Problema SMS nelivrat cu 4G activat_Samsung J6

Ionuț_20
Junior
Salut, când trimit un mesaj și am 4g activat persoana la care am livrat mesajul nu-l primește, ce pot face in această problemă? Astept un raspuns, Multumesc !!
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Cred ca este o problemă cu acest model de telefon. Am folosit J6 ca si telefon de serviciu mai bine de jumătate de an si mi s-a întâmplat de multe ori sa dispară semnalul de net si pana nu observam eu sa repornesc telefonul nu se rezolva.. Si, de asemenea mi s-a întâmplat de multe ori sa trimit sau sa mi se trimita mesaje si sa le primesc dupa foarte multe ore, atat sms cat si whatsapp sau sa fie livrare dupa multe ore.. chiar si ambele in acelasi timp adică sms + whatsapp... Mi-a trimis seara mesaj pe whatsapp si sms o colega si dimineata am observat ca iar n-am net (desi datele erau pornite) si am repornit telefonul astfel ca a intrat pe whatsapp mesajul dupa restart și după prânz a intrat si sms-ul.. si colega mi-a zis ca a fost anunțată de livrarea sms-ului... imparteam acelasi birou..

29 Răspunsuri 29

teacher_
#StarMember
Salut! Verifica resursele disponibile pe care le ai, apoi incearcă să îl mai trimiți odata. Apoi, vorbim despre mesaj text, sau mesaj multimedia? Urmează pașii prezentați în linkul de mai jos, poate vei reuși. https://www.orange.ro/help/setari-sms-143

Ionuț_20
Junior
Mesaj text, dar fara date pot trimite fără probleme, doar când am datele active nu merge, trimit de 10 ori acelasi mesaj și nu se livrează

teacher_
#StarMember
Intra in setările mesajelor telefonului tau, și vezi daca corespund cu descrierea din link-ul trimis de mine... Vezi daca trebuie sa bifezi sau sa activezi ceva la setări.

Ionuț_20
Junior
Sunt aceleași setari ca in link-ul ce l-ai trimis..

teacher_
#StarMember
Ok, atunci apelează numărul 401 sau numărul 300, explica-le problema și ei îți vor trimite setările pentru mesaje text... Eventual introdu numărul de telefon și pe acest link, pentru a primi setările și pt MMS: https://www.orange.ro/setari-telefoane/#/

Vio73
#StarMember
Atunci setează telefonul pe 2g/3g în momentul în care trimiți mesaje. Poate acesta nu suportă trimiterea de sms-uri în rețeaua 4g. Depinde de model/tip, pentru că nu toate suportă trimiterea sms-urilor prin 4g.

Razvan
#StarMember
Ce telefon ai? Unele au probleme cu trimisul sms-urilor prin 4G cu date active.

Anca07
#StarMember
Salut Ionut. Ce mesaj de eroare primesti cand trimiti un sms? Ai activate rapoartele de livrare pentru a vedea daca persoana primeste sms-urile? Incearca sa le activezi, si vezi ce eroare iti returneaza atunci cand trimiti un sms. O alta problema poate fi si cu cartela ta. S-a "demagnetizat". Acelasi lucru l-am patit si eu, si am mers intr-un orange store si am schimbat-o. Incearca si aceasta varianta. Succes! Asteptam raspuns cu solutia care te-a ajutat cu aceasta problema.

Ionuț_20
Junior
Samsung j6

Ionuț_20
Junior
Anca nu primesc nici un mesaj dacă dupa 10 min de exemplu opresc datele se livrează mesajul

Jay
Campion certificat
Cred ca este o problemă cu acest model de telefon. Am folosit J6 ca si telefon de serviciu mai bine de jumătate de an si mi s-a întâmplat de multe ori sa dispară semnalul de net si pana nu observam eu sa repornesc telefonul nu se rezolva.. Si, de asemenea mi s-a întâmplat de multe ori sa trimit sau sa mi se trimita mesaje si sa le primesc dupa foarte multe ore, atat sms cat si whatsapp sau sa fie livrare dupa multe ore.. chiar si ambele in acelasi timp adică sms + whatsapp... Mi-a trimis seara mesaj pe whatsapp si sms o colega si dimineata am observat ca iar n-am net (desi datele erau pornite) si am repornit telefonul astfel ca a intrat pe whatsapp mesajul dupa restart și după prânz a intrat si sms-ul.. si colega mi-a zis ca a fost anunțată de livrarea sms-ului... imparteam acelasi birou..

teacher_
#StarMember
Foarte multi deschid topicuri in care se plâng de telefoanele Samsung... Nu din gama de top, din alea mai de mijloc. Nu știu de ce nu le fac fiabile...

Jay
Campion certificat
Înainte de J6 telefonul de serviciu a fost un Core Prime si, abia după vreo 4 ani si ceva a început să dea semne de oboseala.. dar, J6 a fost "special" foarte din scurt..

Razvan
#StarMember
În acest caz, îți recomand să dai un reset la setările din fabrică la telefon Samsung J6. Dacă problema persistă în continuare, trebuie dus în service sau îți cumperi alt device, de preferat altă marcă decât Samsung.