Aplicația tik-tok a consumat noaptea 100 Gb (340 euro cost), fără sa fie folosita

Alex23
Începător
Ce se poate face dacă aplicația tik-tok a consumat 100 GB in câteva ore noaptea fără sa fie folosita și inevitabil provocând cost de 340 euro. Nu mi se pare normal ca Orange sa ia banii oamenilor asa, fiind printre puținele rețele fără internet nelimitat. Dacă ii iau, e o înșelătorie cât casa făcută împreună cu acea aplicație. 300 euro dacă pățesc asta 100 de abonați= 30000 euro făcuti asa într.o noapte când clientul doarme, după care ei dimineața îți spun că ai consumat 100GB făcând un trafic NORMAL, serios?
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Hai să "spargem" situația în mai multe probleme: - costul suplimentar: acesta a fost făcut în mod real, nu doar pe hârtie. Orange nu poate verifica dacă traficul a fost făcut de tine sau de telefon singur. La urma urmei, Orange a furnizat niste servicii și a plătit furnizorii săi pentru asta. Încearcă să iei legătura cu ei pe chat, sa le explici punctual și să îi rogi sa te ajute, dacă pot. Mă îndoiesc sa îți anuleze costul, dar poate sunt de acord să mai "taie" din el sau sa îl eșaloneze pe mai multe luni, mai ales dacă ai istoric de client ok. Nu sunt obligați din punct de vedere legal sa facă acest lucru, iar dacă nu poți dovedi că nu tu ai făcut traficul (ceea ce este aproape imposibil), la suma asta sigur ajungi in instanțe și la executor daca nu o plătești. - traficul exagerat: feedback la aplicația TikTok, să știe și alții ce se întâmplă. Din punct de vedere legal nu rezolvi nimic, iar banii oricum nu îi poți recupera de la ei. - controlul traficului: activează din telefon pragul de atenționare la consumul de date și pragul de blocare a datelor mobile la depășirea traficului inclus sau atingerea unui nivel de unde nu mai ești dispus să plătești. Folosește doar softul original, nu roota telefonul. Actualizează tot timpul aplicațiile și sistemul de operare. Instalează un antivirus pe telefon. Evita aplicațiile din afara store-ului. Oprește datele mobile atunci când nu ai nevoie de ele. Dacă ai rețea wifi, configureaz-o in telefon și tine wifi activ când ești acolo. Eu, de exemplu, țin atât wifi cât și date mobile active tot timpul, dar când sunt acasă telefonul folosește exclusiv wifi. - sugestie pentru Orange: așa cum există cost control în roaming sau la abonamentele de date, introduceți ceva similar la abonamentele de voce: la depășirea unui prag de 10-15 euro cost suplimentar, blocați tot ceea ce nu este inclus ca resursă în abonament și cereți confirmarea prin SMS că utilizatorul dorește restabilirea serviciilor

68 Răspunsuri 68

Vio73
#StarMember
E o mare problemă aplicația asta. Știu că s-a mai discutat la un moment dat și pe aici, dar și pe forumul softpedia despre ea. Destul de neplăcut și de costisitor!

tomaciprian
Cunoscător
Si eu folosesc aplicatia,dar nu am avut nici o problema cu ea pentru ca am datele mobile & Wi-Fi-ul oprit noaptea.

Neaplicabil
Mi se pare foarte tare cum oamenii se plang ca Orange le-a luat banii pentru un trafic facut pe bune. Dezinstaleaza aplicatia. Sau daca vrei sa faci reclamatie, fa-o catre TikTok, nu catre Orange. De asemenea, daca nu folosesti aplicatia peste noapte, sau daca nu folosesti telefonul peste noapte, inchide-l, sau daca ai nevoie de alarma sau ceva, trece-l in mod avion! E cel mai simplu. Si te ajuta si cu bateria.

Miha_Z
#StarMember
Nu putem trage la raspundere o firma de telefonie pentru o aplicatie pe care o folosim si genereaza costuri suplimentare. Atata timp cat stii ca nu ai internet nelimitat si vrei sa tii si internetul pornit foloseste wi-fi. In acest fel nu vei mai avea costuri suplimentare. Eu desi am internet nelimitat, din obisnuinta cand ajung acasa inchid datele mobile si trec pe wi-fi, iar la culcare le inchid de tot din cauza notificarilor si pentru a nu consuma degeaba bateria mobilului.

