember
@FaraUnId este vorba de Euforia? Imi placea de acolo jocul Trivia.