Folositi Samsung Pay?

Ascary
Campion certificat

Am vazut ca Samsung a lansat si in Romania serviciul Samsung Pay. Desi cardurile si deviceurile sunt limitate (Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy S7 active, Galaxy S6, Galaxy S6 edge, Galaxy S6 edge+, Galaxy S6 active, Galaxy Note5) pare un serviciu destul de sigur si comod. Il folositi? Cum functioneaza?

Un link cu mai multe detalii:

https://www.visa.ro/plateste-cu-visa/featured-technologies/samsung-pay-consumatori.html

1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
@ascary informația este foarte veche si este greșită. ‎ Momentan Samsung Pay funcționează doar pe cardurile emise de unități bancare din următoarele tari: ‎ - Europe: France Italy Spain Sweden Switzerland Russia United Kingdom ‎ - Latin & North America and the Caribbean: Brazil Canada Mexico Puerto Rico USA ‎ - Asia-Pacific region: Australia China Hong Kong India Malaysia Singapore South Korea Taiwan Thailand Vietnam ‎ - Africa and Middle East: South Africa United Arab Emirates ‎ Iar mai jos este lista device-urilor suportate de Samsung Pay: ‎ - Smartphones: Galaxy Note10 | Note10+ Galaxy S10e, S10 and S10+ Galaxy Note9 Galaxy S9 and S9+ Galaxy Note8 Galaxy Note FE Galaxy S8 and S8+ Galaxy A50s (*Only NFC payment supported) Galaxy A30s (*Only NFC payment supported) Galaxy A80 (*Only NFC payment supported) Galaxy A7 and A9 2018 (*Only NFC payment supported) Galaxy A8 Star (*Only NFC payment supported) Galaxy A8 and A8+ Galaxy S7 and S7 edge Galaxy S6 edge+ Galaxy A9 Pro Galaxy A5 and A7 (2016 & 2017) Galaxy Note5 ‎ - Wearables: Galaxy Watch Active (*Only NFC payment supported) Galaxy Watch (*Only NFC payment supported) Gear S3 Gear Sport (*Only NFC payment supported) ‎ Informațiile de pe site-ul Visa nu se adresează tari noastre.

14 Răspunsuri 14

Miha_Z
#StarMember
Am Samsung S9+ dar din pacate nu se afla in lista mobilelor ce pot folosi aplicatia Samsung Pay. Eu oricum m-am obisnuit sa platesc cash, asa ca nu-i pierderea mare. 🙂

Jay
Campion certificat
Din pacate nu.. sau, nu inca. Dar, ma gandesc la asta.. Intai sa fac un update la telefon si mai vedem :).. Nu vad S10 in lista.. 😞

Ascary
Campion certificat
Nu inteleg de ce nu merge si pe deviceurile mai noi,S10 Note 9-10. Ciudat. Oare smartwath-urile sunt agreate?

Miha_Z
#StarMember
Si mie mi se pare ciudata aceasta politica a lor de a face o aplicatie pentru modele mai vechi.

Ascary
Campion certificat
Eu cred ca este fake news. Dupa ce am mai sapat pe net am gasit ca de fapt ar merge dar cu cont de UK.Cam complicata treaba asa ca nu prea merita. M-ar fi interesat daca s-ar fi putut face plata cu smartwach-ul Samsung dar se pare ca merge doar cu telefonul iar aceasta alternativa o am deja la Orange Money. Mi-ar place ca Orange sa extinda plata cu ceasul si la cele Samsung insa nu stiu Samsung cat ar fi incantat de asta :)))

RafaHelper
#StarMember
@ascary informația este foarte veche si este greșită. ‎ Momentan Samsung Pay funcționează doar pe cardurile emise de unități bancare din următoarele tari: ‎ - Europe: France Italy Spain Sweden Switzerland Russia United Kingdom ‎ - Latin & North America and the Caribbean: Brazil Canada Mexico Puerto Rico USA ‎ - Asia-Pacific region: Australia China Hong Kong India Malaysia Singapore South Korea Taiwan Thailand Vietnam ‎ - Africa and Middle East: South Africa United Arab Emirates ‎ Iar mai jos este lista device-urilor suportate de Samsung Pay: ‎ - Smartphones: Galaxy Note10 | Note10+ Galaxy S10e, S10 and S10+ Galaxy Note9 Galaxy S9 and S9+ Galaxy Note8 Galaxy Note FE Galaxy S8 and S8+ Galaxy A50s (*Only NFC payment supported) Galaxy A30s (*Only NFC payment supported) Galaxy A80 (*Only NFC payment supported) Galaxy A7 and A9 2018 (*Only NFC payment supported) Galaxy A8 Star (*Only NFC payment supported) Galaxy A8 and A8+ Galaxy S7 and S7 edge Galaxy S6 edge+ Galaxy A9 Pro Galaxy A5 and A7 (2016 & 2017) Galaxy Note5 ‎ - Wearables: Galaxy Watch Active (*Only NFC payment supported) Galaxy Watch (*Only NFC payment supported) Gear S3 Gear Sport (*Only NFC payment supported) ‎ Informațiile de pe site-ul Visa nu se adresează tari noastre.

RstdWoo
Cunoscător
Nu a lansat nimic in Romania. Pagina aia e demult acolo. Cine are Samsung SX poate cauta in App Store sau Samsung app store aplicatia Samsung Pay. Daca apare inseamna ca e pe Romania, daca nu nu. Samsung pay e doar in cateva tari disponibil. Mie mi-a mers cu card Curve, dar doar dupa ce am mutat contul pe UK si telefonul pe firmware de UK, altfel nu a mers. Pe carduri romanesti nu merge.

Anonim
Neaplicabil
Teoretic ar merge cu Revolut. Sau mă înșel?

Ascary
Campion certificat

Nu te inseli cocolosh,merge cu Revolut dar tot asa cu cont de UK.

Aveti aici modul cum se procedeaza:

https://forum.softpedia.com/topic/1156242-samsung-pay/

Anonim
Neaplicabil
Mulțumesc, @Ascary! 🙂

Nony_Lacatus
Începător
Samsung PAY nu este disponibil la niciun operator din Romania. Mai jos link-ul de pe pagina Samsung cu explicatii si informatii despre acest serviciu, regasesti inclusiv operatorii in retelele carora functioneaza Samsung pay. https://www.samsung.com/us/support/owners/app/samsung-pay

Ascary
Campion certificat
Si ce zic,in Romania de ce nu vor sa lanseze serviciul? 🙂

AnTT
Explorator
Salut! Incet incet.... ne apropiem si de ei. Ati vazut si acest update despre lansarea Google Pay: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/clientii-orange-money-pot-plati-in-premiera-in-romania-prin-google-pay-1198 ?

Ascary
Campion certificat
Da,am si instalat G Pay. Asteptam totusi si Samsung Pay 🙂 fiindca G Pay este pentru OS-urile Android iar ceasurile Samsung au Tizen asa ca noul introdus Google Pay nu ne ajuta prea mult pe detinatorii de smartwach-uri Samsung.