Trixen_old
Cunoscător
Hai să "spargem" situația în mai multe probleme: - costul suplimentar: acesta a fost făcut în mod real, nu doar pe hârtie. Orange nu poate verifica dacă traficul a fost făcut de tine sau de telefon singur. La urma urmei, Orange a furnizat niste servicii și a plătit furnizorii săi pentru asta. Încearcă să iei legătura cu ei pe chat, sa le explici punctual și să îi rogi sa te ajute, dacă pot. Mă îndoiesc sa îți anuleze costul, dar poate sunt de acord să mai "taie" din el sau sa îl eșaloneze pe mai multe luni, mai ales dacă ai istoric de client ok. Nu sunt obligați din punct de vedere legal sa facă acest lucru, iar dacă nu poți dovedi că nu tu ai făcut traficul (ceea ce este aproape imposibil), la suma asta sigur ajungi in instanțe și la executor daca nu o plătești. - traficul exagerat: feedback la aplicația TikTok, să știe și alții ce se întâmplă. Din punct de vedere legal nu rezolvi nimic, iar banii oricum nu îi poți recupera de la ei. - controlul traficului: activează din telefon pragul de atenționare la consumul de date și pragul de blocare a datelor mobile la depășirea traficului inclus sau atingerea unui nivel de unde nu mai ești dispus să plătești. Folosește doar softul original, nu roota telefonul. Actualizează tot timpul aplicațiile și sistemul de operare. Instalează un antivirus pe telefon. Evita aplicațiile din afara store-ului. Oprește datele mobile atunci când nu ai nevoie de ele. Dacă ai rețea wifi, configureaz-o in telefon și tine wifi activ când ești acolo. Eu, de exemplu, țin atât wifi cât și date mobile active tot timpul, dar când sunt acasă telefonul folosește exclusiv wifi. - sugestie pentru Orange: așa cum există cost control în roaming sau la abonamentele de date, introduceți ceva similar la abonamentele de voce: la depășirea unui prag de 10-15 euro cost suplimentar, blocați tot ceea ce nu este inclus ca resursă în abonament și cereți confirmarea prin SMS că utilizatorul dorește restabilirea serviciilor

teacher_
#StarMember
Subscriu și eu la ceea ce au precizat colegii mei... Orange nu este răspunzător pentru costul suplimentar făcut de către o alocație. Este o situație neplăcută, și ar trebui sa fie învățătura de minte tuturor, ca pe viitor sa se citească condițiile aplicațiilor, și să fie oprite datele mobile ale telefonului..!

Razvan
#StarMember
Tik-tok este recunoscută că face trafic în background, implicit cost mare suplimentar, când telefonul este în stand-by. Teoretic nu prea ai cu cine sa te cerți, eventual sa scrii către Google să verifice aplicația tik-tok și sa o suspende din magazin, pana la remedierea bug-urilor.

Ascary
Campion certificat
Nu cumva se folosesc procesoarele telefoanelor fara sa stim pentru a cauta bitcoin iar aplicatia este doar de fatada rolul ei fiind altul ?

Trixen_old
Cunoscător
Orice este posibil. Este datoria Google si Apple sa verifice aplicatiile inainte de introducerea lor in Store. Un feedback negativ si/sau reclamarea aplicatiei ca abuziva poate convinge Google/Apple sa studieze mai indeaproape aplicatia si sa penalizeze producatorul daca este necesar. Am incercat sa evit speculatiile si sa vin cu propuneri clare in situatia data 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Topic 1 - https://comunitate.orange.ro/questions/2009924-aplicatii-periculoase-telefon-cunoasteti Topic 2 - https://comunitate.orange.ro/questions/2127967-aplicatia-tik-tok Pe viitor acordati si voi un plus de atentie permisiunilor pe care le acordati unei aplicatii inainte de instalare.

Florin_D
Cunoscător certificat
S-a mai discutat si in alte topicuri despre aceasta minunata aplicatie care mananca foarte mult net! Eu personal am instalat acum ceva vreme aceasta aplicatie sa vad despre ce este vb cu ea, iar ulterior am sters-o intrucat nu-mi prezinta interes!

Vio73
#StarMember
Și eu am făcut același lucru și nu mi s-a părut nimic interesant la ea. Oricum, după ce am văzut despre ce este vorba, nu mai sunt curios deloc.

Razvan
#StarMember
Prima dată am auzit de ea pe Softpedia, când un utilizator a avut un cost semnificativ de 300 euro. Personal, nu mă interesează, mai ales că e mare consumatoare de resurse de internet și multe permisiuni nejustificate.

Vio73
#StarMember
Da, chiar nu prea înțeleg la ce e așa utilă, de are un consum așa mare de internet.