[Încheiat] Oferta S10+ recondiționat în magazinul online Orange

Razvan
#StarMember
Astăzi în magazinul online Orange, telefonul Samsung S10+ recondiționat este la super ofertă de preț cu/fără abonament.
https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/samsung-galaxy-s10-plus-128gb-dual-sim-blue-reconditionat
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Un pret super zic eu,chiar daca este reconditionat.Cred ca vor scade preturile si la cele sigilate fiindca S20 sta sa apara si e normal ca vanzatorii sa incerce sa isi reduca stocurile de S10.Nu am avut telefoane reconditionate iar asta nu pentru ca nu as fi avut incredere ci doar pentru faptul ca pur si simplu aveam deja modelul care se punea la vanzare ca reconditionat. Pretul insa al reconditionatelor producea rumoare si era batalie pe ele. Am prieteni care au avut sau mai au telefoane reconditionate si sunt la fel de bune ca si cele sigilate,aceeasi garantie etc. Telefoanele reconditionate sunt mult mai testate ca cele originale,asa ca nu mi-ar fi teama sa achizitionez unul.

11 Răspunsuri 11

Vio73
#StarMember
Am observat și eu că este pe la vreo 2780 lei. Acum nu știu în ce constă această recondiționare, dar ținând cont că nu au nici un an de la lansare, e super bună oferta!

Ascary
Campion certificat
Un pret super zic eu,chiar daca este reconditionat.Cred ca vor scade preturile si la cele sigilate fiindca S20 sta sa apara si e normal ca vanzatorii sa incerce sa isi reduca stocurile de S10.Nu am avut telefoane reconditionate iar asta nu pentru ca nu as fi avut incredere ci doar pentru faptul ca pur si simplu aveam deja modelul care se punea la vanzare ca reconditionat. Pretul insa al reconditionatelor producea rumoare si era batalie pe ele. Am prieteni care au avut sau mai au telefoane reconditionate si sunt la fel de bune ca si cele sigilate,aceeasi garantie etc. Telefoanele reconditionate sunt mult mai testate ca cele originale,asa ca nu mi-ar fi teama sa achizitionez unul.

teacher_
#StarMember
Eu mă uitam la un Mate 20 PRO recondiționat, și nu știu cum sta treaba cu telefoanele recondiționate...daca sunt ok dpdv calitativ

Jay
Campion certificat
Eu, de obicei, evit recondiționatele, din comoditate.. Cu siguranta, sunt si oferte bune printre ele, dar, ma gandesc sa nu aiba vreun defect ascuns, în unele cazuri, iar, în cazul telefoanelor de exemplu, ar trebui sa instalez niste aplicații, care cer timp.. Si-asa ma gandesc ca va trebui să fac asta cand imi voi schimba telefonul, incerc sa evit sa fac asta mai mult decât e necesar..

FaraUnID
Campion certificat
Reconditionatele aste reprezinta o loterie. Exista pe softpedia un topic in care un utilizator povestea cum si-a facut abonament de 30 euro / luna / 24 de luni cu achizitia unui iPhone (nu mai retin modelul) reconditionat la 30 euro. Dupa cateva luni de utilizare telefonul ala a crapat, a fost trimis in service pe garantie iar cei din service au dat dauna totala; Adica acel telefon nu mai putea fi reparat sau costurile de reparatie depasesu cu mult valoare de piata a celui telefon la momentul respectiv. Orange a oferit ca solutie un telefon la o configuratie hardware relativ aceesasi cu a iPhone-ului, clientul a refuzat, iar Orange a anulat acel contract de abonament (ma rog lunile ramase). Acum vine partea amuzanta: Omuletul respectiv a inceput sa planga pe softpedia ca Orange l-a prostit sa-si faca abonament de 30 euro / luna ca sa-i bage pe gat un iPhone stricat si ca el a ramas si fara abonament si fara telefon. Morala .... o descoperiti voi!

Jay
Campion certificat
Păi, presupun ca n-aveau nici ei de unde sa stie ca va tine doar câteva luni telefonul și i-au oferit variante, care sa compenseze si, pe care le-a refuzat.. Nu inteleg de ce mai "plange"...

Ascary
Campion certificat
Loterie e si la telefoanele sigilate. Acum nah cine si-ar dori un telefon resigilat? Pretul insa isi spune cuvantul. Cand e vorba de cateva sute de euro mai putin parca te-ar cam atrage pretul.

Razvan
#StarMember
Probabil și-ar fi primit banii înapoi pe telefon și rezilierea abonamentului. Am primit și eu refuz la garanție la BlackBerry Classic și am cautat vreo 2 săptămâni prin Shop. M-am dus, l-am predat pe cel vechi, stornat factură, primit înapoi punctele thank you și banii achitați, anulat perioada contractuală. Am luat din nou un telefon nou BlackBerry mai ieftin, perioadă contractuală de 6 luni, cât mai aveam la abonamentul inițial și am rămas și punctele thank you în cont, apoi peste 6 luni am luat P10 lite cu 0 euro la abonament de 12,39 euro.

FaraUnID
Campion certificat
@Jay Reconditionat este un mod mai elegant de a spune reparat, adica s-a intervenit fizic in acel telefon si cum "specialistii" din service-urile gsm de pe plaiuri mioritice cam intra cu ranga in telefoane... concluzia nu poate fi decat una. Cand vine vorba de reconditionate cred ca trebuie intervenit la nivel de legislatie astfel incat vanzatorul sa fie obligat sa descrie care au fost problemele acelui device si ce anume a fost inlocuit + obligatoriu, la vanzare, poza sa fie cu produsul in cauza si nu poza de catalog cu produsul nou. Eu, in calitate de consumator, am dreptul sa fie informat cu privire la produsul pe care vreau sa-l cumpar. Iar daca discutam despre un reconditionat cu atat mai mult am dreptul sa stiu ce cumpar.

Jay
Campion certificat
@FaraUnId, la asta m-am gândit și eu cand am intrat pe linkul postat de @Răzvan... unde or fi informatiile despre problema telefonului.. mi-ar fi placut sa vad asta.. E un risc, dar, asa e, daca esti mai informat asupra problemei, ti-l asumi in cunostinta de cauza.. si ai speranțe mai mici..

Gianni
Cunoscător certificat
Dacă s-ar zice ce s-a schimbat la un telefon, crezi că ar mai fi cineva interesat să-l achiziționeze? Majoritatea celor care au achiziționat telefoane resigilate (recondiționate) nu prea au avut parte de ele timp îndelungat. Eu zic că suntem prea săraci să achiziționăm lucruri de proastă calitate, chiar dacă prețul ni se pare foarte accesibil. Ma rog. fiecare face cum crede, însa eu cred că la un produs la care s-a intervenit nu mai are aceeași garanție ca unul nou, așa că eu încerc să evit aceste extra oferte.